Ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τις νίκες του στην “κουτσουρεμένη” δεύτερη αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα και με το καλημέρα του πρωταθλήματος βρίσκεται στο …συν 6! Από Ολυμπιακό και ΑΕΚ που ακόμα δεν έχουν παίξει και θα κάνουν επίσημο ντεμπούτο μεσοβδόμαδα στην Ευρώπη χωρίς αγώνα πρωταθλήματος στα πόδια τους! Από τα ματς του Σαββατοκύριακου, ξεχωρίζουν ασφαλώς τα “διπλά” του Ατρόμητου και του Πανώνιου, όπως και η μεγάλη νίκη-ανατροπή του Εργοτέλη επί του ΠΑΟΚ.

Στο Ολυμπιακό Στάδιο μπροστά σε περίπου 18.000 φίλους του, ο Παναθηναϊκός ήταν απολαυστικός επιθετικά με τρία γκολ (Σαριέγκι, Τοτσέ, Λέτσο), τρία δοκάρια και σωρεία χαμένων ευκαιριών στο 3-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα που σκόραρε με τον Μπακαγιόκο.

Πέρσι ο Κώστας Μήτρογλου έβαλε και τα δυο γκολ του Πανιώνιου στο “διπλό” στο γήπεδο Χαριλάου. Το απόγευμα της Κυριακής ήταν ο χρυσός σκόρερ του Ατρόμητου στη μεγάλη νίκη (0-1) στην έδρα του (αδύναμου επιθετικά) Άρη που λόγω ανόητης αποβολής του Σολτάνι έπαιξε ένα ημίχρονο με 10 παίκτες.

Στην Τρίπολη, ο Αστέρας έπαιξε μονότερμα την Κέρκυρα είχε της ευκαιρίες, αλλά έπεσε πάνω σ’ έναν καταπληκτικό Γκαλίνοβιτς που κατέβασε τα ρολά. Οι Κερκυραίοι άντεξαν και με 10 παίκτες από το 66′ (αποβολή Όσμαν).

Το Σάββατο, ο ΠΑΟΚ αν και αγωνιζόταν στο Παγκρήτιο με 10 παίκτες από τις αρχές του β’ ημιχρόνου (αποβολή Αρίας), προηγήθηκε στο 68′ με τον Μπαλάφα, αλλά δεν μπόρεσε να διαχειριστεί σωστά την κατάσταση στο τέλος. Ο Εργοτέλης με Λεάλ και Μπούντιμιρ πέτυχε στα τελευταία πέντε λεπτά την ολική ανατροπή: 2-1!

Στο Αγρίνιο, σχεδόν 7.000 φίλοι του Παναιτωλικού δεν μπόρεσαν να χαρούν το πρώτο ματς της ομάδας στη μεγάλη κατηγορία μετά από 34 χρόνια. Ο νεοαποκτηθείς Φινλανδός φορ Κούτσι ήταν αυτός που χάρισε μια μεγάλη νίκη στον Πανιώνιο (0-1).

Κι ενώ την επόμενη αγωνιστική, αναμένεται να παίξουν για πρώτη φορά Ολυμπιακός και ΑΕΚ, μεσοβδόμαδα ξεκινούν οι υποχρεώσεις των ελληνικών ομάδων στα Κύπελλα Ευρώπης. Το πρόγραμμα:

Τρίτη 13 Σεπτεμβρίου (21:45, Mega): Ολυμπιακός-Μαρσέιγ
Πέμπτη 15 Σεπτεμβρίου (20:00, ANT1): ΠΑΟΚ-Τότεναμ
Πέμπτη 15 Σεπτεμβρίου (22:05, ANT1): Άντερλεχτ-ΑΕΚ