ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ ΜΠΑΣΚΕΤΟ Ολυμπιακός κράτησε «απόρθητο» το ΣΕΦ στην Ευρώπη και με την 8η νίκη του στην Ευρωλίγκα «κλείδωσε» και μαθηματικά την πρώτη θέση του 4ου ομίλου.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 64-59 του Ερυθρού Αστέρα, για την 9η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Σέρβους, που έχουν προκριθεί, στην 4η ήττα τους.

Κορυφαίοι του Ολυμπιακού οι Σπανούλης και Σλούκας, οι οποίοι σημείωσαν από 12 πόντους και έλαμψαν στην κρίσιμη τελευταία περίοδο, όταν οι «ερυθρόλευκοι» αφυπνίστηκαν σε άμυνα και επίθεση και πέτυχαν την ανατροπή.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Μπρεντ Πέτγουεϊ με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και το καθοριστικό τρίποντο στα 40΄΄ πριν από τη λήξη (63-57), με το οποίο ο Ολυμπιακός «σφράγισε» τη νίκη. Από τους Σέρβους «έλαμψε» και πάλι ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς με 17 πόντους και 13 ριμπάουντ, προσφέροντας μία εφιαλτική βραδιά στους ψηλούς των Πειραιωτών.

Με τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται στην «αναχαίτιση» του Μπόμπαν Μαριάνοβιτς, κάτω από το «ερυθρόλευκο» καλάθι, το οποίο ο Σέρβος «γίγαντας» φόρτωσε με 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, και τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να τα… έχουν με την αστοχία τους (4/12δ., 1/5τρ., 2/4β.), ο Ερυθρός Αστέρας σήκωσε γρήγορα κεφάλι στο σκορ (2-9 στο 4΄, 8-16 στο 8΄) και έκλεισε την περίοδο στο +3 (13-16).

Οι «ερυθρόλευκοι» βελτιώθηκαν αμυντικά στο δεύτερο δεκάλεπτο (υποχρέωσαν σε 11 λάθη του αντιπάλους), κυριάρχησαν στα επιθετικά ριμπάουντ, ήταν πιο δημιουργικοί, αλλά «πληγώθηκαν» και πάλι από την ευστοχία.

Με 10/33 σουτ εντός πεδιάς και αδυναμία ελέγχου του Μαριάνοβιτς ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να επιβληθεί και παρά το προσπέρασμα του με 27-25 στο 19΄, μετά από τρίποντο του Σπανούλη, είδαν τον Ντάνγκουμπιτς να απαντά και να στέλνει τους Σέρβους στα αποδυτήρια στο +1 (27-28).

Με τον Ολυμπιακό να έχει εμφανέστατο πρόβλημα στην παραγωγικότητα, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε… Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν στο 27΄ να ισοφαρίσουν και πάλι σε 36-36, αλλά η έλλειψη διάρκειας τους σε άμυνα και επίθεση βοήθησε τον Ερυθρό Αστέρα, που μέτρησε 4/6 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο, να τρέξει επιμέρους σκορ 2-7 και να εξασφαλίσει και πάλι μία διαφορά (38-43), την οποία και κράτησε μέχρι το 30΄ (42-48).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός εστίασε στην άμυνα και δικαιώθηκε. Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν στους 4 πόντους μέχρι το 35΄ τους Σέρβους, ο Σλούκας διακρίθηκε σε εκτέλεση και δημιουργία και η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέκτησε το προβάδισμα (53-52).

Ο Κάλινιτς προσπάθησε από τα 6.75 να «αρπάξει» τη νίκη, αλλά το κρίσιμο τρίποντο-ψυχολογίας του Σπανούλη στο 39΄ (60-57) και το νικητήριο του Πέτγουεϊ στα 40΄΄ πριν από τη λήξη (63-57) κράτησαν το αήττητο του ΣΕΦ στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 27-28, 42-48, 64-59

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος):
Πέτγουεϊ 7 (1), Χάντερ 6, Ντάνστον 4, Σπανούλης 12 (1), Σλούκας 12 (1), Αγραβάνης 4, Μαντζαρης, Καββαδάς 2, Λαφαγιέτ 11 (3), Ντάρντεν 4, Λοτζέσκι 2.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ντέγιαν Ράντονιτς):
Γουίλιαμς 2, Ντάνγκουμπιτς 8 (2), Μίτροβιτς 11 (1), Λάζιτς 3 (1), Μπλάζιτς 5 (1), Κάλινιτς 10 (2), Μαριάνοβιτς 17 (13ρ.), Τέιτς, Τζένκινς, Γιόβιτς, Ζίρμπες 3.

«Ερυθρόλευκη» γιορτή πριν και κατά τη διάρκεια του αγώνα

Φαντασμαγορική ατμόσφαιρα απόλαυσαν όσοι βρέθηκαν στο κατάμεστο ΣΕΦ πριν από την έναρξη της αναμέτρησης των αδελφοποιημένων σωματείων, Ολυμπιακός-Ερυθρός Αστέρας, για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» φρόντισαν να ανταποδώσουν τη φιλοξενία που έτυχαν στο Βελιγράδι, η οποία άρχισε πολύ νωρίτερα από το πρώτο τζάμπολ και κράτησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Σε αναμετρήσεις της 9ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: