12η αγωνιστική
olym
Μετά από τρία αρνητικά αποτελέσματα, τα δύο εντός έδρας, η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες. Με τα γκολ του Πέτρου Μάνταλου στο 77΄, 90΄ και του Χρήστου Αραβίδη στο 87΄ η Ένωση επικράτησε με 3-0 του Πλατανιά στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Super League.

Η αγωνιστική ξεκίνησε με τον ΠΑΣ Γιάννινα να επικρατεί εύκολα της Βέροιας με 3-0. Δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι έκριναν την αναμέτρηση του «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» ανάμεσα στον Αστέρα Τρίπολης και την Λάρισα (1-1).

Αστέρας Τρίπολης – Λάρισα 1-1

Δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι έκριναν την αναμέτρηση του «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» ανάμεσα στον Αστέρα Τρίπολης και την Λάρισα (1-1). Στο 18ο λεπτό, από τα 11 βήματα και εν μέσω διαμαρτυριών για την αποβολή του Γιοβάνοβιτς με απευθείας κόκκινη κάρτα (σ.σ. στο ημίχρονο η θεσσαλική ΠΑΕ έβγαλε ανακοίνωση διαμαρτυρίας), ο Ιωαννίδης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Στο 77`, ο διαιτητής Κύζας υπέδειξε νέο πέναλτι, αυτή τη φορά εις βάρος του Αστέρα, με τον Ναζλίδη να ισοφαρίζει σε 1-1. Η ομάδα της Τρίπολης είχε δύο δοκάρια, το πρώτο στο 38ο λεπτό με τον Δημούτσο και το δεύτερο στο 86ο λεπτό με τον Στανισάβλιεβιτς.

ΠΑΣ Γιάννινα – Βέροια 2-0

Στην τρίτη διαδοχική εντός έδρας αναμέτρηση, ο ΠΑΣ Γιάννινα πανηγύρισε την πρώτη νίκη του, επικρατώντας 2-0 της Βέροιας, για τη 12η αγωνιστική της Super League. Στους «Ζωσιμάδες», ο Πέδρο Κόντε άνοιξε με κεφαλιά το σκορ στο 39΄, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 92΄ ο Κοζωρόνης με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής. Η ομάδα των Ιωαννίνων έφτασε τους 17 βαθμούς περνώντας στη 2η θέση. Στη ζώνη του υποβιβασμού παραμένει η Βέροια με 6 βαθμούς, η οποία έμεινε με 10 παίκτες στο 59΄ όταν ο Καπετάνος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Την Κυριακή δύσκολο έργο θα έχει και ο Παναθηναϊκός στη Νέα Σμύρνη κόντρα στον αξιόμαχο Πανιώνιο. Η ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι θέλει μόνο τη νίκη για να παραμείνει σε επαφή με την κορυφή της βαθμολογίας.

Σαφώς πιο εύκολη αποστολή θα έχει ο Ολυμπιακός, ο οποίος υποδέχεται στο «Καραϊσκάκη» την Κέρκυρα και είναι το λογικό φαβορί για τη νίκη.

Τέλος η «αυλαία» πέφτει τη Δευτέρα στην Τούμπα, με τον ΠΑΟΚ να υποδέχεται τον Πανιώνιο.