Στην 5η αγωνιστική…

cham
Με γκολ του Μπονούτσι στο 84ο λεπτό και του Μάντζουκιτς στις καθυστερήσεις, η Γιουβέντους νίκησε 3-1 τη Σεβίλη στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» και προκρίθηκε στους «16» του Champions League μετά την ολοκλήρωση της 5ης αγωνιστικής. Οσο για τους Σεβιγιάνους, κινδυνεύουν μόνο εάν στο τελευταίο ματς ηττηθούν με διαφορά δύο τερμάτων από τη Λιόν στη Γαλλία.

Και η Ρεάλ Μαδρίτης εξασφάλισε μαθηματικά την πρόκριση στο τέλος με το 2-1 επί της Σπόρτινγκ στη Λισαβόνα και ακολουθεί στους «16» τη Ντόρτμουντ η οποία έγινε πρωταγωνίστρια στο παραγωγικότερο ματς στα χρονικά, 8-4 εναντίον της Λέγκια.

Η Λέστερ μπορεί να παραπαίει στην Αγγλία, αλλά έγραψε ιστορία καθώς προκρίθηκε ως πρώτη του ομίλου της, στην παρθενική της συμμετοχή στη διοργάνωση. Οι «Αλεπούδες» επικράτησαν 2-1 της Μπριζ και άφησαν στη δεύτερη την Πόρτο και τρίτη την Κοπεγχάη που δεν κατάφεραν να σκοράρουν στον μεταξύ τους αγώνα.

Πέρασε και η Μονακό ως πρώτη του 5ου ομίλου μετά το 2-1 επί της Τότεναμ, η οποία μένει εκτός συνέχειας καθώς ως δεύτερη προκρίθηκε η Λεβερκούζεν.