ΠΡΩΤΕΑΣ 2015 1Το απίστευτο σερί της ΑΕΛ, δε δείχνει μέχρι σήμερα να μπορεί να σταματήσει από κανέναν! Οι παίκτες του Αβραάμ Παπαδόπουλου, έκαναν το «18 στα 18» με άνεση, κόντρα στον Ηρακλή Κοζάνης, όπως μαρτυρά και το τελικό 86-70. Οι γηπεδούχοι, συνάντησαν αντίσταση ουσιαστικά, μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και είχαν προηγηθεί βέβαια με έξι πόντους διαφορά.

Στη συνέχεια, την «εκτόξευσαν» μέχρι και στους είκοσι πόντους (68-48 στο 30′), δείχνοντας ξανά τη δύναμη και την κυριαρχία τους σε αυτήν την κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι σήμερα βρέθηκαν στη Λάρισα με τον κύριο Παπανδρέου στον πάγκο, αντί του Ζήση Τζιλίνη, καθώς ο τελευταίος ταλαιπωρείται από ίωση και δεν μπόρεσε να κοουτσάρει την ομάδα του, έχουν υποχρεωθεί σε πλήρη αναθεώρηση στόχων, καθώς πλέον στοχεύουν στο να παραμείνουν στην κατηγορία. Επιπλέον, υπολόγιζαν και χωρίς τη συμμετοχή του επίσης κλινήρους, λόγω ίωσης, Σπύρο Κέκελη.

Τόσο εύκολο έργο, δεν είχε ο Αίολος Αστακού, παρά το τελικό 71-61 επί του Πρωτέα Γρεβενών. Για ένα ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ικανοί να κάνουν μία πολύ μεγάλη έκπληξη, αλλά οι παίκτες του Νίκου Βουρνά δεν… είχαν την ίδια άποψη. Καθοριστικό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά πόντων, την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος. Με τον τρόπο αυτό, συνέχισαν επίσης το δικό τους εξαιρετικό σερί νικών, όντες αήττητοι στο δεύτερο γύρο.

Μπορεί να κατάφερε να επικρατήσει με το ευρύ 94-76 επί της Σιάτιστας, αλλά το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει πλήρως τη δυσκολία, με την οποία η Καστοριά πήρε το αποτέλεσμα. Το πρώτο ημίχρονο, ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων (38-38), με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μεν στο «τιμόνι», κατά το τρίτο δεκάλεπτο (63-58), αλλά οι παίκτες του Καλαμπούκα διατηρούσαν ακόμη ισχυρές τις ελπίδες τους. Οι «Γουναράδες», όμως, μπήκαν αποφασισμένοι στην τελευταία περίοδο, και με επιμέρους σκορ 31-18, και χάρη κυρίως στην υψηλή τους παραγωγικότητα στην τελευταία περίοδο, συνέχισαν στο δρόμο των επιτυχιών.

Σε αυτόν επανήλθε το Αγρίνιο, το οποίο μετά το επεισοδιακό ματς στο Βόλο, κόντρα στη Μεταμόρφωση, «ξέσασε» πάνω στη Βόνιτσα, «διαλύοντάς» τη με 95-59. Από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, οι παίκτες του Διαμαντάκου είχαν καταστήσει ξεκάθαρο ποιοι ήταν τα «αφεντικά» του αγώνα, προηγούμενοι στο ημίχρονο με διαφορά, άνω των 20 πόντων (47-26). Στην επανάληψη, συνέχισαν με… το πόδι πατημένο στο γκάζι, με αποτέλεσμα φτάσουν και κοντά σε διαφορά 40 πόντων και να καταγράψουν μία από τις πιο άνετες νίκες τους.

Ανάλογο αποτέλεσμα και για τους Δισκούρους Κοζάνης, οι οποίοι πήραν «διπλή» νίκη απέναντι στη Μεταμόρφωση Βόλου. Το τελικό 89-60, όχι μόνο τους αφήνει μόνους στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, και πλέον αρκετά μακριά από την «επικίνδυνη ζώνη», αλλά τους προφυλάσσει σε ενδεχόμενη ισοβαθμία με τους Θεσσαλούς. Οι παίκτες του Χωλόπουλου, μάλιστα, είχαν τον απόλυτο έλεγχο εξαρχής, φτάνοντας να προηγηθούν με 20 πόντους διαφορά από το ημίχρονο (40-20). Οι φιλοξενούμενοι, δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε κανένα σημείο, κατά το δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να μην «εξαργυρώνουν» το μεγάλο αποτέλεσμα της προηγούμενης αγωνιστικής, κόντρα στο Αγρίνιο.

Περίπατο από την έδρα της συμπολίτισσας Νίκης, έκανε η Καρδίτσα, με το 57-76 να της δίνει αβαντάζ, στη «μάχη» που διεξάγεται ανάμεσα σε πολλούς αντιπάλους, για την παραμονή. Οι φιλοξενούμενοι, μπήκαν πολύ δυναμικά στον αγώνα, καταφέρνοντας προοδευτικά να «εκτοξεύσουν» τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, στο τέλος του ημιχρόνου (25-43). Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Κασαπίδη προσπάθησαν να αντιδράσουν, μειώνοντας μέχρι και στους επτά πόντους (44-51), αλλά αυτό δεν έμελλε να αλλάξει τελικά τη γενική εικόνα του αγώνα, με την Καρδίτσα να πανηγυρίζει ένα μεγάλο «διπλό».

Εύκολο έργο και για τη Μελίκη, η οποία «κατακερμάτισε» με 52-93 τον Πανεδεσσαϊκό. Οι γηπεδούχοι, ουσιαστικά κατάφεραν να προβάλουν αντίσταση για ένα δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Ασλανίδη να ξεφεύγουν στο σκορ. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όπως δείχνει και το επιμέρους 23-50, δεν υπήρχε κανένας ανταγωνισμός ανάμεσα στους δύο αντιπάλους, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν με τη σειρά τους, βαθμολογική «ανάσα».

Αίολος Αστακού (Βουρνάς):
Σταμόπουλος 4, Ψάλτου 11 (3), Θωνιάτης 18 (1), Κακλαμάνος 23(4), Πάππος, Χουλιάρας, Καλισώρας 9 (1), Λυμπάρης 6.
Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης):
Ζαμπέτης 5, Γιαννάκης 6 (1), Μουράτογλου 20 (3), Ρίγκος 7 (1), Κολοβός 7 (1), Τσιμίδης, Μαλιούρας 10, Πετρίδης, Τζήμας 6, Χατζημουρατίδης.

ΑΕΛ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ  86-70
Δεκάλεπτα: 24-18, 46-31, 68-48, 86-70
Διαιτητές: Τσοκόλης-Κουκουλεκίδης
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Βλαχούλης 5, Κουρής, Σαριμπαλίδης 20 (6), Τσιλούλης 5 (1), Τσούτσος 23 (1), Μηλιώνης 5 (1), Κονδυλόπουλος, Πολίτης 12 (2), Ψάλτου, Κόκκας 16, Σταυρόπουλους, Μπλιάτζας.
Ηρακλής Κοζάνης (Παπανδρέου): Σιδέρης 15 (1), Τσακμάκης 12 (3), Γιαννουζάκος 19 (3), Τσιλιγιάννης, Δούμας, Πουλιώνης, Αζής-Αζίζης, Παπούλιας 4, Μπαρδάκας, Γιαννούλης 20.

ΑΓΡΙΝΙΟ – ΒΟΝΙΤΣΑ 95-59
Δεκάλεπτα: 20-11, 47-26, 69-37, 95-59
Διαιτητές: Μαντήλας-Νάκας
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Παναγιώτου, Τρομάρας, Τσατάλας 35, Σταμούλης 1, Πατσέας 2, Σταμουλάκης 4, Μήτσου 11 (2), Μουχάκης, Γεωργούλας 6, Μακρής 22, Γκόβας 14 (3).
Βόνιτσα (Μπαλάσκας): Μπουρσινός, Μάρης 1, Μαζαράκης 4, Μανδαλάκης 23, Περλής 3, Κακιούζης 9 (2), Κορόζης, Αρέθας 14 (2), Τσιτσώνης 6 (2), Παπανελόπουλος.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ – ΣΙΑΤΙΣΤΑ 94-76
Δεκάλεπτα: 20-23, 38-38, 63-58, 94-76
Διαιτητές: Μαραθιώτης-Σελεβός
Καστοριά (Σούλιος): Δαραβίγκας 15 (3), Λέκκος, Δίτσιος, Γυμνόπουλος 19 (3), Τεπετίδης 7 (1), Ντάλης 6, Τασιούδης 11, Αντωνιάδης 2, Κρανιάς, Πανταζής 11 (3), Κόκουρας 23.
Σιάτιστα (Καλαμπούκας): Γεωργάκας 2, Λεζγίδης, Ρέππας Χ. 26 (5), Στεργίου, Ρέππας Ν. 10 (1), Καλαμπούκας 14 (2), Τζώνος 6, Μπιζιώτης, Κουζιώνης, Τσιαούσης 15 (1), Κατσιάνης 3.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΚΑΡΔΙΤΣΑ 57-76
Δεκάλεπτα: 14-20, 25-43, 44-51, 57-76
Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Ελευθεριάδης
Νίκη Βόλου (Κασαπίδης): Τζίνης 8, Οικονόμου, Κατσαλής 3, Θεοδώρου, Βασδέκης 2, Μπίζιος, Τσώλης 12 (1), Κετούλας 1, Τάσος 21, Βλίτσιος, Τοκατλίδης 10.
Καρδίτσα (Φόρος): Δεσπούλης 4, Θώδης, Τσιαμούρας 4, Παπαϊωάννου 12, Κομποδιέτας, Βούλγαρης 2, Παπαδόπουλος 20, Αντωνίου 15 (4), Κουρέπης 4, Γεωργίου 15 (1).

ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ – ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ 89-60
Δεκάλεπτα:18-10, 40-20, 68-35, 89-60
Διαιτητές: Φουτζήλας-Αγραφιώτης
Διόσκουροι Κοζάνης (Χωλόπουλος): Σταυρίδης 3 (1), Σισμάνης 19 (4), Σκορδάρης 14 (2), Ντόβας 21 (4), Γκοβεδάρος 2, Καρανώτας Σ. 7, Τσακιρίδης, Γκλιάνας 5, Μπάρμπας 5 (1), Ατματζίδης 3 (1), Καρανώτας T. 8, Ανδρίτσος 2.
Mεταμόρφωση Βόλου (Μυριντζής): Καραγιώργος 8 (2), Ζήσης 4, Παπούλιας 22, Νάνης 9 (1), Σκαμαγκάς 4, Τσιτσιγιάννης 6, Παλάσκας 5, Γιωτόπουλος, Διανέλος 2.

ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ-ΜΕΛΙΚΗ 52-93
Δεκάλεπτα: 19-24, 29-43, 43-73, 52-93
Διαιτητές: Μανιός-Εμμανουήλ
Πανεδεσσαϊκός (Μίλτσης): Σπανός 7 (1), Καρνάβας 9, Παζάρκας 5 (1), Θεοδώρου 12, Μακρόπουλος 6, Ζήμνας 2, Ποντίκης 5, Τσάμης 3, Μπίνος 1, Μητρόπουλος 2.
Μελίκη (Ασλανίδης): Λιόλιος 12 (2), Μαυρίδης 19 (1), Δημητριάδης 9 (1), Γιαννόπουλος 2, Κωστάμπιτσης 2, Παπαδόπουλος 2, Καρατζάς, Κοτσαμπάσης 6, Λέφας 19, Παραπούρας 18, Τζουνόπουλος 2, Ρογγότης 2.