Η στιγμή του θριάμβου του Σκωτσέζου τενίστα Άντι Μάρεϊ στον τελικό του Grand Slam των ανδρών στο US Open, απέναντι στον Σέρβο Νόβακ Τζόκοβιτς, ήταν το αποτέλεσμα που ποθούσε να έχει η Βρετανία εδώ και 76 χρόνια.

Την κούπα έμελλε να σηκώσει ψηλά ο Μάρεϊ, ο οποίος έδωσε έναν συγκλονιστικό αγώνα απέναντι στον άξιο αντίπαλό του Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο αγώνας διήρκεσε 4 ώρες και 54 λεπτά και διεξήχθη στο στάδιο Arthur Ashe της Νέας Υόρκης.

Ο 25χρονος Μάρεϊ, σχεδόν μιμήθηκε την επιτυχία του Φρεντ Πέρι, του μεγάλου Βρετανού τενίστα που το 1936 είχε κερδίσει το US open (και την ίδια χρονιά και το Wimbledon). O Μάρεϊ υπερίσχυσε με 7-6 (12-10) 7-5 2-6 3-6 6-2 στα σετ.