Σούπερ Μάλαγα, 3x3 ο «Ζοτς» και «διπλό» της Ναντέρ στη Βαρκελώνη

Ένα εύκολο βράδυ πέρασε η Μάλαγα στον 3ο – «ελληνικό» όμιλο της Ευρωλίγκα, κερδίζοντας τη Γαλατάσαραϊ με 84-57, φτάνοντας έτσι στην δεύτερη νίκη της σε τρεις αγώνες.

Η ισπανική ομάδα έδειξε πίστεψε ότι θα «καθάριζε» την αναμέτρηση από νωρίς, αφού προηγήθηκε με 20-12 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως η «Γαλατά» μείωσε στη δεύτερη περίοδο, ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε 41-42.

Στην επανάληψη, η Μάλαγα ήταν καταιγιστική και με τον Κανέρ-Μέντλεϊ να τελειώνει το παιχνίδι με 16 πόντους και ουσιαστικά να είναι αυτός που τελείωσε την υπόθεση νίκη. Από τους ηττημένους, οι οποίοι γνώρισαν την δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους, ξεχώρισε ο Γκόρντον με 12 πόντους επτά ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 41-42, 61-50, 84-57.

Ο Ομπράντοβιτς συνέχισε την… παράδοση με τον Μεσίνα

Η αναμέτρηση της Φενέρμπαχτσε με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας σήμανε παράλληλα και την 23η «συνάντηση» του Ομπράντοβιτς με τον Μεσίνα, με τον Σέρβο τεχνικό των Τούρκων να συνεχίζει την παράδοση που θέλει τον Ιταλό κόουτς να χάνει και να δέχεται τη… γκρίνια της γυναίκας του.
Η «Φενέρ» επικράτησε με 86-60 στο πλαίσιο της 3ης στροφής του 1ου ομίλου και ο Ζοτς πανηγύρισε τη νίκη νούμερο… 13 απέναντι στον Μεσίνα, την ώρα που η Φενέρ διατηρούσε το αήττητό της και έσπασε εκείνο της ΤΣΣΚΑ.

Οι Τούρκοι ξεκίνησαν με αέρα 10 πόντων στο 10′ (26-16), ενώ στη συνέχεια οι Μπογκντάνοβιτς και ΜακΚάλεμπ ανέβασαν τη διαφορά στο 40-18 με το 44-33 να είναι το σκορ ημιχρόνου. Οι παίκτες του «Ζοτς» πάτησαν γκάζι για το +16 πόντους, ο Κλέιζα ανέβασε στροφές για το 61-47 στο 30′. Ουδείς έριξε… ταχύτητα μέχρι να ακουστεί η κόρνα της λήξης και οι Ρώσοι έφυγαν από την Πόλη με σκυμμένα κεφάλια.

Αυτή ήταν… μπάτσα στη Μπάρτσα

Η Μπαρτσελόνα του Κώστα Παπανικολάου υποτίμησε τη νεοφώτιστη Ναντέρ και το πλήρωσε ακριβά μέσα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα». Η πρωταθλήτρια Γαλλίας πανηγύρισε τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της μέσα στην έδρα της Μπαρτσελόνα με 71-67 βάζοντας «φωτιά» στον 1ο όμιλο.

Οι Καταλανοί μετά την ήττα στην Κωνσταντινούπολη από τη Φενέρμπαχτσε υποτίμησαν φανερά τη Ναντέρ και το πλήρωσαν καθώς έπεσαν θύματα σε μία έκπληξη που είναι από τις μεγαλύτερες στην ιστορία της Ευρωλίγκα και παρθενική στη διοργάνωση για τους φιλοξενούμενους.

Δύο βολές του Ενζουλιέ έδωσαν προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 67-65, όμως με τον ίδιο τρόπο απάντησε και ο Σάδα 28 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε (67-67). Με 7 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Ζέκελ Φόστερ με ντράιβ έκανε το 67-69, η τελευταία επίθεση των Ισπανών πήγε στα χέρια του Ναβάρο, ο οποίος αστόχησε και το τελικό σκορ έγραψε με 1 στις 2 βολές ο Τόμας.

Τα δεκάλεπτα:
25-15, 39-37, 60-51, 67-71.

Ιστορική νίκη της Μπουντιβέλνικ

Την πρώτη νίκη στην ιστορία της στην Ευρωλίγκα πέτυχε η Μπουντιβέλνικ, η οποία κέρδισε με 74-69 την Παρτιζάν για την 3η αγωνιστική του Α΄ομίλου. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, με τους Ουκρανούς να «καθαρίζουν» το ματς στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, έχοντας ένα επί μέρους 22-16 υπέρ τους. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Λαβρίνοβιτς με 22 πόντους και οκτώ ριμπάουντ, ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Σάμερς με 15. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπογκντάνοβιτς με 15 πόντους και τρία ριμπάουντ.

17-17, 44-42, 52-53, 74-69.

Ζαλγκίρις Κάουνας – Στρασμπούρ 88-64

Η Ζαλγκίρις Κάουνας, πέτυχε την πρώτη της νίκη στον 2ο όμιλο της Ευρωλίγκα με αντίπαλο τη Στρασμπούρ (88-64), στο ντεμπούτο του αντικαταστάτη του Ηλία Ζούρου. Ο Mαρτίνας Πόσιους ήταν αυτός που ανέλαβε στην πρώτη περίοδο να τραβήξει το σκοράρισμα για την Ζαλγκίρις και με 11 δικούς του πόντους, το εναρκτήριο κομμάτι του αγώνα, τελείωσε με προβάδισμα τριών πόντων για την ομάδα του Κάουνας. Στην δεύτερη περίοδο ήταν ο Σάρας Γιασικεβίτσιους που πήρε την σκυτάλη για τη λήξη του ημιχρόνου στο +9 (44-35). Στην 3η περίοδο ήταν ο Ντέντμον αυτός που ανέλαβε δράση και με ένα τρίποντο στο 26′ έδωσε «αέρα» 17 πόντων στην Ζαλγκίρις για να τελειώσει κάπου εκεί το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-35, 70-51, 88-64.