aepontion-xouliaradesΗ ΑΕ Χουλιαράδων, στην πρώτη της παρουσία στο Κύπελλο Ερασιτεχνών Ελλάδας, κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, αποκλείοντας την κυπελλούχο της ΕΠΣ Γρεβενών ΑΕ Ποντίων Βατολάκκου με σκορ 1-3.

Μέτριο το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο με τον βαρύ αγωνιστικό χώρο να μην βοηθάει να παιχθεί καλό ποδόσφαιρο.

Οι Χουλιαράδες αξιοποίησαν τις ευκαιρίες και πήραν προβάδισμα με 1-2 στο ημίχρονο με αυτογκόλ του Λάλου (23′) και κεφαλιά του Ντούκα στο 40′.

Οι κυπελλούχοι Γρεβενών μείωσαν στο 43΄με φάουλ του Κοτζατισόγλου Α.

Στην επανάληψη οι Χουλιαράδες με το γκολ που σημείωσε στο 50′ ο Τάτσης, έκαναν τα πράγματα ακόμη πιο εύκολα, αν και δέχτηκαν πίεση στα υπολοιπα λεπτά.

Διαιτητής: Δημήτριος Καρατέρπος (Κοζάνης) με βοηθούς τους Βασίλειο Ιωαννίδη (Κοζάνης) και Χρήστο Παπαδόπουλο (Κοζάνης).

ΑΕ ΠΟΝΤΙΩΝ: Αλεξίου, Παπαηλίας, Τέγος, Ζολώτας (67′ Καρτσούνης), Λάλος, Ιωαννίδης, Χότζα (82′ Παπαδοπουλος), Κοτζατισόγλου Α., Κοτζατισόγλου Σ. (76′ Ντενίζ), Μπιζώτας, Καλαϊτζίδης.

ΧΟΥΛΙΑΡΑΔΕΣ: Τσιακμάκης, Σιουκουλλάνη, Ντούκας, Βαζάτης, Γκόλιας, Νιτσιάκος (64′ Μπάρκας), Τάτσης (83′ Κολοβός), Ρουμπής (88′ Σαπλιαούρας), Αλεξίου, Τσουμάνης, Γεωργούλης.

ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ
1′ Φάουλ του Κοτζατισόγλου Α., διώχνει ο Τσακμάκης.
6′ Ο Γκόλιας εκτελεί φάουλ, κεφαλιά προς τα πίσω αποκρούει ο Αλεξίου.
23′ Πλάγιο εκτέλεσε ο Γκόλιας, κεφαλιά του Λάλου προς την εστία, αυτογκολ και 0-1.
35′ Ο Κοτζατισόγλου Α. εκτέλεσε φάουλ, διώχνει ο Τσακμάκης και η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
40 Φάουλ του Γκόλια, κεφαλιά του Ντούκα και 0-2.
43′ Ο Κοτζατισόγλου Α. το φάουλ από δεξιά και η μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.
45′ Ο Κοτζατισόγλου Α. το φάουλ πάνω από τα δοκάρια.
47′ Σουτ του Καλαϊτζίδη, δίπλα από το δοκάρι.
49′ Φαουλ του Γκόλια κεφαλιά του Σιουκουλάννη, άουτ.
50′ Ωραία μεταβίβαση στον Τάτση, πλασέ και 1-3.
56′ Ο Αλεξιου σουτ, μπλοκάρει ο Αλεξίου.
64′ Ο Ιωαννίδης το φάουλ, με το πόδι έδιωξε ο Τσiακμάκης σε κόρνερ.
87′ Σουτ του Καρτσούνη, δίπλα από το δοκάρι.
90’+3 ‘Ο Κοτζατισόγλου Α. εκτέλεσε φάουλ στο οριζόντιο δοκάρι.