λουησΓια μόλις οκτώ εκατοστά έχασε το χάλκινο μετάλλιο ο Λούης Τσάτουμας που κατέκτησε την 4η θέση στον τελικό του μήκους.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε με την σειρά τα εξής άλματα: 7,72.μ, 7,90μ., 7,95μ., άκυρο, 7,98μ., 7,71μ., μένοντας εκτός βάθρου από τον Ότερλινγκ που έπιασε τα 8,06μ.

Ο Μεσσήνιος άλτης είχε καλύτερο άλμα στα 7.98μ και δεν κατάφερε να ανεβεί στο βάθρο των νικητών, όπου βρέθηκαν τρεις αθλητές που ξεπέρασαν τα 8.00μ.

Πρώτος ήταν ο Σουηδός Μίχελ Τορνέους με 8.30μ που είναι εθνικό ρεκόρ, ενώ το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Τσέχος Γιούσκα με 8.10μ και νέο ατομικό ρεκόρ. Το χάλκινο πήρε ο Σουηδός Ότερλινγκ με 8.06μ και επίσης νέο ατομικό ρεκόρ,

Έκτος ο Δουβαλίδης

Την 6η θέση με 7.64 πήρε ο Κώστας Δουβαλίδης στον τελικό των 60μ εμπόδια μετά από μια συνολικά πολύ καλύ εμφάνιση στην πρεμιέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου της Πράγας. Το απόγευμα στα ημιτελικά είχε τερματίσει σε 7.62 που ήταν και η κορυφαία εφετινή του επίδοση. Και τα τρία μετάλλια πήγαν στη Γαλλία, αφού πρώτος ήταν ο Μαρτινό Λαγκάρντ με 7.49, και ακολούθησαν οι Μπασκού και Μπελοσιάν με 7.50 και 7.52.

Στον τελικό του επί κοντώ Στεφανίδη και Κυριακοπούλου

Στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου της Πράγας που θα γίνει την Κυριακή προκρίθηκαν οι Νικόλ Κυριακοπούλου και Κατερίνα Στεφανίδη. Οι Ελληνίδες πρωταθλήτριες έπιασαν το όριο των 4.60μ, αφού υπερέβησαν κατά σειρά τα 4.30μ, 4.45μ, 4.55μ και 4.60μ η Στεφανίδη, όπως και η Κυριακοπούλου που ξεκίνησε όμως τις προσπάθειές της από τα 4.45μ. Κυριακοπούλου και Στεφανίδη κατέχουν τις δύο κορυφαίες επιδόσεις στην Ευρώπη φέτος, με 4.80μ και 4.77μ αντίστοιχα.

Η Κυριακοπούλου, στην τέταρτη συμμετοχή στη διοργάνωση μετέχει για δεύτερη φορά σε τελικό Ευρωπαϊού Πρωταθλήματος- ήταν ένατη το 2011- , ενώ από την άλλη η Στεφανίδη, για πρώτη φορά, καθώς πριν από δύο χρόνια ήταν 13η στο Γκέτεμποργκ.

Η Στεφανίδη μοιράστηκε την πρώτη θέση με την Σιντόροβα, ενώ η Κυριακοπούλου ήταν τρίτη μαζί με την Κράσνοβα. Συνολικά πέντε αθλήτριες ξεπέρασαν με την πρώτη τα 4,60 μέτρα. Αρκετά δυνατά ονόματα του αγωνίσματος έμειναν εκτός τελικού, ωστόσο στο Ο2 Αρένα θα είναι την Κυριακή, αντικειμενικά οι οχτώ καλύτερες αθλήτριες φέτος στην Ευρώπη.