olympiakosΣτην καλύτερη εμφάνιση της Ιστορίας του επί βρετανικού εδάφους, ο Ολυμπιακός κατάφερε να φύγει για πρώτη φορά νικητής και μάλιστα, λυγίζοντας την Άρσεναλ μέσα στο Λονδίνο. Τα γκολ των Πάρντο (33′), Φορτούνη (40′) και Φινμπόγκασον (66′) ήταν υπεραρκετά για να γράψουν το επικό 2-3 στο «Έμιρεϊτς» και να βάλουν «φωτιά» στον 6ο όμιλο του Champions League. Στο 33’ ο Γουόλκοτ και στο 65′ ο Σάντσες είχαν ισοφαρίσει σε 1-1 και 2-2 αντίστοιχα, αλλά στο τέλος οι «κανονιέρηδες» του Βενγκέρ, υποκλίθηκαν στους Πειραιώτες.

Ο Μάρκο Σίλβα ξάφνιασε με την επιλογή του ν` αφήσει στον πάγκο τον Μαζουακού και να βάλει στην 11άδα τον Σαλίνο, ο οποίος μαζί με τον Ελαμπνταλαουί αποτέλεσαν τα άκρα της «ερυθρόλευκης» άμυνας. Στο κέντρο της άμυνας βρέθηκαν οι Μποτία, Σιόβας, στη μεσαία γραμμή οι Καμπιάσο, Κασάμι, μπροστά τους ο Φορτούνης με τους Σεμπά και Πάρντο στα άκρα, ενώ στην κορυφή της επίθεση βρέθηκε ο Ιντέγε.

Ο Ολυμπιακός έδειξε αμυντικογενείς διαθέσεις από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Με αλληλοκαλύψεις, οι παίκτες του Σίλβα προσπαθούσαν να κλείσουν τα όποια κενά δημιουργήθηκαν στην «ερυθρόλευκη» άμυνα, με τους γηπεδούχους να έχουν μόλις δύο σουτ στην αντίπαλη εστία στο πρώτο 20λεπτο. Στο 11` το σουτ του Τσάμπερλεϊν έφυγε άουτ, ενώ στο 13` το σουτ του Γουόλκοτ απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Ρομπέρτο. Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό δημιουργήθηκε στο 23` με το μακρινό σουτ του Φορτούνη που πέρασε άουτ, για να έρθει η φάση του 33ου λεπτού που «πάγωσε» το Emirates. Ο Πάρντο μετά από εκτέλεση κόρνερ, έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω από την μεγάλη περιοχή της Άρσεναλ. Η μπάλα από το σουτ που επιχείρησε βρήκε στο πόδι του Τσάμπερλεϊν και ξεγέλασε τον Οσπίνα δίνοντας έτσι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (0-1).

Η Άρσεναλ κατάφερε να ισοφαρίσει δύο λεπτά αργότερα με το σουτ του Γουόλκοτ από πλάγια που δεν μπόρεσε να αποκρούσει ο Ρομπέρτο (1-1). Και ενώ η λογική έλεγε ότι η Άρσεναλ θα κυνηγούσε και ένα γρήγορο δεύτερο γκολ, αυτό ήρθε από την πλευρά των πειραιωτών στο 40`. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Οσπίνα απέκρουσε την μπάλα όμως στη συνέχεια αυτή πέρασε τη γραμμή (με την υπόδειξη του επόπτη γραμμής) δίνοντας προβάδισμα στον Ολυμπιακό (1-2).

Οι «κανονιέρηδες» έψαξαν την ισοφάριση, η οποία λίγο έλειψε να έρθει στο 61ο λεπτό, όμως αρχικά ο Ρομπέρτο (το σουτ του Καθόρλα) και στη συνέχεια ο Ελαμπνταλαουί (το σουτ του Σάντσες) έσωσαν τον Ολυμπιακό από βέβαιη παραβίαση. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Σάντσες (2-2), όμως ο Ολυμπιακός φρόντισε να ξαναπαγώσει το Emirates με τον Φινμπόγκασον. Ο Ισλανδός, ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή στη θέση του Ιντέγε με την έναρξη του β` ημιχρόνου, έγινε αποδέκτης της εξαιρετικής πάσης του Πάρντο και εκείνος με πλασέ παραβίασε για ακόμη μία φορά την εστία της Άρσεναλ (2-3).

Οι γηπεδούχοι πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση και είχαν δύο σπουδαίες φάσεις για να τα καταφέρουν. Στο 85`, σέντρα του Γκιμπς από αριστερά, ο Εζίλ πήρε την μπάλα όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ρομπέρτο. Ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού τρία λεπτά αργότερα είπε «όχι» με εντυπωσιακή απόκρουση στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καθόρλα. Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Νιχάους χάρισε στον Ολυμπιακό την πρώτη του νίκη στην «γηραιά αλβιόνα» μετά από 12 σερί ήττες.

Διαιτητής: Μπας Νιχάους (Ολλανδία)

Κίτρινες κάρτες: Αλέξις Σάντσες (44`), Γκάμπριελ (45`), Εζίλ (78`) – Ρομπέρτο (64`), Φινμπόγκασον (75`), Καμπιάσο (76`), Φορτούνης (77`)

ΑΡΣΕΝΑΛ (Βενγκέρ): Οσπίνα, Γκάμπριελ, Κοσιενλί (56` Μερτεσάκερ), Γκιμπς, Μπεγιερίν (86` Κάμπελ), Καθόρλα, Κοκλέν (60` Ράμσεϊ), Εζίλ, Τσάμπερλεϊν, Σάντσες, Γουόλκοτ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σίλβα): Ρομπέρτο, Μποτία, Σιόβας, Ελαμπνταλαουί, Σαλίνο, Καμπιάσο, Κασάμι, Φορτούνης (86` Βούρος), Σεμπά (73` Ερνάνι), Πάρντο, Ιντέγε (46` Φινμπόγκασον).