Ήττα 79-77 από τη Λαμποράλ

Εφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό ο Παναθηναϊκός  (Φωτογραφία:  Intime )

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 79-77 από τη Λαμποράλ Κούτσα στην Ισπανία, αποτέλεσμα που τον βάζει σε περιπέτειες στην Ευρωλίγκα. Οι «πράσινοι»κατάφεραν να ανατρέψουν το  ματς καθώς βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 21 πόντους (42-21, 13′), ωστόσο δεν έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς προσπάθεια για τρίποντο του Διαμαντίδη στην εκπνοή της αναμέτρησης δεν βρήκε στόχο.

Είναι η τέταρτη ήττα της ομάδας του Πεδουλάκη στον Δ’ όμιλο, όπου είναι στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας πίσω από Λοκομοτίβ, Μακάμπι και Λαμποράλ.

Η ασύνδετη άμυνα του Παναθηναϊκού, κάτι που αποτυπώνεται στους 34 πόντους που δέχθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, έφερε γρήγορα τους εξαιρετικά εύστοχους Βάσκους από τα 6.75 σε θέση ισχύος. Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο, η οποία έδωσε και ρεσιτάλ δημιουργίας με 12 ασίστ, μέτρησε 7/8 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Πλάις (9π.) κέρδισε όλες τις μάχες με τον Γκιστ κάτω από το καλάθι, και η Λαμποράλ οικοδόμησε από τα πρώτα λεπτά μία διαφορά ασφαλείας, (9-0 στο 3΄, 21-7 στο 7΄, 34-19 στο 10΄). Σαν Εμετέριο (4/4), Γέλινεκ (2/2) και Ερτέλ (1/2) οι εκτελεστές των «πρασίνων» από τα 6.75.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Βάσκοι συνέχισαν τις τρίποντες «βόμβες» (3/6) και στο 13′ ο Χοτζ εκτόξευσε τη διαφορά στους +21 πόντους (42-21), αλλά πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου και με το σκορ 50-30 ένα ξέσπασμα του Παναθηναϊκού του επέτρεψε να ελπίζει… Με 9 πόντους του Ούκιτς σε αυτό το διάστημα, άξιο συμπαραστάτη του τον Ματσιούλις και αποτελεσματική άμυνα (οδήγησε σε 5 λάθη τους αντιπάλους) οι «πράσινοι» έτρεξαν επιμέρους σκορ 5-14 και μείωσαν μετά από ώρα στους -11 (55-44).

Με εντυπωσιακή άμυνα, που απέφερε 4 κλεψίματα και κράτησε τους Βάσκους στους 2 πόντους για περίπου 8 λεπτά, ο εντυπωσιακός Παναθηναϊκός, ο οποίος διεύρυνε το επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου στο 7-28!, μπόρεσε στο 28΄ να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά από 1/2 βολές του Διαμαντίδη (57-58). Εξαιρετικός στην ανατροπή του Παναθηναϊκού ο Ματσιούλις (έφτασε τους 16 πόντους). Ωστόσο, τα λάθη έκαναν την επανεμφάνιση τους (με τον Κάρι να είναι αρνητικός πρωταγωνιστής με 0/4 σουτ εντός πεδιάς), η Λαμποράλ βρήκε το ζεστό χέρι της από τα 6.75 στα πρόσωπα των Κελάτι και Χοτζ και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +3 (65-62).

Στον επίλογο του αγώνα, η αστοχία δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να πετύχει με το… καλημέρα την ανατροπή, οι Βάσκοι βγήκαν στον αιφνιδιασμό και η Λαμποράλ ξέφυγε στο 34΄ με 73-65.
Ωστόσο, ο Διαμαντίδης στο 5ο του τρίποντο στον αγώνα και 2ο στο τελευταίο δεκάλεπτο μπόρεσε να μαζέψει και πάλι τη διαφορά (76-71 στο 37′), για να φέρει ο Ματσιούλις με καλάθι και φάουλ τους «πράσινους» στο καλάθι (76-74) στην επόμενη επίθεση. Ακολούθησαν νέα λάθη σε άμυνα και επίθεση, που έφεραν τους Βάσκους στο +5 (79-74, στα 44”), αλλά η απάντηση του Φώτση από τα 6.75 ήταν άμεση (79-77, στα 22”).

Ο Διαμαντίδης, που πήρε το ριμπάουντ μετά από άστοχο λέι απ του Ερτέλ αστόχησε στην εκπνοή στο τρίποντο της νίκης…

Τα δεκάλεπτα: 34-19, 55-44, 65-62, 79-77.

ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Σέρτζιο Σκαριόλο): Μαϊνόλντι, Χάμιλτον 2, Καουκένας 6, Χοτζ 6 (2), Σαν Εμετέριο (5), Πλάις 9, Ερτέλ 10 (2), Κελάτι 8 (2), Γέλινεκ 6 (2), Μπιέλιτσα 17.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος, Κάρι, Μπατίστ 2, Φώτσης 6 (2), Ούκιτς 14 (1), Λάσμε 1, Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 19 (5), Γκιστ 6, Παππάς 4, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 19 (3).