Στην 21η αγωνιστική

Σπουδαία νίκη, με την οποία εδραιώνεται στην πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας που δίνει το «εισιτήριο» για τα πλέι οφ, πανηγύρισε σήμερα το Ρέθυμνο.

Αν και δυσκολεύθηκε στο πρώτο μέρος, ο Άρης επιβλήθηκε 78-70 της Δόξας Λευκάδας στο Αλεξάνδρειο.

Σπουδαία νίκη, στην προσπάθεια που καταβάλλει για παραμονή στην κατηγορία, πέτυχε η Κύμη που κατέβαλε την αντίσταση του Κολοσσού Ρόδου στο κλειστό της Χαλκίδας με 74-64.

Ο Προμηθέας Πατρών πήρε κεφάλι στη «μάχη» του με τα Τρίκαλα για μια θέση στην πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας που δίνει το «εισιτήριο» για τα πλέι οφ.

Σε… παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το Λαύριο την αναμέτρηση με τον Κόροιβο Αμαλιάδας.

Ας δούμε αναλυτικά:

Ρέθυμνο – ΠΑΟΚ 73-70

Οι Κρήτες επιβλήθηκαν 73-70 του ΠΑΟΚ στο «Μελίνα Μερκούρη», στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» της 21ης αγωνιστικής στην Α1 μπάσκετ των ανδρών, και πλησίασαν στον ένα βαθμό τον «Δικέφαλο» του βορρά. Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Άρνολντ και Τάλτον που πέτυχαν από 16 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 39-37, 58-57, 73-70.

Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκαν 8-2, αλλά οι Κρήτες «απάντησαν» με σερί 10-0 και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 12-8. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με επτά διαδοχικούς πόντους του Τάλτον (τρίποντο και δύο δίποντα) απέκτησαν διψήφιο προβάδισμα (25-15), 17 δεύτερα πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Φιτζπάτρικ και Τάλτον έδωσαν «αέρα» 14 πόντων (29-15) στο Ρέθυμνο λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με αντεπίθεση διαρκείας πλησίασε στο -2 (39-37), 19 δεύτερα πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου μισού του αγώνα, ενώ ο Κλάντον «έγραψε» το 39-39, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με αποτέλεσμα η λήξη του να βρει τους γηπεδούχους μπροστά με 58-57, χάρη σε τρίποντο του Γιαννόπουλου στα 11 δευτερόλεπτα. Στα μέσα της τέταρτης περιόδου το Ρέθυμνο πήρε προβάδισμα επτά πόντων (66-59), ωστόσο, περίπου τρία λεπτά πριν από το τέλος, ο «Δικέφαλος» πλησίασε στον πόντο (66-65) με τρίποντα από Μαργαρίτη και Σόμπι.

Το παιχνίδι έγινε… ντέρμπι και ο νικητής κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα: ο Τάλτον ισοφάρισε 70-70 για το Ρέθυμνο περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη, ενώ ο Άρνολντ με τρίποντο στα 11 δευτερόλεπτα «έγραψε» το 73-70 υπέρ των γηπεδούχων. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να «απαντήσει», καθώς ο Σόμπι πάτησε γραμμή στην επαναφορά, με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο να κρατήσει το προβάδισμα και τη νίκη.

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Τσώνος, Ταρενίδης

ΡΕΘΥΜΝΟ (Νίκος Βετούλας): Κωττας 2, Ραζής, Χριστοδούλου, Άρνολντ 16 (2), Φιτζπάτρικ 13 (2), Σάφτενααρ 9, Τάλτον 16 (1), Καμπερίδης, Γιαννόπουλος 11 (2), Λέμον 6.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Σόμπι 14 (1), Χρυσικόπουλος 6, Κόνιαρης 2, Τσόχλας 5 (1), Μαργαρίτης 11 (1), ΜακΦάντεν 8, Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης 2, Πέινερς 9 (1), Κλάντον 13.

Άρης-Δόξα Λευκάδας 78-70

Παιχνίδι που διεξήχθη χωρίς φιλάθλους στις κερκίδες, λόγω της τιμωρίας που επιβλήθηκε στους «κίτρινους» για όσα έγιναν στον τελικό Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Βασίλης Καββαδάς (20π., 1 ριμπ., 1 κοψ), ενώ για τη Δόξα ξεχώρισαν οι Αλεξ Χάρις (17π.) Ιβάν Μάρας (16π.).

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 37-42, 65-52, 78-70

Η Δόξα είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, αν αναγκάστηκε από νωρίς να στερηθεί τις υπηρεσίες του Ντόμπλας, λόγω τριών φάουλ. Με τους Χάρις, Σκοτ να εκτελούν προηγήθηκε στο 5’ (9-14), με τον Καββαδά να κρατά τον Αρη στο παρκέ (16-17, με τον διεθνή σέντερ να πετυχαίνει τους 13 από τους πόντους της ομάδας του).

Η εκτελεστική δεινότητα, στην πορεία, του Μάρας, έφερε τους νησιώτες στο +10 (19-29), στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τους Θεσσαλονικείς να μειώνουν στους 4 πόντους (25-29), με διαδοχικά τρίποντα από τους Γιάνκοβιτς, Τζένκινς.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους, με τον Χάρις να βάζει την μπάλα στο καλάθι, αρχικά, και τον Ταπούτο στη συνέχεια, πήγαν εκ νέου στο +7 (30-37), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 37-42.

Εκτελώντας από τα 6.75 ο Τσαϊρέλης και ο Γιάνκοβιτς, έδωσαν για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Αρη στο 22’ (43-42). Καλάθι και φάουλ από τον Σκοτ έβαλαν ξανά σε θέση… οδηγού τη Δόξα (43-45), με τον Καββαδά να φέρνει το ματς στα ίσια (45-45), σηματοδοτώντας ουσιαστικά την έναρξη της αντεπίθεσης για τους «κίτρινους».

Με τη δική του συνεισφορά, τους Κάμινγκς, Γιάνκοβιτς να στηρίζουν, επίσης, το έργο του και την ομάδα να λειτουργεί αποτελεσματικότερα αμυντικά, ο Αρης ξέφυγε με 10 πόντους στο 26’ (58-48). Νεύρα και αστοχία συνέθεσαν, στο ίδιο διάστημα, το σκηνικό για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δέχτηκαν μέσα σε δύο λεπτά δύο τεχνικές ποινές.

Δύομισι λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Αρης προηγήθηκε με +12 (62-50) και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με +17 (70-53). Η χαλάρωση, κυρίως, των γηπεδούχων έδωσαν το δικαίωμα στη Δόξα να πλησιάσει στους 10 πόντους (70-60), οι Θεσσαλονικείς «ανέβηκαν», όμως, εκ νέου στο +12 (72-60, 76-64), με το ματς να τελειώνει για τον Αρη στο +8 (78-70).

* Θεατές της αναμέτρησης, σε θέσεις δίπλα από τον πάγκο της ομάδας τους, ήταν οι τραυματίες για τον Αρη, Βίκτορ Σανικίτζε, Τάντιγια Ντραγκίσεβιτς

*Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε πριν το τζάμπολ στη μνήμη του Θανάση Χριστοφόρου, παλαίμαχου καλαθοσφαιριστή και προπονητή που απεβίωσε εσχάτως

Διαιτητές: Παφίλης, Βάρδαλος, Κωνσταντινόπουλος

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Τζάκσον 1, Ξανθόπουλος 3, Φλιώνης 7 (1), Τσαϊρέλης 6 (1), Τζένκινς 8 (2), Κάμινγκς 10 (1), Ζάρας 8 (1), Χρηστίδης, Μούρτος, Σίμτσακ 5, Γιάνκοβιτς 10 (2), Καββαδάς 20.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Φώτης Τακιανός): Μάρας 16, Πεταλωτής, Σκοτ 8, Αμποτ 5 (1), Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 1, Ταπούτος 3, Ψαθάς 4, Ντόμπλας 7, Τσαλδάρης 7 (2), Χάρις 17 (1)

Κύμη-Κολοσσός Ρόδου 74-64

Η αναμέτρηση κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 19-0 και προηγήθηκαν 71-59. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Καντί με 23 πόντους (4 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-36, 52-54, 74-64.

Οι δύο ομάδες… αλληλοεξουδετερώθηκαν στην πρώτη περίοδο, καθώς καμία δεν κατάφερε να αποκτήσει αξιόλογο προβάδισμα, με αποτέλεσμα το δέκατο λεπτό να τις βρει ισόπαλες 23-23. Το παιχνίδι κινήθηκε στο ίδιο μοτίβο και στο β΄ δεκάλεπτο, ωστόσο η Κύμη κατάφερε με σερί 9-0 να «χτίσει» διψήφια διαφορά (43-33), 49 δεύτερα πριν από την ανάπαυλα.

Με σερί 8-0 ο Κολοσσός μείωσε σε 43-41 στο 22΄, ενώ με γκολ φάουλ του Βασιλόπουλου πέρασε μπροστά με 51-50 στο 27΄. Ο Γουάτσον έφερε τους φιλοξενούμενους στο +3 (54-51), 40 δεύτερα πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ το τρίποντο του Βασιλόπουλου έδωσε «αέρα» επτά πόντων στον Κολοσσό (59-52) στο 31΄.

Όμως, ακολούθησε ένα σερί 19-0 για την Κύμη που προηγήθηκε με 71-59 στο 38΄, συντήρησε αυτό το προβάδισμα έως το τέλος και πανηγύρισε ένα πολύτιμο ροζ φύλλο.

Διαιτητές: Μάνος, Διαμαντής, Ανδρικόπουλος

ΚΥΜΗ (Βασίλης Μπρατσιάκος): Καντί 23 (4), Τσούπκοβιτς 9 (3), Κοστόφ 9 (2), Πάλμπλαντ 6 (2), Όρτον 8, Σχίζας 2, Σιγκούνας, Σταμάτης 4 (1), Ντίξον, Τουντζιαράκης 13 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Άρης Λυκογιάννης): Ρέντικ 9, Σαλούστρος, Ρέλεφορντ 18 (3), Βασιλόπουλος 9 (2), Χολ 12 (2), Λιάπης, Τσούκου 4, Γεωργαλής, Αχόνεν 6 (1), Γουάτσον 6.

Τρίκαλα-Προμηθέας Πατρών 62-67
Οι Αχαιοί νίκησαν 67-62 τους Θεσσαλούς στο κλειστό των Τρικάλων, σε αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών, και έχουν πλέον το προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας, καθώς μετρούν δύο επιτυχίες έναντι των σημερινών αντιπάλων τους.

Τα δεκάλεπτα: 10-26, 29-38, 47-53, 62-67.

Οι Αχαιοί ξεκίνησαν τον αγώνα με σερί 9-0, στο 4΄ έφτασαν σε διψήφιο προβάδισμα (13-3), ενώ ανέβασαν την διαφορά στους 16 πόντους (24-8), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Τα Τρίκαλα ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 9-0 μείωσαν σε 26-19, ενώ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πλησίασαν στους τρεις πόντους (30-27) με κάρφωμα του Μπιρούτα στο 18΄.

Ο Προμηθέας, ωστόσο, «άνοιξε» εκ νέου τη διαφορά, η οποία ήταν εννέα πόντοι στην ανάπαυλα (38-29), ενώ με τρίποντο του Πέττα απέκτησε ξανά διψήφιο προβάδισμα (41-31) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Τα Τρίκαλα, ωστόσο, δεν… παρέδωσαν τα όπλα και με σερί 10-0 πλησίασαν στον πόντο (45-44) στο 27΄.

Ο Προμηθέας «άνοιξε» πάλι την διαφορά (51-44 στο 29΄), αλλά με καλάθι του Καλλέ οι Θεσσαλοί ισοφάρισαν 55-55 στο 33΄. Ο Λίποβι με τρίποντο έβαλε τα Τρίκαλα μπροστά στο σκορ (58-56) στο 35΄, αλλά ακολούθησε σερί 8-0 του Προμηθέα που προηγήθηκε 64-58 στο 38΄.

Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πλησιάσουν τους Αχαιούς πιο κοντά από τους τέσσερις πόντους κι έτσι ο Προμηθέας κράτησε το προβάδισμα και τη νίκη.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Ψαριανός, Πουρσανίδης Κ.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Γιάννης Καστρίτης): Κάφεϊ 8, Εζιούκου, Μπιρούτα 11 (1), Τσαγκαράκης 5, Μπάρλοου 9 (1), Λίποβι 8 (1), Πουλιανίτης 3, Καλλές 2, Χότον 6, Βαρυτιμιάδης, Μανωλόπουλος 10 (2).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Βαγγέλης Αγγέλου): Πέττας 3 (1), Φαγέ 14 (1), Σαρικόπουλος 8, Μουρ 7, Γκίκας 7 (1), Παπαντωνίου 4, Μπλάσινγκεϊμ 2, Γερομιχαλός, Γράβας, Τζόουνς 15 (1), Τόντιτς 7 (1).

Λαύριο-Κόροιβος Αμαλιάδας 93-63

Η ομάδα του Χρήστου Σερελή πήρε άνετη νίκη στο κλειστό του Λαυρίου με 93-63, απομακρύνθηκε κι άλλο από τη ζώνη του υποβιβασμού και πλέον υπερτερεί έναντι του σημερινού αντιπάλου της σε περίπτωση ισοβαθμίας, αφού το Λαύριο κάλυψε την διαφορά της ήττας του στον πρώτο γύρο (89-86).

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 48-26, 80-49, 93-63.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, ωστόσο το Λαύριο «άνοιξε» σιγά-σιγά τη διαφορά, η οποία ήταν εννέα πόντοι στη λήξη της πρώτης περιόδου (22-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 12-0 και προηγήθηκαν 35-16 στο 14΄, ενώ με τρίποντο του Αθανασούλα το Λαύριο απέκτησε προβάδισμα 21 πόντων (38-17).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν έως την ανάπαυλα αυτή τη μεγάλη διαφορά, η οποία ήταν 22 πόντοι (48-26), και στο δεύτερο μέρος συντήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα που έφτασε ακόμη και τους 34 πόντους (87-53), 5 λεπτά και 49 δεύτερα πριν από τη λήξη του αγώνα.

Διαιτητές: Σώμος, Γεωργιάδης, Μαγκλογιάννης

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερελής): Χάμιλτον 11 (1), Έβανς 15, Γκρέι 11 (3), Στεφανίδης 2, Μπολντς 13, Πάντερ 15 (2), Τσίρος, Αθανασούλας 11 (2), Περράκης 2, Κακλαμανάκης 7, Νίξον 6, Γιαννακόπουλος.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Γκότσερ 11 (3), Σταρκς 18, Μακ Κλέλαν 13 (2), Σαχπατζίδης, Πόλαρντ 9, Μιχαλογλου 1, Σανέ 3, Χατζηνικόλας 5 (1), Σπυριδωνίδης, Αποστολίδης, Μπεκρής, Ιωακειμίδης 3.

Στις αναμετρήσεις της 21ης αγωνιστικής για την Α1 μπάσκετ των Ανδρών σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Ρέθυμνο-ΠΑΟΚ 73-70

Απόλλων Πατρών-Παναθηναϊκός 12/3 (17:00)
ΑΕΚ-Ολυμπιακός 13/3 (19:00)