kypΕύκολη αποστολή για τον Ολυμπιακό στα Χανιά, όπου επικράτησε με 4-0 του Πλατανιά για την 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδος. Ζωντανή στη διεκδίκηση της πρόκρισης έμεινε η Ξάνθη, αφού σε αγώνα για τον 4ο όμιλο, επικράτησε στα Πηγάδια 3-1 της Καλλονής.

Ο Λεβαδειακός επικράτησε εύκολα 3-1 του Πανσερραϊκού στη Λιβαδειά και ανέβηκε στην κορυφή του 8ου ομίλου με τέσσερις βαθμούς. Στα Τρίκαλα ο ΠΑΟΚ έμεινε στο 0-0 με την ομώνυμη για τον 1ο όμιλο, ενώ στο «Ελ Πάσο», η Καλλιθέα νίκησε με 1-0 τον Ατρόμητο και έβαλε φωτιά στον 7ο όμιλο.

Πλατανιάς – Ολυμπιακός 0-4

«Περίπατο» στα Χανιά έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε εύκολα 4-0 της τοπικής ομάδας, για την 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας και εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το σκορ άνοιξε στο 16′ ο Καμπιάσο, με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και διπλασίασε τα τέρματα ο Ιντέγε στο 25′ με κοντινό πλασέ, μετά από γύρισμα του Φιγκέιρας, ενώ στο 42′ και σε κόρνερ του Μαρίν, ο Θεολόγου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, για να κλείσει το ημίχρονο στο 0-3.

Με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου (49′), ο Πάρντο με βολίδα έξω από την περιοχή έκανε το 4-0. Στο 69′ ο Καρντόσο πέτυχε ένα υπέροχο γκολ, αλλά ακυρώθηκε ως οφ σάιντ κι έτσι πάλι δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει το πρώτο τέρμα με την ερυθρόλευκη φανέλα.

ΧΑΝΙΑ (Θοδωρής Γκάτζιος): Αθανασιάδης, Ζέρης, Ηρακλής, Θεολόγου, Δαμιανάκης, Φουρλάνος (71′ Βαρούχας), Γκεμίσης, Τσουκάνης, Νικολόπουλος (46′ Ντούμος), Μανιάς, Λύρας (58′ Σταματής).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Χουτεσιώτης, Φιγκέιρας, Ντε Λα Μπέγια (77′ Τσιμίκας), Μποτία, Καμπιάσο, Ρομαό, Μπουχαλάκης, Μαρίν, Μανθάτης (65′ Ανδρούτσος), Πάρντο, Ιντέγε (46′ Καρντόσο).

Ξάνθη – Καλλονή 3-1

Ζωντανή στη διεκδίκηση της πρόκρισης έμεινε η Ξάνθη, αφού σε αγώνα για τον 4ο όμιλο, επικράτησε στα Πηγάδια 3-1 της Καλλονής. Οι γηπεδούχοι μετά την ήττα στην 1η αγωνιστική με 1-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα, ήθελαν πάση θυσία τους τρεις βαθμούς για να έχουν ελπίδες πρόκρισης.

Έτσι, η Ξάνθη μπήκε δυνατά στον αγώνα με στόχο να «καθαρίσει» από νωρίς τη νίκη και προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτά με σουτ του Ράνου από μεταβίβαση του Νέτο, ενώ το 2-0 έκανε ο Λάζιτς με σουτ έπειτα από απόκρουση του Μανιάτη σε κεφαλιά του Λισγάρα. Το ίδιο εντυπωσιακά ξεκίνησε η Ξάνθη και το 2ο ημίχρονο, όταν με πλασαριστό σουτ του Νιέτο στο 47΄ που πέρασε την μπάλα πάνω από τον Μανιάτη, προηγήθηκε με 3-0.

Οι φιλοξενούμενοι, που γνώρισαν την 2η ήττα τους (έχασαν την 1η αγωνιστική με 2-1 από το Αγροτικό Αστέρα), μείωσαν στο 70΄ με σουτ του Φράγκου που αιφνιδίασε το Ζαρόπουλο.

Στην τελευταία κρίσιμη αγωνιστική, η Ξάνθη φιλοξενείται από τον Αγροτικό Αστέρα, ενώ η Καλλονή υποδέχεται τον ΠΑΣ Γιάννινα

Ξάνθη (Ρ. Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Παπαγεωργίου (80′ Τριάδης, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Λουσέρο (64′ Σβάρνας , Ράνος, Φλίσκας, Λάζιτς (59′ Λ. Ορφανίδης), Νιέτο, Π. Oρφανίδης, Λισγάρας

ΑΕΛ Καλλονής (Γ. Βαζάκας): Μανιάτης, Ζουλιώτης, Αποστόλου (52′ Λίταινας), Τζελίδης, Ντάλλας (80΄ Γιουκαρής), Μπουρντουτσάν, Φράγκος, Λαμπράκης, Γιώργου (69΄ Σάββα), Ποζατζίδης, Ρεπετσάς

Λεβαδειακός-Πανσερραϊκός 3-1

Ο Λεβαδειακός επικράτησε εύκολα 3-1 του Πανσερραϊκού στη Λιβαδειά και ανέβηκε στην κορυφή του 8ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας με τέσσερις βαθμούς.

Ο Παππάς άνοιξε το σκορ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Βασιλείου, και στο 13΄ ο Ουόν μετά από κόρνερ του Ζεζίνιο διπλασίασε με σουτ τα τέρματα των Βοιωτών.

Ο Γιακουμάκης με κεφαλιά στο 41΄, μετά από σέντρα του Τόπι, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι στο 66΄ με διπλή προσπάθεια του Κάκκο.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ράτκο Ντόστανιτς): Μοσχονάς, Ζεζίνιο, Μάντζιος (60΄ Σένκα), Βασιλείου (73΄ Καψάσκης), Μάγκας, Γιακουμάκης, Τόπι, Μεντί, Καλτσάς, Ουόν (61΄ Μιλιάζες), Παππάς.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Nτουπρέ, Καψάλης, Τσελεπίδης (46΄ Στέβιτς), Παπατζίκος, Βοσκόπουλος, Φουσού, Παναγιωτίδης (69΄ Μαφουτά), Τσιμίκας (57΄ Χατζηδημητρίου), Τσούτσης, Κάκκο, Κανούλας

Τρίκαλα – ΠΑΟΚ 0-0

Από ένα βαθμό πρόσθεσαν στο ενεργητικό τους για τον 1ο όμιλο της Β΄ φάσης του κυπέλλου Ελλάδας Τρίκαλα και ΠΑΟΚ, αφού σε αγώνα της 2ης ημέρας αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα. Πάνω από 5.000 φίλοι των γηπεδούχων αψήφησαν το κρύο και δημιούργησαν όμορφη ατμόσφαιρα στο Δημοτικό στάδιο της πόλης για να συμπαρασταθούν στην ομάδα τους, η οποία πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση.

Τα Τρίκαλα έδειξαν μεγαλύτερη κινητικότητα στο πρώτο ημίχρονο και προσπάθησαν περισσότερο για το γκολ από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος φάνηκε να δυσκολεύεται στην ανάπτυξη του παιχνιδιού του και η μπάλα να μην φθάνει εύκολα στον Περέιρα, ο οποίος θα μπορούσε να γίνει επικίνδυνος για την άμυνα των γηπεδούχων. Τα Τρίκαλα δημιούργησαν ευκαιρίες με τον Μπακαρά στο 1ο μόλις λεπτό (αστόχησε από κοντά), τον Λουκάκη στο 16ο (σουτ λίγο άουτ), στο 21΄ με τον Γιαννιτσάνη (σουτ που μπλόκαρε ο Μπρκιτς), ενώ ο ΠΑΟΚ απείλησε στο 8΄ με τον Περέιρα ο οποίος κόπηκε τελευταία στιγμή από τον Λεάντρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο σταδιακά ο ΠΑΟΚ κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά εξακολουθούσε να μην βρίσκει διαδρόμους προς την εστία του Σιδεράκη. Γενικά δε είχε φάσεις το παιχνίδι και μάλλον και οι δύο αντίπαλοι έμεναν ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα.

Έτσι, Τρίκαλα και ΠΑΟΚ έχουν από 4 βαθμούς και η ΑΕΛ 3, κάτι που σημαίνει ότι η κατάσταση με την πρόκριση θα ξεκαθαρίσει την 3η αγωνιστική. Ο ΠΑΟΚ θα παίξει εκτός έδρας με το αδιάφορο Πανελευσινιακό, ενώ τα Τρίκαλα υποδέχονται τη Λάρισα.

Τρίκαλα (Γιώργος Γεωργιάδης): Σιδεράκης, Νικολακάκης, Γκόλιας, Βέρτζος, Πίντο Λεάντρο, Μουμίν, Ριζογιάννης, Σερζίνιο (78΄ Στεφάνοβιτς), Γιαννιτσάνης, Λουκάκης (71΄ Μίνγκας), Μπαϊκαρά (83΄ Κουσκουνάς).

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Μπρκιτς, Μαλεζάς, Κρέσπο, Κίτσιου, Γιαννούλης (80΄ Λέοβατς) , Σάκχοφ, Χαρίσης, Μπίσεσβαρ (61΄ Πέλκας), Τιάμ, Μυστακίδης, Περέιρα (70΄ Αθανασιάδης).

Καλλιθέα-Ατρόμητος 1-0

«Φωτιά» έβαλε η Καλλιθέα στον 7ο όμιλο, καθώς νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο για τη 2η αγωνιστική του Κυπέλλου και πλέον και οι τέσσερις ομάδες έχουν από μια νίκη και από 3 βαθμούς. Έτσι, τα πάντα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική, όπου η Καλλιθέα θα υποδεχθεί τον Παναιτωλικό και ο Πανθρακικός τον Ατρόμητο.

Το γκολ της νίκης στο «Ελ Πάσο» σημείωσε στο 55′ ο Σταματάκος, που μπήκε από δεξιά και σούταρε. Στη συνέχεια ο Ατρόμητος πίεσε και έχασε ευκαιρίες, με κορυφαία αυτή στο 73′ και με τον Τόνσο να αστοχεί εξ επαφής.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Τάκης Γκώνιας): Ντούνης, Λεβέντης, Μουκτάρης (82′ Συριόπουλος), Γκίνη, Σταματάκος, Γουόρντεν (88΄Σμυρλής), Τσίπρας, Μπέλης (85′ Κυριζάκης), Σταμόπουλος, Μάκο, Πάτας.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Κορακάκης): Ν. Παπαδόπουλος, Κατράνης, Ζησόπουλος, Κοντοές, Γκουγκούδης, Νάτσος, Γροντής (62′ Τόνσο), Κεϊτά (54′ Ούμπιντες), Μπρίτο (54′ Στόιτσεφ), Λημνιός, Δ. Παπαδόπουλος.

Σε αγώνες για την 2η ημέρα της φάσης των ομίλων του κυπέλλου Ελλάδας, οι οποίοι θα ολοκληρωθούν την Πέμπτη (01/12), σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: