aekΑν και το πάλεψε, η ΑΕΚ ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από τη Γαλατάσαραϊ στα πλαίσια της 7ης της πρώτης φάσης του EuroCup.

Βαριά ήττα από τη Μπουντούτσνοστ γνώρισε ο Άρης, ενώ την ίδια μοίρα είχε και ο ΠΑΟΚ, ο οποίος έχασε από τη Ζενίτ στην Πυλαία.

Αναλυτικά:

Μπουντούτσνοστ – Άρης 75-56

Ο Άρης δεν έπιασε την απόδοση που ήθελε στο Μαυροβούνιο, υπέστη την 3η ήττα του στον 4ο όμιλο και απώλεσε την ευκαιρία για ένα σπουδαίο «διπλό», το οποίο θα τον έφερνε «αγκαλιά» με την πρόκρισή στη φάση των «32» του EuroCup.

Οι Θεσσαλονικείς έπεσαν με το βαρύ 75-56 από την Μπούντουτσνοστ, για την 7η ημέρα της διοργάνωσης, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την 3η τους επιτυχία στον 4ο όμιλο και μάλιστα να καλύπτουν τη διαφορά του πρώτου αγώνα (+18), έχοντας πλέον τον πρώτο λόγο σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ο Άρης «πλήρωσε» απόψε το κάκιστο πρώτο δεκάλεπτο, όταν είδε όλα της τα επιθετικά σχήματα να «εξουδετερώνονται» από τους αντιπάλους και μοιραία η λήξη της περιόδου να τον βρίσκει με συγκομιδή μόλις 6(!) πόντων. Την ίδια στιγμή η άμυνα της ελληνικής ομάδας «έμπαζε» από παντού και η Μπούντουτσνοστ βρέθηκε με το… καλημέρα στο +18 (24-6 στο 10΄), ενώ νωρίτερα είχε βρεθεί και στο +20 (24-4 στο 8΄).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι άκρως παραγωγικοί και στη δεύτερη περίοδο, απέναντι σε έναν Άρη, που μπορεί να είχε ανεβάσει στροφές, αλλά τα λάθη δεν του επέτρεψαν κάτι καλύτερο από -27 του πρώτο ημιχρόνου (48-21). Απογοητευτικοί από τα 6.75 (4/16), κακοί αμυντικά και μετρώντας 16 λάθη μέχρι το σφύριγμα της λήξης οι Θεσσαλονικείς δεν κατάφεραν ούτε στο δεύτερο ημίχρονο να πετύχουν την ανατροπή και έπεσαν με το βαρύ 75-56.

Ο Βασίλης Σίμτσακ με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, ενώ από την Μπούντουτσνοστ ο Σουάντ Σέχοβιτς με 17 πόντους ηγήθηκε της επίθεσης των γηπεδούχων.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιούλιν (Ρουμανία), Μπίριτσικ (Τουρκία), Τσίτσι (Αλβανία)

Τα δεκάλεπτα: 24-6, 48-21, 61-37, 75-56

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ: Σ. Σέχοβιτς 17 (5), Γιάραμαθ 13 (3), Σούμποτιτς 5 (1), Σιντ Σέχοβιτς 7, Τσαραπίν 2, Κουκ 6 (1), Ντραγκίτσεβιτς 13 (2), Μάριτς 6, Ρίκιτς 6.

ΑΕΚ: Ξανθόπουλος 5 (1), Τσούπκοβιτς, Ουάιτ, Ουότερς 11 (2), Ζάρας 6, Χάγκινς 2, Κοεν 11 (1), Μούρτος 5, Σίμτσακ 12, ΜακΝιλ 4.

ΑΕΚ – Γαλατάσαραϊ 73-86

Η ισχυρή Γαλατάσαράι έδωσε τέλος στο σερί των τεσσάρων ευρωπαϊκών νικών της ΑΕΚ, ενώ δεν της επέτρεψε να «κλειδώσει» από σήμερα την πρόκρισή της στη φάση των «32» του EuroCup και μάλιστα μπροστά στο κοινό της, στο ΟΑΚΑ. Η Ένωση ηττήθηκε με 86-73 από την τουρκική ομάδα, σε αγώνα για την 7η ημέρα, υποχρεώνοντας την ΑΕΚ στην τρίτη ήττα της στον 6ο όμιλο.

Η ΑΕΚ «πέταξε» το πρώτο ημίχρονο στα σκουπίδια με τους παίκτες της να είναι αρκετά άστοχοι (6/15 δίποντα) την ώρα που οι φιλοξενούμενοι σούταραν με 68% (15-22). Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση ξαναμπήκε στον αγώνα αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το κάτι παραπάνω αφού η «Γαλατά» στο τέλος βασιζόμενη στους ΜαΚόλουμ (24 π.) και Μίτσοφ (18π.) κατάφερε να πάρει την νίκη. Για ακόμη μια φορά ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου πετυχαίνοντας νταμπλ νταμπλ ( 26 πόντους με 3/5 τρ. και 11 ριμπάουντ) με άξιο συμπαραστάτη τον Μαλίκ Χέρστον που σημείωσε 20 πόντους.

Η Γαλατάσαράι πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα ξεκινώντας με ένα σερί 9-0. Από την άλλη ενδεικτικό του προβλήματος που είχε η ΑΕΚ στην επίθεση ήταν πως σκόραρε το πρώτο της καλάθι στο 5΄, ενώ είχε 1-8 από την περιφέρεια. Οι Τούρκοι ανέβασαν γρήγορα την διαφορά στο +13 (10-23), αλλά η Ένωση με ένα μικρό σερί (5-0) μείωσε στους 8 στο τέλος του δεκαλέπτου (15-23). Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση στον επιθετικό τομέα καταφέρνοντας να μειώσουν στους 6 (33-39 στο 16΄). Οι Τούρκοι, όμως, εκμεταλλευόμενοι τον «καυτό» ΜαΚόλουμ, που πέτυχε 10 πόντους στο συγκεκριμένο διάστημα, απάντησαν γρήγορα και ξαναπήγαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (+11, 33-44). Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς όμως με 4 συνεχόμενους πόντους στο τελευταίο λεπτό πριν το ημίχρονο μείωσε σε 37-46.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η ΑΕΚ με τον Μαλίκ Χέρστον να πετυχαίνει 7 πόντους και ένα τρίποντο του Σάκοτα κατάφερε να μειώσει στους 4 (51-55 στο 25΄). Ο Χέρστον συνέχισε να «σκοτώνει» την πρώην ομάδα του και με ένα τρίποντο 2:30΄΄ πριν την λήξη του δεκαλέπτου έφερε την Ένωση σε απόσταση αναπνοής (56-58). Η «Γαλατά» όμως παίρνοντας αρκετά επιθετικά που της έδωσαν δεύτερες ευκαιρίες, παρόλο που ο Λάσμε αποβλήθηκε στο ξεκίνημα της περιόδου με 5 φάουλ, έκλεισε το δεκάλεπτο στο +5 (63-58).

Η ομάδα του Αταμάν κατάφερε στα πρώτα δύο λεπτά της τελευταίας περιόδου με επιμέρους σκορ 8-1 να ξεφύγει και πάλι με 12 πόντους (59-71). Οι παίκτες της ΑΕΚ έδειξαν πως δεν είχαν δυνάμεις να ξαναμπούν στον αγώνα ενώ οι φιλοξενούμενοι ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα συντηρούσαν διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος του αγώνα που τους βρήκε νικητές με 86-73.

*** Στον αγώνα βρέθηκε ο πρόεδρος της ΠΑΕ ΑΕΚ, Δημήτρης Μελισσανίδης, συνοδευόμενος από τον γιό του, ενώ το «πάρων» έδωσαν και οι παίκτες του ποδοσφαιρικού τμήματος Μάνταλος, Μπακάκης, Σιμόες, Λαμπρόπουλος, Γκάλο και Τζανετόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 37-46, 58-63, 73-86

ΑΕΚ (Ντρ. Σάκοτα): Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 3, Χέρστον 20 , Μιλόσεβιτς 9, Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 26 , Κάρτερ 8, Κατσίβελης 3, Καλαμπόκης, Μαυροειδής, Γουόρεν 2.

Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Σιλμπ 12, ΜακΚόλουμ 24, Μίτσοβ 18, Ντόρσεϊ 10, Εντγκέ 6, Αράρ, Τουρκγιλμάζ, Λάσμε 4, Σανλί, Γκριν 5, Γκιουλέρ 5, Κοκσάλ 5.

ΠΑΟΚ-Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 70-89

Ένα δεκάλεπτο, το πρώτο, άντεξε απόψε στο PAOK Sports Arena απέναντι στη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, για την 7η αγωνιστική της πρώτης φάσης του Eurocup, ο ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος» έχασε με 70-89, αποτέλεσμα που δυσκολεύει ακόμη περισσότερο την προσπάθεια πρόκρισής του στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Οι Ρώσοι «καθάρισαν» το ματς από τα 6.75 (15/32), με δεινό εκτελεστή τον Ράιαν Τούλσον (7/12). Πρώτος σκόρερ για τους «ασπρόμαυρους» ήταν ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης (17 π.).

Εξαιρετική άμυνα, που ανάγκασε σε λάθη τον αντίπαλο, ομαδικό πνεύμα, με συνέπεια όμορφες τελικές πάσες και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, έδωσαν ρόλο πρωταγωνιστή στον ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε στο 5’ με 9-4, διαφορά που πήγε στο 8’ στο +14 (23-9), με διαδοχικά τρίποντα από τον Βασιλειάδη.

Η Ζενίτ πλησίασε στους 6 πόντους, στο 11’ (29-24), με την εκτελεστική δεινότητα από το τρίποντο των Τούλσον, Τίμα, πρακτική που της έδωσε πέντε λεπτά αργότερα και τα ηνία στο ματς (16’ 35-36). Ο ΠΑΟΚ πήρε πρόσκαιρα εκ νέου το προβάδισμα, με καλάθι του Σχορτσανίτη (37-36), για να «τρέξουν», στην πορεία, σερί 3-13 οι Ρώσοι, με τον Τούλσον να «βομβαρδίζει» από τα 6.75 (είχε στο ημίχρονο 5/7 και η ομάδα του, το ίδιο διάστημα, 10/19), γεγονός που τους έδωσε «αέρα» 9 πόντων στο 18’ (40-49).

Οι Θεσσαλονικείς «απάντησαν» με επιμέρους σκορ 9-1, πλησιάζοντας έτσι στο μισό καλάθι (22’ 49-50), με τη Ζενίτ να μην αποσυντονίζεται και να μεγαλώνει ξανά τη διαφορά της, έχοντας βασικό εκφραστή της τον Ντόουντελ (26’ 49-56, 28’ 56-62). Ο ΠΑΟΚ, με φιλότιμη προσπάθεια, κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ (58-62, 60-64), με τον Τούλσον, με μακρινό τρίποντο στην εκπνοή, να στέλνει την ομάδα του εκ νέου στο +7 στο 30’ (60-67).

Το σκηνικό έγινε ακόμη καλύτερο στο τέταρτο δεκάλεπτο για τη Ζενίτ, η οποία πήγε εύκολα στο +10 (32’ 62-72), διαφορά που «ανέβηκε» στο +15 στο 36’ (67-82), με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να βρει δίοδο προς το καλάθι (χαρακτηριστικό ότι ο Βασιλειάδης, πρώτος σκόρερ του στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο μισό του αγώνα έμεινε άποντος). Στο 39’ οι Ρώσοι ξέφυγαν με τη μέγιστη διαφορά των 21 πόντων (68-89), με το παιχνίδι να λήγει τελικά με 70-89.

* Θεατής του αγώνα, από τις επίσημες θέσεις του PAOK Sports Arena, ήταν ο Ιβάν Σαββίδης. Ο μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ ΠΑΟΚ έφτασε στο γήπεδο δύο λεπτά μετά το τζάμπολ και παρακολούθησε το ματς, με τον πρόεδρο της ΚΑΕ, Μπάνε Πρέλεβιτς, διαρκώς δίπλα του

* Με προβλήματα στο παιχνίδι η Ζενίτ, καθώς με την αποστολή της δεν ταξίδεψαν στη Θεσσαλονίκη, λόγω τραυματισμών, ο αρχηγός της ο Καναδός φόργουορντ, Κάιλ Λάντρι και ο σέντερ, Αντρέι Ντεσιάτνικοφ.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 44-50, 60-67, 70-89

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Τέπιτς 14, Λιάπης, Βασιλειάδης 13 (3), Κακαρούδης, Τσόχλας 5 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 5, Κώττας 2, Σχορτσανίτης 17, Ντούβνιακ 2, Μάρκοβιτς 6, Χάτσερ 6

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Βασίλι Καράσεφ): Αντίποφ 12 (2), Τίμα 13 (3), Κοσέεφ, Μοτοβίλοφ, Τούλσον 29 (7), Βίκχροφ 5 (1), Πούσκοφ 2, Καρπούχιν 4 (1), Ντόουντελ 15 (1), Βάλιεφ 4, Γκόλοβιν 5