paoΟ Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα «παγώνοντας» το ΟΑΚΑ με 5/5 εύστοχα τρίποντα, συνέχισε να σκοράρει απέναντι σε έναν… αναιμικό Παναθηναϊκό και μέχρι το 15′ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα. Οι «πράσινοι» έσφιξαν την άμυνα, μάζεψαν τη διαφορά, έκλεισαν το ημίχρονο στο -2 και από εκεί και πέρα όλα κρίθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να κερδίζουν χάρη στην ψυχραιμία τους στο τέλος με 73-69.

Στο 3.20 για το τέλος, τρίποντο του Φελντέιν έστειλε το «τριφύλλι» στο +10 (67-57), αλλά ακολούθησε ένα 7-0 σερί των Πειραιωτών για να φέρει ξανά το ματς σε απόσταση βολής (67-64 38′). Εκεί «μίλησε» ο νόμος του ΟΑΚΑ, με τους «πράσινους» να παίρνουν ώθηση από την εξέδρα, να διατηρούν την ψυχραιμία τους, να βγάζουν άμυνες και να πετυχαίνουν σημαντικά καλάθια με Ραντούλιτσα και Πάβλοβιτς.

Ο Σπανούλης ευστόχησε στα 40” για το 71-67, ο Καλάθης αστόχησε στα 21”, ο Παπαπέτρου με 2/2 έγραψε το 71-69 και το ματς πήγε στη ρώσικη ρουλέτα. Ο Φελντέιν με 2/2 στα 19” διαμόρφωσε το τελικό σκορ (73-69), αφού ο Ολυμπιακός έκανε λάθος στην τελευταία του επίθεση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Τζέιμς Φελντέιν με 12 πόντους, αθόρυβος στην επίθεση ο Σάσα Πάβλοβιτς με 10 πόντους, κομβικός ο Αντώνης Φώτσης από τα 6.75 (2τρ., 11π.), ενώ Μίροσλαβ Ραντούλιτσα και Ογκνιεν Κούζμιτς με 11 και 8 πόντους αντίστοιχα κέρδισαν τις μάχες στις ρακέτες. Πολύτιμος και ο Τζέιμς Γκιστ με 9 ριμπάουντ.

Από τον Ολυμπιακό, που… ξεχάστηκε στην εξωπραγματική εμφάνιση του πρώτου δεκαλέπτου, όταν πραγματοποίησε ρεκόρ παραγωγικότητας σε ντέρμπι αιωνίων (32π.), ξεχώρισαν Γιώργος Πρίντεζης και Ιωάννης Παπαπέτρου, οι οποίοι σημείωσαν από 13 πόντους. Ο Βασίλης Σπανούλης, στην 400η συμμετοχή του στην Α1 Ανδρών, περιορίστηκε στο κομμάτι της δημιουργίας με 10 ασίστ, αλλά και 7 λάθη.

Ο απόλυτος αιφνιδιασμός

Η… καταιγίδα τριπόντων που ξέσπασε στο παρκέ του ΟΑΚΑ από πλευράς Ολυμπιακού έδωσε στους «ερυθρόλευκους» την απαραίτητη αυτοπεποίθηση για να αιφνιδιάσουν τους «πράσινους». Με 5/5 εύστοχες προσπάθειες από τα 6.75, σωστή αμυντική λειτουργία, τον Σπανούλη να δίνει ρεσιτάλ στη δημιουργία (8ασίστ) και εκμεταλλευόμενοι κάθε αιφνιδιασμό οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν αρχικά με νταμπλ σκορ στο 4΄ (8-16), έπιασαν διψήφια διαφορά (+10, 13-23 στο 6΄), ενώ στο 8΄ ο φωτεινός πίνακας έγραψε το +15 (15-30). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +14 (18-32) και τον Μάντζαρη αλάνθαστο με 2/2 τρίποντα και 1/1 δίποντα.

Το μάζεψε με… Κούζμιτς

Η συνέχεια, πάντως δεν ήταν ανάλογη… Ο Τζόρτζεβιτς δοκίμασε αρκετή ώρα το σχήμα με πύργους της φροντ λάιν Φώτση, Γκιστ, κάνοντας την πιο ευέλικτη, η άμυνα «έδεσε» και με τους Διαμαντίδη, Φώτση να δίνουν το έναυσμα της αντεπίθεσης από τα 6.75 (2 σερί στα πρώτα λεπτά) οι «πράσινοι» άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά. Λάθη, αστοχία, και εκνευρισμός συνέθεσαν το παιχνίδι του Ολυμπιακού σε αυτό το διάστημα, με τους «ερυθρόλευκους» να μένουν στους 9 πόντους μέχρι το 19’ και να βλέπουν το ξέσπασμα του Παναθηναϊκού να μην έχει τελειωμό… Μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά ο Κούζμιτς, ο οποίος στο επιμέρους σκορ 10-2 της ομάδας του (από το εις βάρος της 31-41 στο 19΄), σημείωσε τους μισούς πόντους (5), μάζεψε δύο ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ για να διαμορφώσει το 41-43 του ημιχρόνου.

Αμυνες και +1 για τον ΠΑΟ

Στην τρίτη περίοδο η παραγωγικότητα πέρασε σε δεύτερη μοίρα, τη στιγμή που οι άμυνες είχαν την τιμητική τους… Ωστόσο, οι «πράσινοι» εξαργύρωσαν την υπεροχή τους στα ριμπάουντ, όπως και τα κομβικά λάθη του Ολυμπιακού, και «χτυπώντας» αρχικά από τα 6.75, δια χειρός Γιάνκοβιτς, πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (50-49 στο 26΄), ενώ στη συνέχεια επικεντρώθηκαν μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, με τον Ραντούλιτσα να κερδίζει τις μάχες και να στέλνει τον Παναθηναϊκό στην τέταρτη περίοδο στο +1 (56-55). Τεράστιο πρόβλημα ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο στο κομμάτι της δημιουργίας, με τον Σπανούλη στον πάγκο οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν σε αυτό το διάστημα μολις 1 ασίστ!

Το πράσινο +10 και το κόκκινο σερί

Στον… επίλογο της αναμέτρησης, Κούζμιτς και Ραντούλιτσα συνέχισαν να «σφυροκοπούν» την «ερυθρόλευκη» ρακέτα, ενώ ο Φώτσης έδωσε τη… χαριστική βολή από τα 6.75, γράφοντας στο 35΄ το 64-57. Στον αντίποδα, σπασμωδικές κινήσεις σε άμυνα και επίθεση, λάθη και αστοχία «τιμωρήθηκαν» από τους «πράσινους» στο 37′, με τον Φελντέιν να ευστοχεί από τα 6.75 και να βάζει φωτιά στο ΟΑΚΑ (+10, 67-57).

Ένα ξέσπασμα του Παπαπέτρου, με 5 διαδοχικούς πόντους (67-64) και το… αργοπορημένο τρίποντο του Σπανούλη (71-67) δεν ανησύχησαν τους γηπεδούχους, οι οποίοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και από τη γραμμή των ελευθέρων βολών έφτασαν στο τελικό 73-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-32, 41-43, 56-55, 73-69

Διαιτητές: Γκόντας, Κορομηλάς, Παναγιώτου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 10, Φελντέιν 12 (2), Γκιστ 7, Καλάθης 2, Κούζμιτς 8, Γιάνκοβιτς 7 (1), Φώτσης 11 (2), Ραντούλιτσα 11, Διαμαντίδης 5 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 13 (2), Σπανούλης 7 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 13 (1), Μάτζαρης 8 (2), Γιανγκ 6, Στρόμπει 4, Αγραβάνης 3 (1), Χάκετ 2, Λοτζέσκι 11, Αθηναίου.

* Οι ιδιοκτήτες της ΚΑΕ Ολυμπιακός, Παναγιώτης και Γιώργος Αγγελόπουλος, ακολούθησαν την «ερυθρόλευκη» αποστολή στο ΟΑΚΑ και κάθισαν στον πάγκο των πρωταθλητών Ελλάδας. Τελευταία φορά που οι ισχυροί άνδρες της ΚΑΕ είχαν βρεθεί στο ΟΑΚΑ ήταν στον τρίτο τελικό του 2014, όταν ο Ολυμπιακός είχε πετύχει το «break» με 64-69.