Γρεβενά – ΝΕΑ- ΕΙΔΗΣΕΙΣ – news- GREVENA TV

O No 1 Ραδιοφωνικός σταθμός της Δυτικής Μακεδονίας με έδρα τα Γρεβενά

Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου εφήβων και νεανίδων στις Σέρρες- Δείτε τις συμμετοχές και το πρόγραμμα των αγώνων

Ιούλιος 7th, 2016 by Χρήστος Μίμης

Συμμετέχει ο Μίλτος Τεντόγλου

tentoglou-papanikosΤο Σαββατοκύριακο στο Δημοτικό Στάδιο των Σερρών θα διεξαχθεί το πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων και νεανίδων.

Σύμφωνα με το segas.gr, με τις δηλώσεις συμμετοχής θα πάρουν μέρος 858 αθλητές και αθλήτριες και από αυτούς 499 στην κατηγορία των εφήβων και 359 στην κατηγορία νεανίδων από 125 Σωματεία της χώρας.

Οι αγώνες των Σερρών αναμένεται να έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον αφού γίνονται λίγες ημέρες πριν από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας τους στο Μπίντγκος της Πολωνίας από 19 έως 24 Ιουλίου.

Αθλητές και αθλήτριες της εθνική ομάδας Ε/Ν βρίσκονται ήδη στις Σέρρες για προετοιμασία ενώ  θα πάρουν μέρος και στο πρωτάθλημα.

Σύμφωνα με τις συμμετοχές αναμένεται να αγωνιστούν οι Εμμανουήλ Καραλής (κοντώ), Μίλτος Τεντόγλου και Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης (μήκος), Οδυσσέας Μουζενίδης (σφαίρα), Αντώνης Μέρλος (ύψος), Νίκος Ανδρικόπουλος (τριπλούν), Ιερόθεος Δρίτσας και Γιώργος Καλογεράκης (400μ εμπόδια).

Επίσης δυνατές αναμετρήσεις αναμένοντα στα 100μ όπου θα συμμετάσχουν οι Μιχάλης Παππάς και Φλοριάν Στεφάν, στα 400μ Nίκος Εμπέογλου και Βασίλης Κοπανάς, στα 800μ Θανάσης Καλάκος Παπούλιας Χρήστος και Αγγελος Βασιλείου ενώ στη σφύρα θα αγωνιστεί και ο Αλέξης Προδανάς.

Στις Νεάνιδες στα 100μ μέτρα θα συμμετάσχουν Σοφία Ιωσηφίδου και Κατερίνα Λαφτσή, στα 400μ Δήμητρα Γναφάκη (και 400μ εμπόδια)  και Αλεξάνδρα Πολυκράτη, στα 1.500μ Νικολέτα Κυνατίδου και Κατερίνα Κούτλη, στα 10.000μ βάδην Αθανασία Βαΐτση, Δήμητρα Μποχώρη και Αναστασία Μήτσου.

Ενδιαφέρον επίσης παρουσιάζουν  το επί κοντώ με τη συμμετοχή της Αριάδνης Αδαμοπούλου και Μυρτώς Κασσωτάκη, το ύψος με την Δέσποινα Μαλταμπέ ενώ η Κωνσταντίνα Ρωμαίου θα πάρει μέρος στο μήκος και στο τριπλούν. Στη δισκοβολία θα αγωνιστούν η Κωνσταντίνα Σπανουδάκη και η Δήμητρα Αλεξίου, στο ακόντιο η Αφροδίτη Μανιού και στο έπταθλο η Νίκη Ξυδώνα.

Σεμινάριο για την Οργάνωση Σωματείων 
Στο πλαίσιο της προσπάθειας του ΣΕΓΑΣ να επιμορφώσει τα διοικητικά στελέχη των σωματείων της δύναμής του, η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Αν. Μακεδονίας & Θράκης διοργάνωσε με ιδιαίτερη επιτυχία, στις Σέρρες, χθες Τετάρτη στις 6 Ιουλίου 2016, σεμινάριο με θέμα: «Οργάνωση αθλητικού σωματείου».

Εισηγητής του σεμιναρίου ήταν ο Δημήτρης Γαργαλιάνος, Αναπληρωτής Καθηγητής του ΤΕΦΑΑ ΔΠΘ και συνεργάτης της Ομοσπονδίας σε εκπαιδευτικά ζητήματα, ο οποίος παρουσίασε στα μέλη των σωματείων που το παρακολούθησαν τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να λειτουργήσουν για να βοηθήσουν το σωματείο τους να γίνει πιο αποδοτικό στο έργο του. Παρόμοια σεμινάρια έχουν προγραμματιστεί να γίνουν σε όλες τις ΕΑΣ της Ομοσπονδίας.

Απόδοση βαθμών αξιολόγησης πρωταθλήματος Ε/Ν λόγω υποχρεώσεων με τις εθνικές ομάδες
Ο ΣΕΓΑΣ ενημερώνει τα σωματεία, ότι για τους  αθλητές – αθλήτριες που θα συμμετέχουν στη ΓΥΜΝΑΣΙΑΔΑ (13-18/7) και στο ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (13 –17/7)  και ΔΕΝ θα συμμετέχουν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων (Σέρρες 9-10/7), τα σωματεία τους θα πριμοδοτηθούν με βαθμούς αξιολόγησης σύμφωνα με όσα αναφέρονται στις τεχνικές διατάξεις  2016, σελίδες 31 – 32 , παράγραφοι δ και ζ, «Πριμοδότηση σωματείων από τη συμμετοχή των αθλητών – αθλητριών τους σε αγώνες ή υποχρεώσεις με τις εθνικές ομάδες».

Η ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΕΦΗΒΩΝ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ 4χ100μ Ε/Ν

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ 4χ400μ Ε/Ν

Το ωρολόγιο πρόγραμμα 

ΣΑΒΒΑΤΟ  9 / 7 / 16

Π Ρ Ω Ϊ

ΩΡΑ

ΑΓΩΝΙΣΜΑ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΟΡΙΟ

08.30

ΤΡΙΠΛΟΥΝ

ΕΦΗΒΩΝ

ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

 

13.80 μ.

08.30

ΣΦΥΡΟ

ΒΟΛΙΑ

ΕΦΗΒΩΝ

ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

53.00 μ.

09.00

110 μ ΕΜΠ.

ΕΦΗΒΩΝ

ΠΡΟΚΡΙ

ΜΑΤΙΚΟΣ

09.00

ΥΨΟΣ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

1.65 μ.

09.00

ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

36.00 μ.

Βοηθητικό

09.20

100 μ ΕΜΠ.

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ

09.30

100μΕΜΠ. ΕΠΤΑΘΛΟΥ.

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

09.30

ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

ΕΦΗΒΩΝ

ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

4.20 μ.

09.45

100μ. ΔΕΚΑΘΛΟΥ

ΕΦΗΒΩΝ

10.00

100 μ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ

10.15

ΜΗΚΟΣ ΔΕΚΑΘΛΟΥ

ΕΦΗΒΩΝ

10.20

100 μ

ΕΦΗΒΩΝ

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ

10.20

ΥΨΟΣ ΕΠΤΑΘΛΟΥ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

10.30

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΕΦΗΒΩΝ

ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

15.00 μ

10.30

ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

39.00 μ

10.45

400 μ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ

11.00

ΤΡΙΠΛΟΥΝ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

11.40 μ.

11.00

ΣΦΑΙΡΑ ΔΕΚΑΘΛΟΥ

ΕΦΗΒΩΝ

Βοηθητικό

11.05

400 μ

ΕΦΗΒΩΝ

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ   9 / 7 / 16

ΑΠΟΓΕΥΜΑ

ΩΡΑ

ΑΓΩΝΙΣΜΑ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

16.45

ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ

ΕΦΗΒΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

17.00

ΥΨΟΣ ΔΕΚΑΘΛΟΥ

ΕΦΗΒΩΝ

17.30

ΤΕΛΕΤΗ

ΕΝΑΡΞΗΣ

17.45

100 μ ΕΜΠ.

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

17.45

ΣΦΑΙΡΑ ΕΠΤΑΘΛΟΥ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

18.00

110 μ ΕΜΠ

ΕΦΗΒΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

18.15

100 μ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

18.15

ΤΡΙΠΛΟΥΝ

ΕΦΗΒΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

18.30

100 μ

ΕΦΗΒΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

18.30

ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

18.45

400 μ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

19.00

400 μ

ΕΦΗΒΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

19.00

ΥΨΟΣ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

19.00

ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

ΕΦΗΒΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

19.15

1.500 μ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ

19.25

1.500 μ

        ΕΦΗΒΩΝ

ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ

19.35

400 μ ΔΕΚΑΘΛΟΥ

ΕΦΗΒΩΝ

19.45

200 μ

ΕΠΤΑΘΛΟΥ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

19.50

ΤΡΙΠΛΟΥΝ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

20.00

3.000 μ  Φ.Ε.

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

20.00

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΕΦΗΒΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

ΡIΨΕΩΝ

20.00

ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

20.20

3.000 μ  Φ.Ε.

ΕΦΗΒΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

20.35

5.000

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

21.05

4Χ100 μ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ

21.20

4Χ100 μ

ΕΦΗΒΩΝ

ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ

21.45

10.000μ

ΒΑΔΗΝ

ΕΦΗΒΩΝ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ  10  / 7 / 16

Π Ρ Ω Ϊ

ΩΡΑ

ΑΓΩΝΙΣΜΑ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΟΡΙΟ

08.30

110 μ ΕΜΠ
ΔΕΚΑΘΛΟΥ

ΕΦΗΒΩΝ

08.30

ΜΗΚΟΣ ΕΠΤΑΘΛΟΥ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

08.30

ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ

ΕΦΗΒΩΝ

ΑΓΩΝΑΣ
ΕΠΙΛΟΓΗΣ
44.00 μ.
Βοηθητικό

08.30

ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

43.00 μ.

09.00

400 μ ΕΜΠ.
ΝΕΑΝΙΔΩΝ
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ

09.00

ΥΨΟΣ

ΕΦΗΒΩΝ

ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

1.95 μ.

09.00

ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

3.30μ.

09.20

400 μ ΕΜΠ

ΕΦΗΒΩΝ
 ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ

09.30

ΜΗΚΟΣ
ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

5.50 μ.

09.30

ΔΙΣΚΟΣ ΔΕΚΑΘΛΟΥ

ΕΦΗΒΩΝ

09.40

800 μ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ

09.55

800 μ

ΕΦΗΒΩΝ

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ

10.15

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ
ΝΕΑΝΙΔΩΝ
ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

11.30 μ.

10.15

ΑΚΟΝΤΙΟ ΕΠΤΑΘΛΟΥ
ΝΕΑΝΙΔΩΝ

10.20

200 μ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

 

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ

10.50

ΜΗΚΟΣ

ΕΦΗΒΩΝ

ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

6.80 μ.

10.50

200 μ

ΕΦΗΒΩΝ
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ

10.50

ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΔΕΚΑΘΛΟΥ

ΕΦΗΒΩΝ

11.15

ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ

ΕΦΗΒΩΝ

ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

54.00 μ.

ΚΥΡΙΑΚΗ  10 / 7 / 16

ΑΠΟΓΕΥΜΑ:

ΩΡΑ

ΑΓΩΝΙΣΜΑ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

16.45

ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

17.45

400 μ ΕΜΠ.

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

18.00

400 μ ΕΜΠ

ΕΦΗΒΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

18.00

ΜΗΚΟΣ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

18.00

ΑΚΟΝΤΙΟ

ΔΕΚΑΘΛΟΥ

ΕΦΗΒΩΝ

18.15

ΥΨΟΣ

ΕΦΗΒΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

18.15

ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

18.15

800 μ   ΕΠΤΑΘΛΟΥ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

18.30

800 μ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

18.30

ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ

ΕΦΗΒΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

18.40

800 μ

ΕΦΗΒΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

18.55

200 μ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

19.05

200 μ

ΕΦΗΒΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

19.20

3.000 μ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

19.30

ΜΗΚΟΣ

ΕΦΗΒΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

19.30

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

19.40

1.500

ΔΕΚΑΘΛΟΥ

ΕΦΗΒΩΝ

19.50

5.000 μ

ΕΦΗΒΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

20.00

ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ

ΕΦΗΒΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

20.15

4Χ400 μ

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ

20.30

4Χ400 μ

ΕΦΗΒΩΝ

ΤΕΛΙΚΕΣ  ΣΕΙΡΕΣ


loading…

This entry was posted on Πέμπτη, Ιούλιος 7th, 2016 at 22:19 and is filed under ΑΘΛΗΤΙΚΑ, ΣΤΙΒΟΣ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply