olympiakΜε την άμυνα να λειτουργεί σε ικανοποιητικό βαθμό για τρία δεκάλεπτα, αλλά την επίθεση να παρουσιάζει σημάδια… αποσύνθεσης, ο Ολυμπιακός υπέστη τη δεύτερη διαδοχική ήττα του στη φάση των «16» της Euroleague και απώλεσε την ευκαιρία να παραμείνει στην κορυφή του 6ου ομίλου. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με το βαρύ 55-75 από την Ζαλγκίρις στο Κάουνας, σε αγώνα για την 4η ημέρα, με τους Λιθουανούς να «σπάνε το ρόδι» στη Β’ φάση.

Χαρακτηριστικό της αδυναμίας του Ολυμπιακού στην επίθεση (11/29δ., 5/25τρ., 18/26β.) ήταν το γεγονός ότι οι Πειραιώτες σκόραραν στον… επίλογο της αναμέτρησης μετά από περίπου 5.5 λεπτά, ενώ οι 8 από τους 10 πόντους που σημείωσαν στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Επίσης, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου «πλήρωσαν» την έλλειψη δημιουργίας στο παιχνίδι τους (μόλις 8 ασίστ), όπως και τα 13 λάθη. Μοναδικός… διψήφιος από την ελληνική ομάδα ήταν ο Τζόνσον-Όντομ με 11 πόντους, ενώ ο Σπανούλης ήταν… σκιά του εαυτού του (6π., 0/5τρ., 4 λάθη), με εξαίρεση ένα ξέσπασμα του στην πρώτη περίοδο.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έλαμψε ο Γιανκούνας με 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο εξαιρετικός Βουγιούκας με 13 πόντους.

Μετά το νωθρό ξεκίνημα του πρώτου τρίλεπτου, όταν βρέθηκε δύο φορές στο -5 (8-3 και 10-5), οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και στο 7΄ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (10-12), με τον Σπανούλη να διακρίνεται σε οργάνωση και εκτέλεση, τον Πρίντεζη να δίνει λύσεις μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και από τα 6.75 και τον Μιλουτίνοφ να μαζεύει πολύτιμα ριμπάουντ.

Ωστόσο, οι Λιθουανοί κατάφεραν από τη γραμμή των ελευθέρων βολών να μείνουν μέσα στο παιχνίδι και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο -1 (17-18). Στη δεύτερη περίοδο, η Ζαλγκίρις εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα αδικαιολόγητα λάθη του Ολυμπιακού, την αστοχία (2/13τρ., 5/10β. μέχρι το ημίχρονο) και την έλλειψη δημιουργίας στο παιχνίδι της ελληνικής ομάδας.

Την ίδια στιγμή, οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν «εγκλωβισμένοι» στην αντίπαλη άμυνα (σημείωσαν μόλις 9 πόντους στο β’ δεκ.) και από το ισόπαλο 24-24 στο 16΄ δέχθηκαν επιμέρους σκορ 9-3 και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -6 (33-27).

Οι Λιθουανοί συνέχισαν και στην τρίτη περίοδο να παραδίδουν μαθήματα άμυνας, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που τα… είχε με την αστοχία του. Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο 27΄ ακόμη και στο -12 (45-33) και αν δεν υπήρχε στο παρκέ ο Χάντερ και η πολύτιμη βοήθεια του στη συγκομιδή των ριμπάουντ (έφτασε τα 8) τότε η ελληνική ομάδα θα είχε τεθεί πρόωρα εκτός μάχης…

Ένα ξεσπάσμα του Ολυμπιακού από τα 6.75 (2 κολλητά τρίποντα από Στρόμπερι και Μάντζαρη) έδωσαν δικαίωμα στην ελπίδα της ανατροπής (51-45), αλλά ο Βουγιούκας κέρδισε τις μάχες της ρακέτας και η Ζαλγκίρις έμεινε σε απόσταση ασφαλείας (53-45 στο 30΄).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός «πνίγηκε» στην αντίπαλη άμυνα, βρήκε τους πρώτους του πόντους από τη γραμμή των ελευθέρων βολών μετά από περίπου 5.5 λεπτά (60-48 με 2/2 του Χάκετ) και έχασε κάθε επαφή με τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο παραγωγικότερο δεκάλεπτο τους (22π.) δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο και έφτασαν άνετα στο τελικό 75-55.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 33-27, 53-45, 75-55

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ (Ισπανία), Γιαβόρ (Σλοβενία), Ντοζάι (Κροατία)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Βενέ, Λεκαβίτσιους 7, Πότσιους 2, Καλνιέτις 2, Σεϊμπούτις 11 (1), Μότουμ 9, Γιανκούνας 18, Βουγιούκας 13, Σαγιούς, Χάνλαν 2, Ουλανόβας 11 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 11 (1), Χάντερ 8, Παπαπέτρου 5 (1), Σπανούλης 6, Στρόμπερι 3 (1), Μιλουτίνοβ 4, Πρίντεζης 7 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 4 (1), Χάκετ 7.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής στη φάση των «16» της Euroleague έχουν ως εξής: