erocup
Στην μάχη της 2ης αγωνιστικής του EuroCup έπεσαν οι τρεις ελληνικές ομάδες που μετέχουν στη διοργάνωση. Ο Αρης μετά την ήττα της πρεμιέρας, κατάφερε να πετύχει την πρώτη νίκη του με 75-57 υποδεχόμενος την Μπουντούτσνοστ στο Αλεξάνδρειο.

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε μέχρι το τέλος στην Αγία Πετρούπολη και κοίταξε στα μάτια την «πανάκριβη» Ζενίτ, αλλά στο τέλος λύγισε χάνοντας με 76-66.

Αντίθετα, η ΑΕΚ γνώρισε βαριά ήττα με 89-65 στην Κωνσταντινούπολη από το φαβορί του 6ου ομίλου τη Γαλατάσαραϊ και έτσι έφτασε τις δύο ήττες στον 6ο όμιλο.

Αναλυτικά όσα έγιναν στους τρεις ελληνικούς αγώνες…

Αρης – Μπουντούτσνοστ 75-57

Ευκολότερα από ότι ενδεχομένως περίμενε ο Αρης επικράτησε απόψε στο Αλεξάνδρειο, για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Eurocup, επί της Μπουντούτσνοστ, με 75-57. Νίκη που ουσιαστικά προδιαγράφηκε από το πρώτο ημίχρονο, με τους παίκτες του να δείχνουν αποφασισμένοι να μην επιτρέψουν στην αντίπαλό τους να «αλώσουν» το… σπίτι τους. Κορυφαίοι για τους Θεσσαλονικείς ήταν οι ΜακΝιλ, Γουάιτ, με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα, με τον δεύτερο να μαζεύει, επιπλέον, 15 ριμπάουντ. Ξεχώρισαν για τους Μαυροβούνιους οι Ντραγκίσεβιτς (16 π.), Μάριτς (13 π., 9 ριμπ.).

Με βασική αιχμή την επιθετική αποτελεσματικότητά του, βελτιώνοντας στην πορεία και την άμυνα του, ελέγχοντας, παράλληλα, την… εναέρια κυκλοφορία (21 με 11 τα ριμπάουντ), ο Αρης ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο. Με τους Χάγκινς, ΜακΝίλ, να «φορτώνουν» περισσότερο το αντίπαλο καλάθι το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη απέκτησε γρήγορα διαφορά με 11 πόντους (7’ 19-8), απόσταση που ανέβηκε στο +17 στο 13’ (31-14).

Με επιμέρους σκορ 7-0 και επιλέγοντας άμυνα ζώνης, η Μπουντούτσνοστ πλησίασε στους 10 πόντους (14’ 31-21), επίπεδο στο οποίο παρέμεινε η διαφορά (34-24, 37-27) ως το 17’. Χρονικό σημείο που οι Μαυροβούνιοι πλησίασαν στους 9 πόντους (37-28), για να «απαντήσουν» οι Θεσσαλονικείς με σερί 10-2 και να πάνε εκ νέου στο +17 στο 21’ (47-30).

Με εκφραστές τους Μάριτς, Σιντ Σέχοβιτς, η Μπουντούτσνοστ πλησίασε ξανά στους 10 (22’ 47-37), με την αντίδραση των «κίτρινων» να προκύπτει άμεσα και με εξαιρετικό τρόπο. «Τρέχοντας» σερί 15-4, με τον Γουάιτ να εκτελεί επιθετικά, όντας, παράλληλα, κυρίαρχος στις δύο ρακέτες, οι γηπεδούχοι απέκτησαν «αέρα» 21 πόντων (28’ 62-41), «καθαρίζοντας» ουσιαστικά με την κατάκτηση της νίκης. Τυπική διαδικασία ήταν η αναμέτρηση στην τελευταία περίοδο, στη διάρκεια της οποίας ο Αρης διατήρησε το επίπεδο της απόστασης από την αντίπαλό του στους 21 πόντους μέχρι το 34’ (69-48). Οι Μαυροβούνιοι την έριξαν στους 15 στο 38’ (71-56), με το παιχνίδι να τελειώνει, εν τέλει, για την ελληνική ομάδα στο +18, με 75-57.

*3.500 περίπου υποστηρικτές του Αρη παρακολούθησαν από τις κερκίδες του Αλεξανδρείου την αναμέτρηση. Στο γήπεδο βρέθηκαν και 30 οπαδοί της Μουντούτσνοστ που ακολούθησαν την ομάδα τους στη Θεσσαλονίκη από την Ποντγκόριτσα

Δεκάλεπτα: 25-12, 44-30, 62-45, 75-57

Διαιτητές: Περέα (Ισπανία), Ομπρκεζεβιτς (Σερβία), Σίλβα (Πορτογαλία)

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος 4, Πελεκάνος 2, Τσούπκοβιτς 3 (1), Γουάιτ 15 (1), Γουότερς 4 (1), Ζάρας 8 (2), Χάγκινς 12, Κοέν 6 (1), Μούρτος 4, Σίμτσακ, ΜακΝίλ 17.

ΜΠΟΥΝΤΟΤΣΝΟΣΤ (Ιγκορ Γιόβοβιτς): Σέχοβιτς Σουάντ 8, Γιάραμαζ 2, Σούμποτιτς 2, Σέχοβιτς Σιντ 6, Τσάραπιτς 1, Κουκ 4 (1), Μπάσοβιτς 2, Ιλιτς, Ντραγκίσεβιτς 16 (2), Μάριτς 13, Ρίκιτς, Τζόσεφ 3 (1).

Πετρούπολης-ΠΑΟΚ 76-66

Την πρώτη φετινή ήττα του στο EuroCup γνώρισε ο ΠΑΟΚ που έχασε με 76-66 από την Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης στην Ρωσία σε αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου της διοργάνωσης.

Ο «Δικέφαλος» πάλεψε μέχρι το τέλος και κοίταξε στα μάτια την «πανάκριβη» Ζενίτ, αλλά στο τέλος λύγισε και αφού κυνηγούσε από πολύ κοντά στο σκορ μέχρι το 35′.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Νταουντέλ με 17 πόντους ενώ από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Χάτσερ με 19 πόντους. Στην επόμενη αγωνιστική (28/10) ο «Δικέφαλος του Βορρά» υποδέχεται την Μπεσίκτας.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου με 11-4, αλλά οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 7΄ και να κλείσουν την περίοδο στο +3 (18-15). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ και στην δεύτερη περίοδο με τους γηπεδούχους να τα «σπάνε» από την περιφέρεια με 0/8 τρίποντα, αλλά χάρη στην υπεροχή τους κάτω από τα καλάθια πήγαν στα αποδυτήρια με ισχνό προβάδισμα 3ων πόντων (32-29).

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «χτίσουν» μια διαφορά 10 πόντων (50-40 στο 27’ ) αλλά ο ΠΑΟΚ με ηγέτη τον Χάτσερ, που πέτυχε 13 πόντους στο συγκεκριμένο διάστημα, αλλά και ένα τρίποντο του Δέδα στην εκπνοή του δεκαλέπτου έκλεισε το δεκάλεπτο στο -6 (56-50).

Ο Χάτσερ συνέχισε το «βιολί» του και στην τέταρτη περίοδο, αλλά η Ζενίτ με επιμέρους σκορ 12-0 πήρε διαφορά 10 πόντων (67-57 στο 35΄). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να συντηρούν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για να πάρουν τελικά τη νίκη με 76-66.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 32-29, 56-50, 76-66

ΖΕΝΙΤ (Βασίλι Καράσεφ): Αντίποφ 4, Τίμα 9, Κοστσέεφ 9 (1), Τούλσον 9 (1), Βιχρόφ 12, Πουσκόφ 1, Ντόουντελ 17, Βαλίεφ 11, Λάντρι 4

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Τέπιτς 6, Βασιλειάδης 8 (2), Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 6 (1), Ντούβνιακ 7 (1), Μάρκοβιτς 6, Χάτσερ 19 (2), Μπάλαμπαν 9.

Γαλατάσαραι-ΑΕΚ 89-65

Η ΑΕΚ υπέστη βαριά ήττα στην Κωνσταντινούπολη από την Γαλατάσαραϊ με 89-65 σε αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Eurocup. Πρώτος σκόρερ για τους Τούρκους ο Μακόλουμ με 25 πόντους ενώ από την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Σάκοτα με 20 πόντους . Στην επόμενη αγωνιστική (28/10) η Ένωση υποδέχεται την Νίζνι Νόβγκοραντ.

Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να προβληματίσει ουσιαστικά την Γαλατάσαραϊ πού είχε σε μεγάλη μέρα τους Μακόλουμ (25 πόντους, 3/5 τριπ., 6 ασσιστ) και Κοκσάλ (21 πόντους, 5/5 τρίπ.), ενώ από τους «κιτρινόμαυρους» πάλεψαν ο Σάκοτα (20 πόντους, 6/11 τριπ.) και ο Μαυροκεφαλίδης που έκανε νταμπλ νταμπλ (20 πόντους- 10 ριμπάουντ).

Η Γαλατάσαραϊ ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση με την ΑΕΚ παίρνοντας από νωρίς τα ηνία του αγώνα με τους Λάσμε και Ντόρσεϊ να κυριαρχούν κάτω από τα καλάθια και τον Γκριν να «πυροβολεί» από τα 6.75. Οι τούρκοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με διάφορα 11 πόντων χάρις στο σερί 11-0 που έκαναν στο συγκεκριμένο διάστημα.

Η ομάδα του Αταμάν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει πολύ γρήγορα τους 20 πόντους (31-11) στο 13΄. Ο ΜακΚόλουμ ήταν καταλυτικός σε αυτή την περίοδο για τους γηπεδούχους πετυχαίνοντας 12 πόντους ενώ η ΑΕΚ βασιζόταν στα τρίποντα του Σάκοτα, που όμως δεν ήταν αρκετά, και έτσι στην ανάπαυλα το σκορ ήταν 48-27.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν την απόδοση τους στην άμυνα και κατάφεραν με ένα σερί 10-0 να «ροκανίσουν» την διαφορά στους 11 πόντους (48-36). Οι γηπεδούχοι όμως «πάτησαν γκάζι» και με τον ΜακΚόλουμ να μοιάζει ασταμάτητος πέτυχαν 14 αναπάντητους πόντους και έκλεισαν την περίοδο στο +27 (64-37).

Η τέταρτη περίοδος ήταν τυπική διαδικασία αφού ήταν φανερό πως η ΑΕΚ δεν μπορούσε να κοντράρει την «Γαλατά». Ο Σάκοτα συνέχισε να παλεύει μόνος του αλλά από την άλλη πλευρά ο Κοκσάλ έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι πετυχαίνοντας το ένα τρίποντο μετά το άλλο (5/5) και έτσι το 85-69 ήρθε απολύτως φυσιολογικά για τους γηπεδούχους.

Στο μεταξύ, με βαριά τιμωρία κινδυνεύει η Γαλατά, καθώς περίπου οκτώ λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου και ενώ οι Τούρκοι βρίσκονταν στο +18, οι οπαδοί της όχι μόνο άναψαν καπνογόνο μέσα στο «Αμπντί Ιπεκτσί», αλλά το πέταξαν κιόλας στο παρκέ! Ευτυχώς, το καπνογόνο έπεσε έξω από τις τέσσερις γραμμές, στην άκρη του παρκέ και δεν χτύπησε κάποιον αθλητή.

Και να σκεφτεί κανείς πως οι περίπου 400 φίλοι της «Ένωσης», δεν μπήκαν ποτέ στο γήπεδο, καθώς δεν τους επετράπη για λόγους ασφαλείας!