paokΜε την έκτη του νίκη έφυγε ο Αρης από το Βουκουρέστι, όπου επιβλήθηκε με77-67 της Στεάουα στην ένατη και προτελευταία αγωνιστική του EuroCup.

Παράλληλα ο ΠΑΟΚ υπερασπίστηκε το κλειστό της Πυλαίας, συμπλήρωσε τις τέσσερις νίκες στον 5ο όμιλο και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες του για πρόκριση στη φάση των «32». Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 104-99 της Αβτοντόρ Σαράτοφ.

Ήττα της ΑΕΚ στην Ιερουσαλήμ με 82-78 από τη Χάποελ που ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ και η «Ένωση» κατάφερε στο τέλος να απειλήσει.

Στεάουα-Αρης 67-77

Ο Άρης πέρασε νικηφόρα με 77-67 από το Βουκουρέστι, απέναντι στην Στεάουα, συμπλήρωσε τις έξι νίκες στον 4ο όμιλο του EuroCup και εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση του στους «32» της διοργάνωσης, μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου (9η αγωνιστική).

Μάλιστα, με νίκη στην τελευταία αγωνιστική επί της Μπάνβιτ οι Θεσσαλονικείς θα ολοκληρώσουν τις υποχρεώσεις τους στην Α’ φάση από την κορυφή του ομίλου. Τζέρελ ΜακΝιλ (21π.) και Οκάρο Ουάιτ (16π., 12ριμπ.) ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη στην αποψινή αναμέτρηση.

Ο Άρης εξαργύρωσε απόψε την εξαιρετική του άμυνα, ειδικά αυτή του πρώτου δεκαλέπτου, όταν κράτησε τους γηπεδούχους στην 8 πόντους και «οικοδόμησε» στο 10΄ μία διψήφια διαφορά (8-18), την οποία κράτησε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (29-39). Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν τα ίδια αμυντικά αντανακλαστικά, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης. ΜακΝίλ και Ουάιτ, πάντως, ευστόχησαν στον… επίλογο της αναμέτρησης σε κομβικά καλάθια, με αποκορύφωμα το τρίποντο του τελευταίου στα 41΄΄ για τη λήξη (67-74), για την επίτευξη ενός σπουδαίου «διπλού».

Τα δεκάλεπτα: 8-18, 29-39, 51-54, 67-77

ΣΤΕΑΟΥΑ: Πάουλ 8 (2), Έιμις 12 (9 ριμπ.), Νικοάρα 10, Λι 2, Ράσιτς 7 (1), Κούπερ 6, Ικόβλεφ 8 (2), Μαρίνοβιτς 14 (4).

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβιτς 8, Ουάιτ 16 (2), Ουότερς 8 (1), Ζάρας, Χάγκινς 11 (7 ριμπ.), Κοέν 4, Μούρτος 4 (1), ΜακΝιλ 21 (2).

ΠΑΟΚ-Αβτοντορ Σαράτοφ 104-99

O ΠΑΟΚ υπερασπίστηκε το κλειστό της Πυλαίας, συμπλήρωσε τις τέσσερις νίκες στον 5ο όμιλο και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες του για πρόκριση στη φάση των «32» του EuroCup. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 104-99 της Αβτοντόρ Σαράτοφ, για την 9η και προτελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της διοργάνωσης.

Με τον Βασιλειάδη ασταμάτητο από τα 6.75 (είχε 5/5 τρίποντα), ο ΠΑΟΚ βρέθηκε νωρίς με διψήφια διαφορά στο σκορ (5’ 23-12), απόσταση που πήγε στο 12’ στο +20 (44-24), με τον διεθνή γκαρντ να έχει 21 πόντους και 6/7 τρίποντα σε εκείνο το σημείο.

Κάτι η χαλάρωση, στην πορεία, των «ασπρόμαυρων», που τους οδήγησε σε λάθη, κάτι η αποτελεσματικότητα των Ρώσων, που δε θα μπορούσε, ούτως ή άλλως να είναι για πολύ υποτονικοί στο ματς (αν και αδιάφοροι για τον αγώνα, καθώς έχουν εξασφαλίσει την πρόκρισή τους στο Last 32), έφερε σερί 5-20 για την Αβτοντορ, με το αποτέλεσμα στο ημίχρονο να διαμορφώνεται στο 49-44.

Με τρίποντα από τους Χάτσερ, Τέπιτς, ο ΠΑΟΚ απέκτησε εκ νέου διαφορά 11 πόντων στο 23’ (60-49), για να πατήσουν… γκάζι, ακολούθως, οι Ρώσοι και να πάρουν τα ηνία στο ματς στο 28’ με μισό καλάθι (71-72). Απόσταση που διεύρυναν στο 34’ στο +6 (80-86). Η «απάντηση» από τον ΠΑΟΚ προέκυψε τάχιστα και αποφασιστικά. Με σερί 16-3, τον Σχορτσανίτη επιβλητικό στη ρακέτα, αλλά και στις βολές (4/4), ο «Δικέφαλος» πήγε στο 38’ στο +7 (96-89) και κάπου εκεί τελείωσε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 35-21, 49-44, 76-74, 104-99

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Τέπιτς 16 (2), Λιάπης, Βασιλειάδης 27 (6), Τσόχλας 9 (2), Δέδας 4 (1), Μαργαρίτης, Σχορτσανίτης 27, Ντούβνιακ 2 , Μάρκοβιτς 8, Χάτσερ 11 (3)

ΑΒΤΟΝΤΟΡ ΣΑΡΑΤΟΦ (Αλεξέι Βασίλιεφ): Στολ 21 (5), Λουκάσοφ 6 (2), Μπεκίεφ, Κλιμένκο 6, Τσάπελ 12 (3), Κολέσνικοφ 6 (1), Μπρουκς 14 (1), Ζάμπελιν 13 (1), Πίτερσον 19 (3), Μακίεφ 2.

Χάποελ-ΑΕΚ 82-78

Παρά τις απουσίες της η ΑΕΚ «άγγιξε» στην Ιερουσαλήμ το «διπλό» που θα της εξασφάλιζε την πρόκριση στους «32» του EuroCup, αλλά τελικά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 82-78 από τη Χάποελ, για την 9η αγωνιστική της διοργάνωσης. Πλέον, η νίκη στη 10η και τελευταία αγωνιστική είναι «μονόδρομος» για την Ένωση, η οποία για να προκριθεί θα πρέπει να ελπίζει και σε «διπλό» της Γαλατάσαραϊ επί της Νίζνι.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο μέχρι το πρώτο πεντάλεπτο όταν η Χάποελ με ηγέτες τους Ελιάχου και Χαλπερίν έκανε ένα ξέσπασμα και με επιμέρους σκορ 19-9 τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (31-20). Η ΑΕΚ παρά το πολύ κακό ποσοστό της στα τρίποντα (είχε μόλις 1/10) κατάφερε χάρις στην πολύ καλή άμυνα της, δέχτηκε μόλις 12 πόντους στην δεύτερη περίοδο, να μειώσει την διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου στους 6 πόντους (43-37).

Μόλις στο 3ο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου και ενώ το σκορ ήταν 46-39 υπέρ των γηπεδούχων ο αγώνας διακόπηκε για περίπου 10 λεπτά για να λυθούν κάποια τεχνικά ζητήματα που υπήρχαν με το πίνακα του σκορ. Η ΑΕΚ με τρίποντο του Καλαμπόκη κατάφερε στο 25΄ να φέρει την διαφορά στους 4 (48-44). Η Χάποελ όμως εκμεταλλευόμενη τα λάθη των παικτών της ΑΕΚ στην επίθεση κατάφερε και πάλι να πάρει διψήφιο προβάδισμα (+11, 59-48 στο 28΄30΄΄) . Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα όμως με ένα τρίποντο του Μιλόσεβιτς και δυο καλάθια των Κατσίβελη και Μαυροκεφαλίδη δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν και μείωσε σε 61-55 στο τέλος του 3ης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο η Χάποελ πήγε γρήγορα την διαφορά και πάλι στους 10 (65-65) αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε για ακόμη μια φορά καταφέρνοντας με τους Μαυροκεφαλίδη και Μιλόσεβιτς, που πέτυχαν 5 πόντους συνεχόμενους έκαστος, να φτάσει σε απόσταση αναπνοής (71-67 στο 36΄40΄΄). Ο Ροούλαντ όμως με τρίποντο έδωσε «ανάσα» στους Ισραηλινούς (74-67), αλλά η Ένωση δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με ένα σερί 5-0 μείωσε μετά από πολύ ώρα στους 2 (74-72 στο 38΄).

Ο «δήμιος» της ΑΕΚ, Ελιάχου, 53΄΄ πριν την λήξη με κοντινό σουτ έκανε το 80-76, αλλά ο Μαυροκεφαλίδης απάντησε άμεσα με δίποντο. Στην επόμενη επίθεση ο Ροούλαντ έχασε την μπάλα, αλλά ο Καλαμπόκης έκανε και αυτός με την σειρά του λάθος, που οδήγησε σε κάρφωμα του Σμιθ, με το οποίο γράφτηκε το τελικό 82-78.

Τα δεκάλεπτα: 31-20, 43-37, 61-55, 82-78.

Χάποελ (Φράνκο): Ντάνκαν 4, Γκάφνεϊ, Ρόουλαντ 17, Ελιγιάχου 22 (8 ριμπ.), Χαλπερίν 9, Τίμορ, Σμιθ 14 (9 ριμπ.), Τζάνινγκ 16, Φίσερ.

ΑΕΚ (Ντρ. Σάκοτα): Παπαντωνίου 3, Άτιτς, Χέρστον 10, Μιλόσεβιτς 8 (8 ριμπ.), Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 16 (9 ριμπ., 6 ασίστ), Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης 9 (6 ασίστ), Καλαμπόκης 15, Μαυροειδής 15.