Συγχαρητήριο τηλεγράφημα Σαμαρά – Στον Βρετανό Ολυμπιονίκη του Λονδίνου Γκρεγκ Ράδερφορντ το χρυσό με 8.29μ

ΤΣΑΤΟΥΜΑΣΤο ασημένιο μετάλλιο στο μήκος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ζυρίχης κατέκτησε ο Λούης Τσάτουμας με άλμα στα 8,15μ (στην πρώτη προσπάθειά του στον τελικό).

Ο 32χρονος έλληνας πρωταθλητής του Μεσσηνιακού πανηγυρίζει το πρώτο μετάλλιό του σε μεγάλη διοργάνωση του ανοιχτού στίβου, κάτι που έψαχνε για πολλά χρόνια αλλά χωρίς επιτυχία. Αυτό ήταν το δεύτερο μετάλλιο για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Νικητής ήταν ο Βρετανός Ολυμπιονίκης του Λονδίνου Γκρεγκ Ράδερφορντ με 8.29, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Γάλλος Καφετιέν Γκομί με 8.14.

Η 2η προσπάθεια του Έλληνα πρωταθλητή ήταν στα 7.82, η 3η άκυρη, η 4η στα 7.83, η 5η στα 7.86 και η 6η στα 7.72.

Η δήλωση του Τσάτουμα:
«Ηθελα να δώσω τον καλύτερο μου εαυτό στο πρώτο άλμα και να κυνηγήσω την καλύτερη δυνατή επίδοση. Πονούσα στον αστράγαλο και αυτό είχε ως συνέπεια να ανταποκριθώ τεχνικά μόνο στο πρώτο άλμα, οπότε η κατάκτηση αυτού του μεταλλίου είναι μεγάλη επιτυχία για μένα.

»Οι εμφανίσεις μου στους επόμενους αγώνες θα εξαρτηθούν από την πορεία του τραυματισμού μου. Θέλω να αφιερώσω το μετάλλιο στην κοπέλα μου, που λόγω υποχρεώσεων δεν μπόρεσε να είναι στη Ζυρίχη, όμως, παρακολούθησε τον αγώνα από την τηλεόραση», είπε ο αθλητής στη μικτή ζώνη.

Τα ελληνικά μετάλλια:

ΧΡΥΣΑ

Περικλής Ιακωβάκης 2006 Γκέτεμποργκ 400μ εμπ. (48.46)

Όλγα Βασδέκη 1998 Βουδαπέστη Τριπλούν (14,55 μ.)

Αννα Βερούλη 1982 Αθήνα Ακοντισμός (70,02 μ.)

Κώστας Κεντέρης 2002 Μόναχο 200 μ. (19.85)

Κατερίνα Θάνου 2002 Μόναχο 100 μ. (11.10)

Μιρέλα Μανιάνι 2002 Μόναχο Ακοντισμός (67.47μ)

Κατερίνα Βόγγολη 2002 Μόναχο Δισκοβολία (64.31μ)

ΑΣΗΜΕΝΙΑ

Λούης Τσάτουμας 2014 Ζυρίχη Μήκος (8,15μ.)

Κατερίνα Στεφανίδη 2014 Ζυρίχη Επί κοντώ (4,60μ.)

Φανή Χαλκιά 2006 Γκέτεμποργκ 400μ εμπ. (54.02)

Πηγή Δεβετζή 2006 Γκέτεμποργκ Τριπλούν (15,05 μ.)

Χρήστος Παπανικολάου 1966 Βουδαπέστη Επί κοντώ (5,05 μ.)

ΧΑΛΚΙΝΑ

Χρήστος Μάντικας 1934 Τορίνο 400μ εμπ. (54.9)

Βασίλης Παπαγεωργόπουλος 1971 Ελσίνκι 100 μ. (10.56)

Σοφία Σακοράφα 1982 Αθήνα Ακοντισμός(67,04 μ.)

Κώστας Κουκοδήμος 1994 Ελσίνκι Μήκος (8,01 μ.)

Χάρης Παπαδιάς 1998 Βουδαπέστη 100μ (10.17)

Κατερίνα Θάνου 1998 Βουδαπέστη 100μ (10.87)

Αναστασία Κελεσίδου 2002 Μόναχο Δισκοβολία (63,92 μ.)

Αλέξανδρος Παπαδημητρίου 2002 Μόναχο Σφυροβολία (80,21 μ.)

Νικόλ Κυριακοπούλου 2012 Ελσίνκι Επί κοντώ (4,60 μ.)

Συγχαρητήριο τηλεγράφημα Σαμαρά

Συγχαρητήριο τηλεγράφημα στον Έλληνα αθλητή Λούη Τσάτουμα για την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου της Ζυρίχης απέστειλε ο πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς.

«Μεγάλη η σημερινή σου δικαίωση και τεράστια χαρά για όλους μας. Θερμότατα συγχαρητήρια» ανέφερε ο πρωθυπουργός στο τηλεγράφημά του.