ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ Φ.Ο.ΠΡΩΤΕΑ

Την ήττα με 56-69 γνώρισαν οι Τιτάνες από τον Πρωτέα Γρεβενών στο κλειστό του Παλαμά σε αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής στον 3ο Όμιλο.

Το ματς που…παραλίγο να οδηγηθεί σε δεύτερη αναβολή, αφού μετά την Κυριακάτικη (18/11) πρώτη λόγω καιρού, σήμερα ξεκίνησε με 45′ λεπτά καθυστέρησης λόγω τροχαίου ατυχήματος των διαιτητών ,οδήγησε στη 2η εντός έδρας έδρας ήττα το συγκρότημα του Χρήστου Ζαχαρέλη.

Οι Παλαμιώτες πλήρωσαν την αστοχία, την απώλεια αμυντικών, κυρίως ριμπάουντ αλλά και ένα νεκρό διάστημα στην 3η περίδο όπου σκόραραν μόλις δύο πόντους με βολές σε έξι λεπτά, επιτρέποντας τους φιλοξενούμενους να εδραιώσουν προβάδισμα σε διψήφια τιμή.

Ο Πρωτέας κατάφερε με τρίποντα σε καθοριστικά σημεία του αγώνα να διατηρήσει το προβάδισμα ψυχολογίας που είχε, με την ομάδα του Παλαμά να πιέζει στο φινάλε αλλά ο χρόνος να μην είναι αρκετός.

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε μπροστά σε 100 φιλάθλους  και χαρακτηρίστηκε από χαμηλό σκορ και πολλά φάουλ.

Το πρώτο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε από χαμηλό σκορ και εκατέρωθεν αστοχία. Οι Τιτάνες προηγήθηκαν με 8-4 χάρη στον Ζωιτσάκο, είδαν όμως τον Πρωτέα να προσπερνά με 8-10, κυρίως λόγω των επιθετικών ριμπάουντ, αφού επέλεγε μεγάλες σε διάρκεια επιθέσεις.

Η ομάδα του Παλαμά προσπέρασε για το 12-10, με το 12-12 να είναι το σκορ της 1ης περιόδου, σε ένα διάστημα που ο Τακιδης των φιλοξενούμενων συμπλήρωσε τρία φάουλ.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Κλωνάρα να σημειώνει έξι διαδοχικούς πόντους, με τον Χρ. Ζαχαρέλη να παίρνει τάιμ-άουτ στο 12′ (12-16).

Μετά το τάιμ-άουτ και την είσοδο των Τσιαμπά, Μακρή, οι Τιτάνες κατάφεραν να προσπεράσουν στο 14′ μ 17-16, χάρη σε πέντε διαδοχικούς πόντους του Μακρή.

Το κρεσέντο του Μακρή συνεχίστηκε με δεύτερο διαδοχικό τρίποντο σε αυτή την περίοδο για το 23-21 στο 17′.

Οι Παλαμιώτες, παρά τη ζώνη του Πρωτέα κατάφεραν να περάσουν στη συνέχεια την μπάλα στη ρακέτα και να υποχρεώσουν τους φιλοξενούμενους να συμπληρώσουν τα ομαδικά τους φάουλ, πηγαίνοντας στις βολές με τους Γκογκίδη και Κατσαδούρο να σημειώνουν 4/4 και τον πρώτο να σκοράρει από το «ζωγραφιστό» για το 29-21 στο 19′!

Παρόλα αυτά, ο Πρωτέας κατάφερε με σερί 0-6 και υποχρεώνοντας τον Γκογκίδη σε τρία φάουλ για το 29-27 του ημιχρόνου.

H 3η περίοδος ξεκίνησε με σερί 2-9 για τον Πρωτέα χάρη στον Σ. Μακρή που σημείωσε δύο διαδοχικά τρίποντα, κάνοντας το 31-36 στο 23′. Το γκολ-φάουλ του Γκογκίδη στη συνέχεια μείωσε τη διαφορά στο -2 για το 34-36.

Ακολούθησε ένα μπλκα-άουτ για τους Τιτάνες που κατάφεραν να σκοράρουν μέσα σε έξι λεπτά μόλις δύο βολές, ενώ ο Πρωτέας συνέχισε να έχει ρυθμό από την περιφέρεια με τους Μακρή και Κλωνάρα, κάνοντας στο 29′ το 35-46, με το σκορ να διαμορφώνεται 38-46 στο φινάλε της 3ης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο οι Τιτάνες κατάφεραν να φορτώσουν ήδη στο πρώτο λεπτό με τρία ομαδικά φάουλ τον Πρωτέα και να υποχρεώσουν τον Σωτήρη Μακρή να αποβληθεί με πέντε προσωπικά. Έτσι, με βολές του Γκαγκανάσιου και καλάθι του Γκογκίδη μείωσε σε 42-46. Όμως, το καλάθι του Κλωνάρα και το τρίποντο του Μαλούτα από τη γωνία έφεραν προβάδισμα διψήφιας τιμής ξανά για τους φιλοξενούμενους στο 34′ για το 42-53.

Το τρίποντο του Πρωτέα, αυτή τη φορά με τον Γρούδα, έφερε το μεγαλύτερο προβάδισμα  των φιλοξενούμενων στο ματς στο 36′ για το 44-58. Με μίνι σερί 4-0, οι Τιτάνες αντέδρασαν στο 37′ σε ένα διάστημα που η ομάδα των Γρεβενών είχε συμπληρωμένα τα ομαδικά φάουλ, ενώ οι Παλαμιώτες δεν είχαν υποπέσει ούτε σε ένα.

Ο Μιχαηλίδης στο 39′ με ακόμη ένα τρίποντο για τους Γρεβενιώτες, το τέταρτο στην τελευταία περίοδο, έφερε τη διαφορά στο 53-66 και οι δύο εύστοχες βολές του Κλωνάρα διαμόρφωσαν το 53-68, 40″ πριν το τέλος. Μία εύστοχη βολή του Πρωτέα έφερε το σκορ στο 53-69, στη μέγιστη διαφορά του αγώνα, με τον Γκογκίδη στην εκπνοή με τρίποντο να διαμορφώνει το 56-69.

Τα δεκάλεπτα: 12-12,29-27,38-42,56-69

Διαιτητές: Πράττος-Σελεβός

Τιτάνες Παλαμά (Χρ. Ζαχαρέλης): Τσιαμπάς 4, Τσούμας 4, Χανέλι, Χρ. Ζωιτσάκος 4, Γκογκίδης 21 (1), Κατσαδουρος 5, Καραϊσκάκης 5, Μακρής 9 (2), Γκαγκανάσιος 6, Αρχοντούλης, Καραδήμας.

Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Κλωνάρας 22 (2), Γρούδος 16 (2), Μαλούτας 11 (2),Μιχαηλίδης 9 (3), Κολοβός 1,  Συλλάκος, Τακίδης, Μπόζιαρης, Μακρής 6 (2), Μαλιούρας 4.