Αποβλήθηκε ο Πέτρος Μουρουζίδης μετά από 17 χρόνια…
Δύσκολη εκτός έδρας νίκη για την ομάδα των Γρεβενών στο κλειστό της Κοζάνης με τελικό σκορ 62-76. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Λασσάνης προηγήθηκε με 20-12 αφού προηγούμενος η διαφορά είχε φθάσει μέχρι και τους 12 πόντους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πρωτέας έδειξε το πραγματικό του πρόσωπο και με επιμέρους σκορ 9-23 έκλεισε το ημίχρονο 29-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λασσάνης μείωσε προσωρινά στους 2 πόντους, αλλά στη συνεχεία η ομάδα των Γρεβενών ανέβασε τη διαφορά για να τελειώσει ο αγώνας 62-76. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγωνα ο Τάσος Γράβας σημειώνοντας 33 πόντους (1τριποντο) με άξιους συμπαραστάτες τους Μουράτογλου 18 (1τριποντο), Τζήμα 15 (3) και Κολοβό 9 (1).

Μεγάλο ερωτηματικό η συμπεριφορά των δυο διαιτητών ΜΕΡΤΖΙΑΝΗ και ΤΣΙΡΟΓΛΟΥ απέναντι στην ομάδα των Γρεβενών, οι οποίοι ανέχθηκαν το σκληρό παιχνίδι των αντίπαλων αθλητών, έδωσαν ανύπαρκτα βήματα και μεταφορές μπάλας (αγνοώντας αυτά των αντιπάλων μας) και καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα χρησιμοποίησαν δυο μέτρα και δυο σταθμά απέναντι στους πάγκους των δυο ομάδων, κάνοντας τα στραβά μάτια στην συμπεριφορά του αντίπαλου πάγκου (συνεχείς και έντονες διαμαρτυρίες) από το πρώτο λεπτό μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού, με αποκορύφωμα την αποβολή του Πέτρου Μουρουζίδη με δυο τεχνικές ποινές (για πρώτη φορά ύστερα απο 17 χρόνια συνεχούς παρουσίας σε τοπικά και εθνικά πρωταθλήματα).(!!!)

Τα δεκάλεπτα:20-12,29-35,45-53,62-76.
Φ.Ο. ΠΡΩΤΕΑΣ(Μουρουζιδης) Γραβας 33(1),Σπανος 1, Κολοβος 9(1), Μουρατογλου 18(1), Βαρδακος, Σουρβας, Μποζιαρης,Τζημας15(3),
Γ.Σ.ΛΑΣΣΑΝΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ(Ασβεστας) Ματακος 12(1), Γρηγοριαδης 15, Μπλιουμης 4, Μεντεσιδης 8(2), Καψαλης, Σταυριδης 6(2), Παπαδοπουλος Λ. 4, Μπαλαμπανιδης 1, Παπαδοπουλος Α, Καραγιοβαννης, Μαρουσοπουλος 12, Παπαιδης.