Νίκη – πρόκριση επί της Εφές Αναντολού με σκορ 86-75
22Ένα ξέσπαμα στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον νεαρό Παπαπέτρου (πέτυχε 12 πόντους αγγίζοντας το δικό του ρεκόρ καριέρας), ήταν αρκετό για να χαρίσει στον Ολυμπιακό τη νίκη – πρόκριση επί της Εφές Αναντολού με σκορ 86-75.

Οι Πειραιώτες επανέλαβαν την επιτυχία της παρουσίας τους στην τελική οκτάδα της διοργάνωσης για 10η σερί χρονιά, έχοντας και άξιους συμπαραστάτες του Παπαπέτρου, τους Λαφαγιέτ και Πρίντεζη.

Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» αφού «κλείδωσαν» την πρόκριση θα πάνε στη Μόσχα την επόμενη Παρασκευή ψάχνοντας την υπέρβαση. Τιμήθηκαν Ίβκοβιτς και Περπέρογλου για την προσφορά τους…

Ο Ολυμπιακός είδε μία… πεντάδα να τελειώνει τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων (Χάντερ 10, Παπαπέτρου 12, Πρίντεζης 15, Μάντζαρης 10, Λαφαγιέτ 17) και να καλύπτει το κενό των Σπανούλη, Σλούκα, Πέτγουεϊ και Τσαϊρέλη.

Παίκτης-κλειδί, πάντως, ήταν ο Παπαπέτρου, ο οποίος έδωσε ρεσιτάλ στην κρίσιμη τελευταία περίοδο, όταν σημείωσε 10 πόντους και «εξουδετέρωσε» τον Περπέρογλου. Πλέον στο μυαλό των «ερυθρόλευκων» υπάρχει μόνο το «διπλό» στην επόμενη αγωνιστική απέναντι στην ΤΣΣΚΑ, το οποίο αν έρθει εξασφαλίζεται το πλεονέκτημα της έδρας.

Από την Αναντολού Εφές του Ντούσαν Ίβκοβιτς, που έχασε πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια της να προκριθεί στα πλέιο οφ, ξεχώρισε ο Περπέρογλου με 23 πόντους και 5/10 τρίποντα.

Λάθη (5) και αστοχία στο πρώτο δεκάλεπτο δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να επιβάλει το ρυθμό του. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το 6-2 που βρέθηκαν στο 3′ έχασαν τη διάρκεια τους σε άμυνα και επίθεση και έδωσαν στην Αναντολού την ευκαιρία να απαντήσει με ένα επιμέρους σκορ 4-12 και να ξεφύγει στο 7′ με +6 (10-16). Ωστόσο, ο Ολυμπιακός επωφελήθηκε από την κυριαρχία του στα ριμπάουντ, βρήκε λύσεις από τη φροντ λάιν του στην επίθεση και με σερί 7-0 ανέκτησε το προβάδισμα με τη λήξη της περιόδου (17-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν τα ποσοστά ευστοχίας στα δίποντα, συνέχισαν να ελέγχουν τα ριμπάουντ, είδαν τη γραμμή ψηλών να παραμένει αποδοτική, αλλά προδόθηκαν από τρίποντα (3/13) και βολές (2/8) με αποτέλεσμα η λήξη του ημιχρόνου να βρει τις δύο ομάδες ισόπαλες 35-35.

Στην τρίτη περίοδο η Αναντολού βρήκε με πρωταγωνιστή τον Περπέρογλου το… ζεστό της χέρι από τα 6.75 (5/11), ανέκτησε το προβάδισμα και κράτησε με την άμυνα της σε απόσταση τον Ολυμπιακό, με εξαίρεση ένα δίλεπτο ξέσπασμα των «ερυθρόλευκων» (σ.σ. από το 27′ έως το 29′), όταν Πρίντεζης και Χάντερ ισοφάρισαν σε 53-53. Ωστόσο, οι Τούρκοι με τον Ερτέλ να εκτελεί από τα 6.75 κατάφεραν να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +4 (53-57).

Στον… επίλογο του αγώνα «μίλησε» η αποφασιστικότητα του Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο νεαρός φόργουορντ «εγκλώβισε» αμυντικά τον Περπέρογλου, ενώ στην επίθεση φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 10 προσωπικούς πόντους και πρωτοστάτησε μαζί με τον Λαφαγιέτ στο επιμέρους σκορ 20-9, με το οποίο ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο 36′ με 73-66, μετά από 3 «κολλητά» τρίποντα.

Με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους η νίκη «σφραγίστηκε» στο 39′, όταν ο Πρίντεζης εκτέλεσε από τα 6.75 και έγραψε το 83-75. Αξίζει να σημκειωθεί ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έδωσε ρεσιτάλ παραγωγικότητας, σημειώνοντας 33 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 35-35, 53-57, 86-75.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βιατόρ (Γαλλία), Ζαμοϊσκι (Πολωνία), Χιμένεθ (Ισπανία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Χάντερ 10, Ντάνστον 9, Παπαπέτρου 12 (2), Πρίντεζης 15 (3), Αγραβάνης, Μάντζαρης 10 (1), Κατσίβελης 2, Λαφαγιέτ 17 (2), Ντάρντεν 3 (1), Λοτζέσκι 8 (1).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς):
Οσμάν, Περπέρογλου 23 (5), Μπατούκ 9 (3), Σάριτς 10, Ντρέιπερ, Κρστιτς 12, Λάσμε, Τζάνινγκ 6 (2), Ερτέλ 6 (2), Μπιέλιτσα 9.

Πρόγραμμα:

Ε’ Όμιλος
Ζαλγκίρις-Μπαρτσελόνα 72-83
Άλμπα Βερολίνου-Ερυθρός Αστέρας 21:15
Γαλατάσαραϊ-Παναθηναϊκός (27/3, 20:00)
Ρεάλ Μαδρίτης-Μακάμπι Τελ Αβίβ (27/3, 21:45)
Βαθμολογία: Ρεάλ 9-2, Μπαρτσελόνα 9-3, Μακάμπι 7-4, Παναθηναϊκός 6-5, Άλμπα 5-6, Ζαλγκίρις 4-8, Ερυθρός Αστέρα 3-8, Γαλατάσαραϊ 2-9.

Στ’ Όμιλος
Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ-Μάλαγα 20:00
Ολυμπιακός-Αναντολού Εφές 21:45
Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο-Λαμποράλ Κούτσα 22:00
Νίζνι-ΤΣΣΚΑ Μόσχας (27/3, 18:30)
Βαθμολογία: Φενέρ 9-2, ΤΣΣΚΑ 9-2, Ολυμπιακός 8-3, Εφές 5-6, Λαμποράλ 5-6, Νίζνι 3-8, Μιλάνο 3-8, Μάλαγα 2-9.