spanoylhsΟ Βασίλης Σπανούλης πέτυχε τους 11 από τους 22 πόντους του στα τελευταία λεπτά στο ΣΕΦ δίνοντας προβάδισμα 2-1 στον Ολυμπιακό στη σειρά των τελικών με τον Παναθηναϊκό. Αμέσως πριν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 5 διαδοχικούς πόντους (κάρφωμα και τρίποντο) είχε δώσει το έναυσμα για αντεπίθεση με τους «πράσινους» στο +7 (59-66), 5 λεπτά πριν τη λήξη.

Ουσιαστικά έκανε σερί 12-0 μετατρέποντας το -7 σε +5 (71-66′). Ήταν το σημείο που «τελείωσε» το παιχνίδι, αφού -μέσα σε όλα- ο Παναθηναϊκός είχε 0/4 βολές!Ο MVP θα ήταν πάντως ο Ματ Λοτσέσκι (16π., 3/4 τρίποντα και 5 ριμπάουντ) αν δεν του… έκλεβε τη δόξα στο τέλος, ο αρχηγός της ομάδας του Πειραιά. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και με +8 (11-19) και για 35 λεπτά αξίωνε ένα δεύτερο «break» μέσα στο ΣΕΦ μέσα σε λίγες ημέρες.

Ο Τζέιμς Φελντέιν πέτυχε 17 πόντους, ενώ 15 είχε ο Καλάθης που κάθισε στον πάγκο με 5 φάουλ προς το τέλος. Υποτροπή υπέστη στον τραυματισμό του στο πέλμα ο Γιώργος Πρίντεζης (υποφέρει από πελματιαία απονευρωσίτιδα) και ζήτησε να καθίσει στον πάγκο 6 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ντέρμπι «αιωνίων».

Με τον Μιλουτίνοφ να νικά τον Βινς Χάντερ στις προσωπικές μονομαχίες και τους Σπανούλη, Μάντζαρη να σημειώνουν από 4 πόντους, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-2. Με την είσοδό του, όμως (στη θέση του Χαραλαμπόπουλου) ο Διαμαντίδης έδωσε το έναυσμα με τρίποντο για σερί 10-0 με το οποίο ο Παναθηναϊκός προσπέρασε, 8-12.

Σερί στο οποίο είχε σημαντικότατη συνεισφορά ο 18χρονος σέντερ ύψους 2.18, Γιώργος Παπαγιάννης … άσος από το μανίκι του Αργύρη Πεδουλάκη. Οι γηπεδούχοι είχαν μείνει 4 λεπτά χωρίς σκορ, δύσκολη θέση από την οποία τους έβγαλε με 2/2 βολές ο Μάντζαρης. Το 3ο φάουλ του Μιλουτίνοφ υποχρέωσε τον Σφαιρόπουλο να ρίξει τον Οθέλο Χάντερ στη θέση του, με τον Πεδουλάκη να αποσύρει τον Παπαγιάννη για να μαρκάρει τον Χάντερ ο Γκιστ.

Διαμαντίδης και Καλάθης ήταν «καυτοί» μετρώντας από 7 πόντους ο καθένας όταν ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και με +8, 11-19 (με επιμέρους σκορ 3-17). Όμως, ο Λοτζέσκι που μπήκε στη θέση του Σπανούλη πέτυχε 6 σερί πόντους για το 17-19 με δικό του τρίποντο. Την ίδια ώρα ο Ραντούλιτσα δεν ανταποκρινόταν στις απαιτήσεις και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 17-21, μετά από 2/2 βολές του Ουίλιαμς.

Με 5 ακόμη σερί πόντους του Λοτζέσκι ξεκίνησε η 2η περίοδο, 22-21. Παπαγιάννης και Παππάς, όμως έδωσαν το προβάδισμα και πάλι στους φιλοξενούμενους, 24-26, με τον Πεδουλάκη να παίζει με 3 κοντούς (Καλάθη, Ουίλιαμς, Παπά). Ο Αγραβάνης έβγαλε καλές άμυνες και με τους Στρόμπερι, Σπανούλη, Χάκετ να σκοράρουν, ο Ολυμπιακός ξέφυγε για πρώτη φορά με +6, 32-26, με σερί 8-0.

Μάχη σώμα με σώμα έγινε στα τελευταία λεπτά του 2ου δεκαλέπτου, με τους «πράσινους» να φτάνουν τα 5 εύστοχα τρίποντα, με ένα ακόμη από τον Φώτση, 32-31 και ένα από τον Διαμαντίδη, 39-38. Μετά από 2 άστοχες βολές του Πρίντεζη που έμεινε στον 1 πόντο σε 15 λεπτά συμμετοχής, ο Παναθηναϊκός απάντησε με πολυφωνία στην επίθεση (Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Χάντερ) για το +5, 39-44, πριν μειώσει σε 41-44 0 Χάντερ από φάουλ του πρώτου σκόρερ των «πρασίνων» Νικ Καλάθη (11π.).

«Κορμιά» έπεφταν στο παρκέ του ΣΕΦ και στην 3η περίοδο, διάστημα στο οποίο καμία ομάδα δεν ξέφυγε με διαφορά μεγαλύτερη των 4ων πόντων. Όπως και στο 2ο δεκάλεπτο, ο Λοτζέσκι ξεκίνησε με τρίποντο, 44-44, ενώ ο Σπανούλης διαμόρφωσε το 46-44. Καλάθης και Παπαγιάννης, έφεραν στο +4, 52-56 τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Παπαπέτρου απάντησε 54-56. Aν και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 8 επιθετικά ριμπάουντ στο 3ο δεκάλεπτο, δεν μπόρεσαν να τα εκμεταλλευτούν με τον Φελντέιν να είναι καθοριστικός για τους «πράσινους» διαμορφώνοντας το 56-60.

Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με καλάθι του Χαραλαμπόπουλου, 57-62. Το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στην 4η περίοδο ήταν και το πρώτο του Γιώργου Πρίντεζη (είχε μόνο 1 βολή μέχρι τότε), 59-62. Νευρικές και οι δύο ομάδες είχαν κακές επιλογές για να πετύχει μετά από 2.50 λεπτά ο Χαραλαμπόπουλος το πρώτο καλάθι των φιλοξενούμενων, 59-64. Το φάουλ του Αγραβάνη στον Διαμαντίδη έδωσε το δικαίωμα στον αρχηγό του Παναθηναϊκού να δώσει αέρα 7 πόντων στην ομάδα του, 59-66, με 2/2 βολές.

Ο Πρίντεζης αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο πέλμα (υποτροπή στην πελματιαία απονευρωσίτιδα) και κάθισε στον πάγκο έχοντας μαζέψει πάντως 7 ριμπάουντ, 3 κερδισμένα φάουλ και 2 ασίστ. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου το πήρε προσωπικά και πετυχαίνοντας τους επόμενους 5 πόντους (κάρφωμα και τρίποντο), 64-66. Ο Διαμαντίδης έκανε… δώρο στον «αιώνιο» αντίπαλο, 2 χαμένες βολές από φάουλ του Χάκετ. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης αποδείχτηκε ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών αμέσως μετά, 66-66.

Και μετά από μεγάλη άμυνα του Λοτζέσκι, ο Σπανούλης με «κρύο αίμα» έβαλε… φωτιά στις κερκίδες, 69-66, έξω από τα 6.75. Ούτε ο Γκιστ αποδείχτηκε εύστοχος από τη γραμμή του φάουλ μετά το νέο φάουλ του Χάκετ. Ο Σπανούλης, όμως πήρε το 5ο φάουλ του εκπληκτικού Νικ Καλάθη (15π.), 71-66. Αν και ο Φελντέιν έδωσε λύση, 71-68, 1.38 πριν τη λήξη, ο Σπανούλης ευστόχησε σε… νέο τρίποντο, 74-68. Μία βολή πέτυχε ο Διαμαντίδης, 74-69, (από φάουλ του Χάντερ), ενώ λίγο αργότερα είχε… airball σε μακρινό τρίποντο.

Όταν ο Νίκος Παππάς επιχείρησε το drive και ο Λοτσέσκι του έκλεψε μέσα από την… αγκαλιά την μπάλα, με τον Χάντερ να φεύγει στον αιφνιδιασμό και να καρφώνει, οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού αισθάνθηκαν πλέον σίγουροι για το 2-1 στη σειρά, 76-69, αφού απέμεναν μόνο 9’’.

Το τρίποντο του Φελντέιν που ακολούθησε στα 7΄΄ τους έκανε για λίγο πάντως να αμφιβάλουν, 76-72. Ο Διαμαντίδης υπέπεσε σε φάουλ στον Σπανούλη, εκείνος ευστόχησε στη μία, 77-72 που ήταν και το τελικό σκορ, αφού το τρίποντο του Φελντέιν στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 41-44, 57-62, 77-72

Διαιτητές: Πηλοϊδης, Καρακατσούνης, Παναγιώτου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 22 (3), Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 3, Μάντζαρης 2, Χάντερ 7, Στρόμπερι 5 (1), Αγραβάνης 2, Ουόρικ, Χάκετ 9, Λοτζέσκι 16 (3), Παπανικολάου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 8, Φώτσης 3 (1), Φελντέιν 17 (3), Καλάθης 15 (1), Χάντερ 2, Ραντούλιτσα, Παππάς 4, Διαμαντίδης 10 (1), Γκιστ 2, Παπαγιάννης 9, Ουίλιαμς 2, Χέινζ