Ο Ολυμπιακός «αυτοκτόνησε» και χάνει το τρένο για τους «8»
olympi
Μόνο με ένα… θαύμα θα προκριθεί στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός,

καθώς με τις τάσεις αυτοχειρίας που έδειξε στο τέλος, ηττήθηκε 72-71 στη Γερμανία από την Μπάμπεργκ!

Οι «ερυθρόλευκοι» κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους μέσα στη Γερμανία, αλλά στο τέλος η Μπάμπεργκ τους «σκότωσε» με τα απανωτά τρίποντά της και έτσι ηττήθηκαν 72-71, με την πρόκριση στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας να χρειάζεται ένα… θαύμα!

Κορυφαίος για την ομάδα του Πειραιά ήταν ο Πρίντεζης με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Χάντερ να προσθέτει άλλους 17 και τον Σπανούλη άλλους 15.

Από το σύνολο του Τρινκιέρι (που τελείωσε το ματς με 12/27 τρίποντα) πρώτοι σκόρερ ήταν οι Ραντόσεβιτς και Γουαναμέικερ με 11 πόντους ο καθένας.

Το ματς

Καλά το πήγαινε στην αρχή του ματς ο Ολυμπιακός, καθώς μέσω της καλής του άμυνας κράτησε για πάνω από δύο λεπτά την Μπάμπεργκ χωρίς καλάθι (0-3). Όμως, στη συνέχεια ό,τι έχτιζαν, το… γκρέμισαν οι «ερυθρόλευκοι» δίνοντας το τρίποντο στον Στάιγκερ, ο οποίος με δύο απανωτά «ξύπνησε» τους γηπεδούχους για το προσπέρασμά τους (9-5). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκαναν την αντεπίθεσή τους με ένα 5-0 (9-10), αλλά και πάλι οι Γερμανοί με τα σουτ έξω από τα 6,75μ. πήγαν στο +4 (16-12). Ωστόσο, στο τελευταίο τρίλεπτο, ο Πρίντεζης πήρε τους Πειραιώτες από το… χέρι και με δικούς του πόντους τους έδωσε ξανά το προβάδισμα (16-19) και παράλληλα ο ίδιος το διαφύλαξε μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (19-21).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει στο +8 (22-30) χάρη στα περιφερειακά του σουτ. Για μερικά λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» συντηρούσαν μία σταθερή διαφορά (28-34), αλλά στα μισά υπέστησαν ένα… μπλακ άουτ, με αποτέλεσμα η Μπάμπεργκ να κάνει ένα σερί 6-0 (34-34) – με πρωταγωνιστή τον Ραντόσεβιτς μέσα από τη ρακέτα- για την ισοφάριση και στη συνέχεια να περάσει εκ νέου μπροστά (38-36). Στο τελευταίο δίλεπτο και οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες και το μόνο που άλλαξε ήταν μία εύστοχη βολή από τον Πρίντεζη, ο οποίος διαμόρφωσε το 38-37 του πρώτου ημιχρόνου.

Όπως στην αρχή του ματς, έτσι και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έπαιξε επιθετική άμυνα και αυτό του έδωσε την ευκαιρία να κάνει ένα 4-0 και περάσει ξανά μπροστά (38-41). Με το τρίποντο του Γουαναμέικερ η Μπάμπεργκ έφερε το ματς στα ίσα (41-41), αλλά η απάντηση των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ξανά η άμυνα. Οι «ερυθρόλευκοι» έκλεβαν τη μία μπάλα πίσω από την άλλη και τρέχοντας συνεχώς στο ανοικτό γήπεδο έφτασαν ακόμη και στο +10 (43-53). Όμως, περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, οι γηπεδούχοι «ξύπνησαν» στην περιφέρεια, μειώνοντας αρχικά στους τέσσερις πόντους (49-53) και ακόμη και στο καλάθι (51-53), αλλά ο Παπαπέτρου με τρίποντο στο τέλος τους «πάγωσε» για το 51-56.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ νευρικά στην επίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς χρειάστηκε κάτι παραπάνω από δύο λεπτά για το πρώτο του καλάθι και έτσι η Μπάμπεργκ είχε πλησιάσει (56-58). Το ματς ήταν ντέρμπι, με τους «ερυθρόλευκους» να διατηρούν το προβάδισμά τους, παρά τη μέτρια άμυνά τους (59-64). Ωστόσο, ξανά τα τρίποντα των Γερμανών τους κρατούσαν για τα καλά στο ματς (63-66), με τον Σπανούλη να «πυροβολεί» και να κάνει το 63-69, περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη. Όμως, οι παίκτες του Τρινκιέρι πήραν πάλι… φωτιά έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα να είχαν την απάντηση στα καλάθια των Πειραιωτών και να μειώνουν στο καλάθι (69-71), στα 42’’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν την επίθεση και το τρίποντο του Στρέλνιεκς έβαλε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους (72-71), ενώ απέμεναν 4’’. Στην τελευταία επίθεση, ο Σπανούλης πήρε την μπάλα, με εκείνη να χτυπά στο πόδι του Μέλι και εκεί να λήγει το ματς, με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την ήττα με 72-71…

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-37, 51-56, 72-71

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Μέλι 10 (1), Ζήσης 3 (1), Νίκολιτς, Στάιγκερ 9 (3), Τάις 5 (1), Γουαναμέικερ 11 (3), Στρέλνιεκς 10 (2), Χάρις, Μίλερ 8, Χέκμαν 5 (1), Ιμπντίχι, Ραντόσεβιτς 11.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 3 (1), Χάντερ 17, Παπαπέτρου 3 (1), Σπανούλης 15 (2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 19 (2), Αγραβάνης, Μάντζαρης, Γουόρικ 6, Χάκετ 4, Παπανικολάου 4, Αθηναίου.

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής στη φάση των «16» της Euroleague έχει ως εξής: