Αντίο «Μπάρτσα», έλα ΤΣΣΚΑ

ολυμπιακοσΔια χειρός Πρίντεζη από τα 6.75 στην εκπνοή ο Ολυμπιακός έκανε το 3-1 στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας και προκρίθηκε στο ένατο φάιναλ φορ της Ιστορίας του, όπου στα ημιτελικά καλείται να περάσει το εμπόδιο της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν … της Μπαρτσελόνα, στον τέταρτο μεταξύ τους αγώνα στο ΣΕΦ.

Με «buzzer beater» τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη και 14 πόντους -του καλύτερου παίκτη του Ολυμπιακού σ’ αυτή τη σειρά- πάει Μαδρίτη ο Ολυμπιακός. Ο αρχηγός των Πειραιωτών, Βασίλης Σπανούλης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, ενώ ο Μάντζαρης είχε 11 πόντους συγκομιδή. Από 1/9 τρίποντα στο α΄ μέρος ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9/27! Απαρηγόρητοι οι Καταλανοί… ο Ναβάρο (8π.), ο Τόμιτς (13π.), ο Σατοράνσκι (12π.) και ο Αμπρίνες (11π.).

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με γκολ φάουλ του Ντάρντεν, 9-6 και 11-8 με 2/2 βολές του Χάντερ. Η Μπαρτσελόνα που στην άμυνα επέμεινε στη ζώνη απάντησε με επιμέρους σκορ 9-2 (13-17), με τρία διαδοχικά τρίποντα (2 από τον Αμπρίνες που είχε 8 πόντους στο 10΄ και 1 από Ολεσον), με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 16-17, με Σλούκα και Λοτζέσκι. Με εξαίρεση την έναρξη της 2ης περιόδου, όταν οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 20-17, στο υπόλοιπο κυνηγούσαν στο σκορ.

Ο Σπανούλης ευστοχώντας στο πρώτο τρίποντο σε επτά προσπάθειες της ομάδας του, ισοφάρισε σε 25-25, ενώ ο Χάντερ που είχε 6 ριμπάουντ στο ημίχρονο με κάρφωμα διαμόρφωσε το 27-27. Τους πρώτους πέντε πόντους του πέτυχε ο Ναβάρο με το 4ο τρίποντο της «Μπάρτσα» στις 13 προσπάθειες, 27-34 και η 3η περίοδος θα έβρισκε τον Ολυμπιακό (των 1/9 τρίποντα στο α΄ μέρος) στο -8, 29-37.

Το +10 δια χειρός Αμπρίνες, 29-39, δεν άρεσε στους παίκτες του Σφαιρόπουλου και πιο… πολύ στον Μάντζαρη που με 5 πόντους μείωσε 34-39. Κι ενώ με πίεση στην άμυνα και αιφνιδιασμούς η Μπαρτσελόνα ξέφυγε, 34-43, δύο τρίποντα του Μπρεντ Πέτγουεϊ κι ένα από τον Σπανούλη έβαλαν τον Ολυμπιακό ξανά στο παιχνίδι, 43-45.

Το κάρφωμα του Σατοράνσκι δεν πτόησε τους παίκτες της ελληνικής ομάδας για το 46-47 με γκολ φάουλ του Χάντερ. Με 4 διαδοχικούς πόντους, ο Σπανούλης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, 50-49 (είχε προηγηθεί καλάθι του Πλάις), ενώ με ½ βολές ο Τόμιτς διαμόρφωσε το σκορ 3ης περιόδου, 50-50.

Συγκλονιστικό το 4ο δεκάλεπτο με τον Ντόελμαν να ισοφαρίζει σε 50-50 έξω από τα 6.75, τον Ντάνστον να βγαίνει με 5 φάουλ, 5 λεπτά πριν τη λήξη και τον Σατοράνσκι να διαμορφώνει το 55-57. Εύστοχος έξω από τα 6.75 ο Σπανούλης, 58-57 , ενώ ο Μάντζαρης τιμώρησε ξανά με τρίποντο τους Καταλανους, 61-59, 2.35 πριν τη λήξη. Οι πανηγυρισμοί στις κερκίδες του ΣΕΦ δεν κράτησαν πολύ, όταν σηκώθηκε και ευστόχησε σε τρίποντο-απάντηση ο Σατοράνσκι, 61-62 και ο Ολεσον έκανε το 61-64.

Η ελληνικη καρδιά, όμως μίλησε ξανά: Τρίποντο Μάντζαρη (64-65), κλέψιμο Λαφαγιέτ και κάρφωμα Πρίντεζη (66-65) και μετά από 2/2 βολές του Ναβάρο (66-67) από φάουλ του Λαφαγιέτ, ο Σπανούλης έκανε διείσδυση μέσα στους τεράστιους ψηλούς της «Μπάρτσα» και τους «επιασε στον ύπνο», 68-67. Ο Ναβάρο πήγε και πάλι στη γραμμή του φάουλ, ευστοχώντας μόνο στη 2η, 68-68 και… το τέλος…. μαγικό… ο Ολυμπιακός γύρισε τη μπάλα, ο Σπανούλης στο Σλούκα κι αυτός στον Πρίντεζη που ήταν μόνος έξω από τη γραμμή του τριπόντου… ο χρόνος τέλειωνε… 71-68 και… Μαδρίτη!

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 29-37, 50-50, 71-68.

Διαιτητές: Γιόβτσιτς (Σερβία), Βιατόρ (Γαλλία), Ζαμοϊσκι (Πολωνία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 8 (2), Χάντερ 8, Ντάνστον 2, Σπανούλης 17 (3), Παπαπέτρου, Σλούκας 6, Πρίντεζης 14 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 11 (3), Λαφαγιέτ 2, Ντάρντεν 3, Λοτζέσκι

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Τσάβι Πασκουάλ):
Ντόελμαν 5 (1), Ουέρτας 2, Αμπρίνες 11 (2), Ναβάρο 8 (1), Σατοράνσκι 12 (1), Πλάις 4, Τόμας 4, Ολεσον 5 (1), Λάμπε 4, Τόμιτς 13

Στους 3ους και 4ους αγώνες για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ – ΠΛΕΪ ΟΦ 2014-2015

3οι Αγώνες

Δευτέρα, 20/4

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ (Τουρκία) 74-75 -παρ. (65-65κ.α., 0-3 στη σειρά)