Στον ημιτελικό με ΤΣΣΚΑ

Στην Κωνσταντινούπολη και στο Σινάν Ερντέμ, εκεί που στέφθηκε Πρωταθλητής Ευρώπης το 2012, επιστρέφει μετά από 5 χρόνια ο Ολυμπιακός, για να διεκδικήσει τον 4ο ευρωπαϊκό τίτλο του. Τον 4ο προσωπικό θα διεκδικήσει στο φάιναλ φορ της Euroleague και ο Βασίλης Σπανούλης που με 22 πόντους και 6 ασίστ στον 5ο προημιτελικό στο ΣΕΦ ήταν και πάλι ο ηγέτης στη νίκη με 87-78 και το 3-2 επί της Αναντολού Εφές αφήνοντάς τη θεατή μέσα στη δική της πόλη.

Αυτό θα είναι το 10ο φάιναλ φορ της ιστορίας του Ολυμπιακού, 6ο τα τελευταία 9 χρόνια και 4ο τα τελευταία 6. Remake του τελικού του 2012 ο ημιτελικός στις 19 Μαΐου, με την ομάδα του Πειραιά να βρίσκει στο δρόμο του την κάτοχο του τίτλου, ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη.

Ο Πρίντεζης σημείωσε 14 πόντους και το τρίποντο για το +9 στο τέλος, 10 ο εξαιρετικός Γκριν, ο Μπιρτς είχε 9 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ 2 τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο από τον Παπαπέτρου (8π.) έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Πειραιωτών.

Ο Μιλουτίνοβ σημείωσε 8 πόντους και ήταν ο παίκτης «κλειδί» αυτής της σειράς, 8 και από τον Παπανικολάου, ο Αγραβάνης πάλεψε σαν το λιοντάρι στην άμυνα και όλοι μαζί οι παίκτες του Σφαιρόπουλου επιστρέφουν στους «4» της Ευρώπης.

Αυτό είναι το δεύτερο φάιναλ φορ του Σφαιρόπουλου ως πρώτος προπονητής (το πρώτο ήταν το 2015 στη Μαδρίτη με τον Ολυμπιακό), ενώ ήταν στην Πόλη και το 2012, στον απέναντι όμως πάγκο, ως βοηθός του Γιόνας Καζλάουσκας στην ΤΣΣΚΑ.

Από την Εφές που πάλεψε για την πρόκριση, ο Τάιλερ Χάνεϊκατ σημείωσε νταμπλ νταμπλ με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, αλλά Ντάνστον και Κερκ φορτώθηκαν με φάουλ νωρίς αφήνοντας ανοχύρωτη τη φροντ λάιν των Τούρκων.

Η εικόνα του ματς…

Με Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπιρτς παρέταξε ο Σφαιρόπουλος την αρχική πεντάδα, απέναντι στους Μπαλμπάι, Οσμάν, Μπράουν, Ντάνστον και Γκρέιντζερ. Ο άνθρωπος του 4ου αγώνα, Βασίλης Σπανούλης μπήκε «καυτός» πετυχαίνοντας 13 πόντους στην πρώτη περίοδο με 2/2 τρίποντα, 2 ασίστ, 3 κερδισμένα φάουλ (είχε και 3 λάθη).

Με δικό του τρίποντο, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 7-3, για το +7, 12-5, με δικό του γκολ φάουλ (ήταν εύστοχος και στη βολή). Ο Μπιρτς έκανε σημαντική δουλειά στα ριμπάουντ, όπως και ο Αγραβάνης που έπαιξε επιθετική άμυνα αντικαθιστώντας τον Πρίντεζη.

Ο Οσμάν ήταν ο κορυφαίος της Εφές (με 7π. στην 1η περίοδο), με την τουρκική ομάδα, όμως να βρίσκει τον τρόπο να κλείνει την ψαλίδα της διαφοράς, 14-11 και 17-14 με τους Ερτέλ, Τόμας και Πολ να παίρνουν τις περισσότερες προσπάθειες. Οι Τούρκοι μείωσαν και 20-17 με τρίποντο του Χάνεϊκατ, ο Ερτέλ πέτυχε τα δύο επόμενα καλάθια των φιλοξενούμενων, με την πρώτη περίοδο να λήγει 25-21, μετά από λύσεις των Μάντζαρη, Μιλουτίνοβ και Σπανούλη.

Ο τελευταίος έμεινε στον πάγκο, με την έναρξη της 2ης περιόδου (Ουότερς και Γκριν στο «1» & «2», με τους Παπαπέτρου, Αγραβάνη, Μιλουτίνοβ να συμπληρώνουν την πεντάδα. Η Εφές μπήκε επιθετικά, ο Χάνεϊκατ ευστόχησε σε τρίποντο (25-24) και προσπέρασε για πρώτη φορά από το 2-3, 25-26, με 2/2 βολές του Κερκ.

Με 4 πόντους του Γκριν και 2 του Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα (31-29). Μετά το 31-31 επέστρεψε ο Σπανούλης, όμως, οι Τούρκοι έπαιζαν «ξύλο», κάτι που δεν έκανε ο Ολυμπιακός, με τον Μπιρτς να υποπίπτει σε λάθη, να κάνει φάουλ και να χάνει βολές. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το 32-25 (από Ντάνστον και Μπράουν), καθώς οι Τούρκοι είχαν διπλάσιες ασίστ και ισορρόπησαν στα ριμπάουντ (με καταλυτικό τον Χάνεϊκατ ερχόμενο από την αδύνατη πλευρά) σε αυτό το δεύτερο δεκάλεπτο.

Με 9 πόντους σε 9 λεπτά της 2ης περιόδου, ο Ολυμπιακός είχε ξεκάθαρα πρόβλημα στην επίθεση, για το 37-41 στο ημίχρονο, με δίποντο του Οσμάν που μετρούσε 11 πόντους. Το θετικό για τον Ολυμπιακό ήταν πως ο Ντάνστον είχε 3 φάουλ (2 ο Κερκ).

Και με την έναρξη της 3ης περιόδου, ο Ντάνστον υπέπεσε σε 4ο και κάθισε στον πάγκο, ενώ γρήγορα έκανε το τρίτο και ο έτερος ψηλών της Εφές. Μετά τους Πολ, Γκρέιντζερ και Μπαλμπάι, ο Περάσοβιτς ανέθεσε την προσωπική άμυνα του Σπανούλη στον Οσμάν, περνώντας τον σε θέση 2, ψηλώνοντας παράλληλα το σχήμα. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου, όμως είχαν μπει πιο ψυχωμένοι, πίεσαν στην άμυνα και βγήκαν σε αιφνιδιασμούς.

Με σερί 9-0 (από Μπιρτς, Μάντζαρη, Πρίντεζη και Παπανικολάου, ξέφυγαν με 46-41, με τον κόσμο στο ΣΕΦ να σηκώνεται όρθιος! Ο Μιλουτίνοβ πήρε τη θέση του Μπιρτς που έφτασε τα 3 φάουλ, ενώ ο Παπαπέτρου αντικατέστησε τον Παπανικολάου. Η Εφές δεν παραδινόταν (46-45 από Ερτέλ και 48-47 με βολές του Κερκ), όσο οι «ερυθρόλευκοι» αστοχούσαν από τη γραμμή του φάουλ (8/14). Ακολούθησε σερί 6-0, για το +7, 54-47.

Εδειχναν ολιγωρία στην άμυνα, οι παίκτες του Ολυμπιακού και η Εφές πλησίαζε, 54-53, με δύο τρίποντα του Πολ (6/15 η Εφές έως εκείνη τη στιγμή). Ο Παπαπέτρου σηκώθηκε κι αυτός έξω από τα 6.75, 57-53. Ο Σπανούλης πέτυχε 2 ακόμη πόντους (17 προσωπικούς) και έδωσε τη θέση του στον Γκριν. Ο Παπαπέτρου το χαβά του, νέο τρίποντο, 62-53. Οι Τούρκοι απάντησαν με επιμέρους σκορ, 1-5 για το 63-58 στο 30ο λεπτό.

Και η 4η περίοδος ξεκίνησε με έμμεσο τρίποντο του Γκριν, δίποντο από Παπαπέτρου και Πρίντεζη για το 70-62. Ο Ντάνστον πέρασε στο 32ο λεπτό, με τον Μιλουτίνοβ να προσπαθεί να του πάρει το 5ο φάουλ. Όμως, πήρε αυτός το 2ο του Πρίντεζη, 70-64, με 2/2 βολές και απέμεναν ακόμη 7 δραματικά λεπτά! Λίγο μετά, όμως του το πήρε ο Παπαπέτρου, κάθισε στον πάγκο ο Ντάνστον, με τους Κερκ, Πολ να έχουν από 4. Το τρίποντο του Γκριν, 76-67, απάντηση σε αυτό του Πολ πανηγυρίστηκε έντονα από τους ανυπόμονους για πρόκριση φιλάθλους, με εναπομείναντα χρόνο 5 λεπτά.

Πρίντεζης και Σπανούλης είχαν από 2/2 βολές, 80-74 (με 5ο βγήκε και ο Κερκ), όσο κι αν οι Τόμας, Γκρέιντζερ έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι. Απέμεναν 2 λεπτά πριν το ταξίδι στην Πόλη! Ο Πρίντεζης με τρίποντο, 83-74 (1:44΄΄) υποχρέωσε τους φιλάθλους να τραγουδήσουν: Φέρτε μας το ευρωπαϊκό! Πριν ολοκληρωθεί ο αγώνας, ο κόσμος μπήκε στο παρκέ, άναψαν καπνογόνα περιμετρικά και ο «βασιλιάς» επιστρέφει στην Πόλη του!

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 37-41, 63-58, 87-78

Διαιτητές: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Γιόβτσιτς (Σερβία), Λάτισεβς (Λετονία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (1), Μπιρτς 9 (11 ριμπ.), Γιανγκ 3, Παπαπέτρου 8 (2), Σπανούλης 22 (2 τρίπ., 6 ασ.), Ουότερς, Αγραβάνης 1, Μιλουτίνοβ 8, Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 8 (5 ριμπ.), Μάντζαρης 4

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Βέλιμιρ Περάσοβιτς):
Τόμας 10 (2), Χάνεϊκατ 10 (2 τρίπ., 10 ριμπ.), Μπαλμπάι, Μπράουν 10, Οσμάν 11 (1), Γκρέιντζερ 10, Ερτέλ 10 (4/10 δίπ., 0/3 τρίπ., 6 ασ.), Πολ 9 (3), Ντάνστον 4, Κερκ 4 (7 ριμπ.)

.

Στους τέταρτους αγώνες της σειράς των πλέι οφ της Euroleague, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: