Όλα τα αποτελέσματα

παοΟ Παναθηναϊκός έκαμψε την αντίσταση του Ερυθρού Αστέρα στο ΟΑΚΑ και με την 5η νίκη του στη φάση των «16» της Ευρωλίγκας «έπιασε» τη Μακάμπι στη 2η θέση του 5ου ομίλου, έχοντας το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

Οι «πράσινοι», που παραμένουν σε τροχιά εξασφάλισης του πλεονεκτήματος της έδρας εν όψει των πλέι οφ, επικράτησαν 74-69 των Σέρβων, για την 7η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους στην 6η ήττα.

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού, που είχε προηγηθεί ακόμη και με +20 πόντους (26-6 στο 10΄), αλλά με έλλειψη διάρκειας σε άμυνα και επίθεση βρέθηκε κοντά στην ήττα, ήταν ο Σλότερ με 16 πόντους. Ωστόσο, ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 11 πόντους και 10 ασίστ ήταν αυτός που συνέβαλε στην «αφύπνιση» των «πρασίνων» στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, όταν βρέθηκαν ακόμη και στο -5 (60-65 στο 36΄).

Από τους μαχητικότατους Σέρβους ξεχώρισαν οι Μαριάνοβιτς (10 ριμπάουντ) και Τζένκινς, οι οποίοι σημείωσαν από 17 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο παρκέ και μετά από ένα καταιγιστικό και άκρως παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα κατά το οποίο «έπνιξε» με την άμυνα του (7 κλεψίματα) τον Ερυθρό Αστέρα περιορίζοντας τον στους 6 πόντους και υποχρεώνοντας τον σε 9 λάθη, κατάφερε με τη λήξη του να προηγηθεί με +20 πόντους (26-6).

Στα αξιοσημείωτα της πρώτης περιόδου η απόφαση του Ιβάνοβιτς να χρησιμοποιήσει την ίδια πεντάδα σε όλο το διάστημα της (Σλότερ, Γιάνκοβιτς, Διαμαντίδης, Γκιστ, Μπατίστα).

Ωστόσο η συνέχεια ήταν απογοητευτική για τους «πράσινους», με τον Μαυροβούνιο τεχνικό να αλλάζει όλη την πεντάδα του πρώτου μέρους και να δίνει δικαιώματα στους Σέρβους. Με την επιλογή του Μαυροκεφαλίδη, μάλιστα, αντί του Μπατίστα, στη θέση «5» ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στα ριμπάουντ, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας με επιμέρους σκορ 7-23 μείωσε στο 19΄ στους -4 (33-29).

Ωστόσο, Νέλσον και Μπατίστα, με τον τελευταίο να επιστρέφει στα τελευταία λεπτά, κατάφεραν με ένα μικρό σερί 4-0 να στείλουν τους «πράσινους» στα αποδυτήρια στο +8 (37-29).

Ένα ξέσπασμα του Παναθηναϊκού (επιμέρους σκορ 8-3) τον έφερε στο 23΄ στο +13 (45-32), αλλά στη συνέχεια οι «πράσινοι» μπλόκαραν στην αντίπαλη άμυνα ζώνης. Την ίδια στιγμή ο Μαριάνοβιτς οργίασε κοντά στο καλάθι της ελληνικής ομάδας (15 πόντους στο γ’ δεκ.) και οι Σέρβοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 2-14 και στο 27΄ μείωσαν σε 47-46, ενώ έκλεισαν την περίοδο σε απόσταση αναπνοής (52-51).

Οι Σέρβοι με καλά οργανωμένη άμυνα ζώνης πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 32΄ (52-53), ενώ στο 36΄ ξέφυγαν για πρώτη φορά με +5 (60-65) απέναντι σε έναν σαστισμένο Παναθηναϊκό.

Ωστόσο, οι «πράσινοι», με τον Διαμαντίδη να δίνει το σύνθημα από τα 6.75, αφυπνίστηκαν και με σερί 10-0 έγραψαν το 70-65 στο 38΄, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Γιάνκοβιτς με βολές έδειξε να καθαρίζει τον αγώνα (72-67). Κάποια λάθη στην άμυνα και ένα άστοχο τρίποντο του Διαμαντίδη με το σκορ 72-69 λίγο έλειψε να στοιχίσει, αλλά με σοβαρότητα οι «πράσινοι» υπερασπίστηκαν την έδρα τους.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπούλτο (Ισπανία), Σαχίν (Ιταλία), Ζάστσουκ (Ουκρανία)