Σε ματς για γερά νεύρα, εξελίχθηκε το παιχνίδι των Εφήβων της ΕΚΑΣΔΥΜ, ανάμεσα στον Πρωτέα Γρεβενών και τους Διόσκουρους Κοζάνης, το βράδυ της Κυριακής.

Στο κατάμεστο κλειστό των Γρεβενών, ο Πρωτέας, στο πρώτο ημίχρονο είχε τον πρώτο λόγο αφού κατάφερε να προηγηθεί και με διαφορά 12 πόντων.

Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν κατέθεσαν τα όπλα, μπαίνοντας δυνατά και αποτελεσματικά στην τρίτη περίοδο, εξανεμίζοντας την διαφορά και περνώντας μάλιστα και μπροστά στο σκορ.

Τελικά επικράτησαν οι γηπεδούχοι οι οποίοι επέδειξαν μεγάλα αποθέματα ψυχής, με σκορ 57-51
Δεκάλεπτα: 19-8, 27-18, 41-39, 57-51
Διαιτητές: Λυγουρας-Μιχαηλιδης