ΠΑΟΚΜε το… αριστερό μπήκε ο ΠΑΟΚ στη φάση των «32» του EuroCup. Οι Θεσσαλονικείς ηττήθηκαν 71-59 από τη Λιμόζ στη Γαλλία, στην πρεμιέρα του 10ου ομίλου της διοργάνωσης.

Επενδύοντας στο «ζεστό» χέρι του Μπρέμερ (2/2 τρίποντα) και την αμυντική αποτελεσματικότητά του, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 5’ με 6-11. Οι Γάλλοι «απάντησαν» με επιμέρους σκορ 9-3, έχοντας κύριο εκφραστή τον Μπατίστα και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με μισό καλάθι (15-14).

Στο 12’ η διαφορά για τους γηπεδούχους πήγε στο +3 (19-16), ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε, με τρίποντο του Κάρτερ (13’ 19-19), για να ακολουθήσουν λεπτά με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και το ημίχρονο να κλείνει, εν τέλει, με ισοπαλία (31-31).

Με την επιστροφή στο παρκέ από τα αποδυτήρια ο «Δικέφαλος» πόνταρε εκ νέου στο σουτ έξω από τα 6.75 (σ.σ. είχε συνολικά στο ματς 10/28 τρίποντα), απέκτησε «αέρα» έξι πόντων (33-39), με «βόμβες» από τους Μπρέμερ, Λάνγκφορντ, διαφορά που κατάφερε να διατηρήσει γύρω από το ίδιο επίπεδο ως το 26’. Χρονικό σημείο στο οποίο η Λιμόζ από το 44-47, με σερί 7-0 (Σμιθ, Ζερμπό, Κάρι), πήρε τα ηνία στο παιχνίδι και έφτασε στο 30’ στο 51-47.

Μεγάλωσε την απόστασή της στο 33’ (57-51), με δίποντο από τον Κάρι, αναγκάζοντας τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλέσει τάιμ ουτ για να μην ξεφύγει η κατάσταση σε βάρος του ΠΑΟΚ. Κίνηση που φάνηκε πως δε βοήθησε, καθώς οι Γάλλοι έφτασαν στο 36’ στο +12 (63-51), δείχνοντας να «καθαρίζουν» ουσιαστικά με την υπόθεση της νίκης. Στο 39’ η διαφορά για τη Λιμόζ «έπιασε» τη μέγιστη τιμή των 13 πόντων (70-57).

Διαιτητές: Χερτσέκ (Κροατία), Περούγκα (Ισπανία), Ρέιτερ (Γερμανία)

ΛΙΜΟΖ (Ζαν Μαρκ Ντουπράζ) : Σμιθ 8 (2), Βεστερμάν 5, Καμαρά 2, Μπατίστα 21, Ζελαμπάλ 4, Αμαγκού 2, Μόερμαν 12, Κάρι 9 (1), Μπουνγκού-Κολό 2 , Ζερμπό 6.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 10 (2), Λιάπης, Κάρτερ 10 (2), Κακαρούδης 1, Τσόχλας 2, Δέδας 7 (2), Μαργαρίτης 4, Κώττας 2, Οντουμ 3 (1), Βον 2, Μπρέμερ 16 (3), Σαλούστρος 2