Με νίκες πρόκρισης συνέχισαν ΠΑΟΚ και ΠανιώνιοςΒάσεις πρόκρισης για τους «32» του EuroCup έβαλαν ΠΑΟΚ και Πανιώνιος με τις νίκες που σημείωσαν στην 7η αγωνιστική της διοργάνωσης. Αρχικά οι «Κυανέρυθροι» επικράτησαν 76-69 απέναντι στην Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης στο κλειστό του Ελληνικού (4η νίκη του στον 8ο όμιλο) της διοργάνωσης και λίγο αργότερα οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στην 5η νίκη τους με 68-64 κόντρα στην Αλμπα Φέχερβαρ για τον 6ο όμιλο, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση στο κλειστό της Πυλαίας.

Με κορυφαίο τον Μπόγρη

Ασταθής, αμυντικά και επιθετικά, στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΟΚ, γεγονός που επέτρεψε στην Αλμπα να τον παρακολουθεί… στενά στο σκορ (4-2, 6-6, 8-8) και στο 5’ να πάρει, για πρώτη φορά, τα ηνία με 8-10. Πρωτεργάτης της σε αυτό το διάστημα ο Μουρ, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Νόρμπετ Τοθ. Το… σύνθημα για την αντεπίθεση του ΠΑΟΚ το έδωσε στο 7’, με τρίποντο, ο Τσαϊρέλης (15-14), για να ακολουθήσει ένα σερί 12-4 από τον «Δικέφαλο», που τον έφερε στο 14’ στο +9 (27-18). Υπεροχή που απέκτησε βελτιώνοντας την άμυνά του και έχοντας αποτελεσματικούς, κύρια από τα 6.75, τους Τσόχλα, Μαργαρίτη. Ο Μουρ ανέλαβε εκ νέου δράση για τους Ούγγρους ( 15’ 27-22), για να «απαντήσει» ο ΠΑΟΚ με σερί 8-0 και να ξεφύγει με 13 πόντους (18’ 35-22), επίπεδο στο οποίο διατήρησε την απόσταση από την αντίπαλό του και λίγο πριν το ημίχρονο (40-27).

Το δίλεπτο της τρίτης περιόδου βρήκε τον ΠΑΟΚ στο +12 (44-32), χρονικό σημείο που οι Ούγγροι, βρίσκοντας λύσεις με τον Σούπολα, «έριξαν» τη διαφορά στους 6 (16’ 46-40). Ο Πέιν και ο Χαραλαμπίδης (με το πρώτο καλάθι του στο ματς) έδωσαν ξανά «αέρα» δέκα πόντων στον «Δικέφαλο» (50-40), με την Αλμπα να μην εγκαταλείπει την προσπάθεια, εκμεταλλευόμενη και τις στιγμιαίες αδράνειες των «ασπρόμαυρων». Συνέπεια να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ να έχει προβάδισμα 7 πόντων (52-45).

Χρειάστηκε να περάσουν 2,5 λεπτά για να διαφοροποιηθεί το σκορ στην τελευταία περίοδο, με τον «Δικέφαλο» να κάνει την αρχή με τον Κούπερ (54-45) και να γίνεται αποδοτικότερος στην πορεία με την συνδρομή των Μαργαρίτη, Χαραλαμπίδη (60-49). Η Αλμπα έκανε την ύστατη προσπάθεια για να «γυρίσει» το ματς πιέζοντας και με εκφραστή επιθετικά τον Χομπς. Το «φαρμακερό» σουτ του τελευταίου από τα 6.75 την έφεραν πέντε πόντους μακριά από τον ΠΑΟΚ (37’ 60-55), αναγκάζοντας τον Σούλη Μαρκόπουλο να πάρει τάιμ άουτ. Ο Κούπερ, με τρίποντο, έδωσε στιγμιαία ανάσα στους Θεσσαλονικείς (63-55), καθώς οι Ούγγροι παρέμειναν «ζωντανοί» στο παιχνίδι. Στα 50’’ πριν το φινάλε, μετά από λάθος του Κούπερ, που οδήγησε σε κλέψιμο και κάρφωμα του Κεμπ, πλησίασαν στους τρεις (65-62), για να ακολουθήσει νέο λάθος από τον Τσόχλα, το οποίο (ευτυχώς για τον ΠΑΟΚ) δεν κόστισε, διότι ο Χομπς αστόχησε σε τρίποντο. Με μια βολή του Κούπερ στα 15’’ οι «ασπρόμαυροι» πήγαν στο +4 (66-62), για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα με ένα δίποντο του Χομπς και δύο εύστοχες βολές του Χαραλαμπίδη στα 3’’ πριν το τελευταίο διαιτητικό σφύριγμα.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 40-29, 52-45, 68-64

Διαιτητές:
Εμίν Μολγκουκότς (Τουρκία), Ιάσμινα Γιούρας (Σερβία), Αλεξάνταρ Μιλόσεβιτς (ΠΓΔΜ)

ΠΑΟΚ: Πέιν 10, Κούπερ 9 (1), Χαραλαμπίδης 6, Τσόχλας 6 (2), Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 11 (1), Δέδας 3 (1) , Μαργαρίτης 9 (1), Καλλές, Μπόγρης 14, Κασελάκης, Κόνιαρης

ΑΛΜΠΑ ΦΕΧΕΡΒΑΡ: Κεμπ 8, Ζανάτι 2, Χομπς 16 (4), Ολα , Γιούχος 3, Μουρ 10, Τοθ Π. 2 , Σομόγκι 4 , Τοθ Ν. 10 , Σούπολα 7 (2), Μπλάσκοβιτς 2

Ο ΜακΚόλουμ εκτελούσε…

Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν 76-69 της Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης, σε αγώνα για την 7η ημέρα της κανονικής περιόδου, με κορυφαίο τον Έρικ ΜακΚόλουμ με 24 πόντους. Από τους Ρώσους, που είχαν ηττηθεί και στην έδρα τους από τον Πανιώνιο με αποτέλεσμα να υστερούν σε πιθανή ισοβαθμία, προσπάθησε ο Στίβεν Μπαρτ με 26 πόντους.

Η αποτελεσματική άμυνα σε συνδυασμό με την έφεση του Μίλμπουρν στο σκοράρισμα έκαναν εύκολο το έργο του Πανιωνίου με το… καλημέρα. Οι «κυανέρυθροι» βρέθηκαν στη λήξη της πρώτης περιόδου με νταμπλ σκορ (22-11), ενώ στο 13′ η διαφορά πήρε τη μέγιστη τιμή της (+15, 28-13). Η σκυτάλη του σκοραρίσματος πέρασε στα χέρια του Ντούβνιακ, ο οποίος ανέλαβε δράση με την είσοδο του στο παρκέ (14′) και με το περιφερειακό σουτ του κράτησε την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας (39-27 στο ημίχρονο).

Ωστόσο, οι γνώριμοι μας από τη θητεία τους στο ελληνικό πρωτάθλημα, ΜακΓκραθ-Χόμαν, έδωσαν το έναυσμα της αντεπίθεσης της Σπαρτάκ στην τρίτη περίοδο, διάστημα κατά το οποίο η ρωσική ομάδα έσφιξε την άμυνα της και με τους ΜακΓκραθ-Μπαρτ να δίνουν ρεσίταλ στις ασίστ έτρεξαν επιμέρους σκορ 24-12 και ισοφάρισαν σε 51-51.

Στον… επίλογο του αγώνα ο Μπαρτ κράτησε ζωντανό το όνειρο της Σπαρτάκ για ανατροπή μέχρι το 35′, καθώς σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Σαλούστρος ευστόχησε σε τρίποντο ψυχολογίας και αύξησε τη διαφορά στους +9 (65-56). Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο ΜακΚόλουμ και ο Πανιώνιος έφτασε στη νίκη με 76-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 39-27, 51-51, 76-69.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα (Ιταλία), Πέτεκ (Σλοβενία), Ολάρου (Ρουμανία)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 24 (2), Σταμάτης, Ντούβνιακ 10 (2), Κάρτερ 11 (1), Μίλμπουρν 14 (1), Αθανασούλας, Σκορδίλης 2, Λάνγκφορντ 2, Μίτσελ, Σίμτσακ 4, Κυρίτσης, Σαλούστρος 9 (2).

ΣΠΑΡΤΑΚ (Γκούνταρς Βέντρα): ΜακΓκραθ 16 (1), Κόστσιφ 8, Μπαρτ 26 (2), Κορόλεφ 3 (1), Ιακοβένκο, Ποπόφ, Περσίν, Βοϊτιουκ, Χόμαν 16, Τκατσένκο.