PAO- CSSKΟ Παναθηναϊκός επικράτησε στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων 65-59 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και μείωσε σε 2-1 νίκες τη μεταξύ τους σειρά στα πλέι-οφ της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» χρειάζονται ακόμη μία νίκη στο ΟΑΚΑ, την προσεχή Τετάρτη, ώστε να εξαντλήσουν τις πιθανότητές τους σε πέμπτο και αποφασιστικό ματς στη ρωσική πρωτεύουσα.

Τα 13 επιθετικά ριμπάουντ του «τριφυλλιού» αποδείχθηκαν καθοριστικός παράγοντας για τη νίκη απέναντι στην ομάδα του Ετορε Μεσίνα, η οποία «βραυκύκλωσε» επιθετικά και περίμενε με προσωπικές ενέργειες -κυρίως του Ουίμς- να φτάσει στο καλάθι. Ο Παναθηναϊκός είχε 5/21 τρίποντα και 15 λάθη, αλλά εκδήλωσε περισσότερες επιθέσεις και βρήκε λύσεις από τους Λάσμε (13 πόντοι) και Ράιτ (10π. και 8ρ.)

Με έξι γρήγορους πόντους του Γιόνας Ματσιούλις ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 6-2 στο ξεκίνημα και 16-5 στη συνέχεια με τρίποντο του Φώτση. Οι Ρώσοι ήταν… εκνευριστικά άστοχοι (τελείωσαν την πρώτη περίοδο με 3/14 σουτ και 5/8 βολές) και οι «πράσινοι», με τον Διαμαντίδη να οργανώνει άψογα και να ελέγχει απόλυτα το ρυθμό, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (20-11), για να φτάσουν και στο 23-11 στο ξεκίνημα δεύτερου, με καλάθι-φάουλ του Ζακ Ράιτ.

Δύο τρίποντα του Βιτάλι Φριτζόν βοήθησαν την ΤΣΣΚΑ να «ξεκολλήσει» και να μειώσει σε 30-25 στο 15΄ και προκάλεσαν εκνευρισμό τους παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη, που υπέπεσαν σε «φτηνά» λάθη και έχασαν το πλεονέκτημα που είχαν αποκτήσει. Με προσωπικές ενέργειες του Πάργκο (ο οποίος εκμεταλλεύθηκε τις αμυντικές αδυναμίες του Ράιτ) οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο καλάθι (33-31 στο 18΄), όμως ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε χάρη στην υπεροχή του στα ριμπάουντ να διατηρήσει «βραχεία» κεγαλή και να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος 41-35, χάρη σε «coast to coast» του Ράιτ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με άμυνα ανάλογη με εκείνη της πρώτης περιόδου και κράτησε άποντους τους Ρώσους για τέσσερα λεπτά, δεν κατάφερε όμως να αυξήσει τα διαφορά, αφού στην επίθεση οι γηπεδούχοι ήταν στατικοί και προβλέψιμοι. Ετσι, όταν ο Ουίμς βρήκε -για πρώτη φορά στο παιχνίδι- το δρόμο προς το καλάθι, η ΤΣΚΚΑ μείωσε σε 43-42, αλλά ένα απίθανο τρίποντο του Ούκιτς από τα 9μ. στην εκπνοή του χρόνου επίθεσης έδωσε «ανάσα» στον Παναθηναϊκό, που δεν άφησε τους Ρώσους να πάρουν προβάδισμα.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε 51-47 και το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε έναν «πόλεμο» για κάθε πόντο και κάθε κατοχή. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ξανά σε «απόσταση αναπνοής» (54-53 στο 34΄), ο Παναθηναϊκός έχασε με πέντε φάουλ τον Ματσιούλις, αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ και η ενέργεια του Ράιτ του έδωσαν λύσεις, πριν ο Κρστιτς δώσει προβάδισμα για πρώτη φορά στη ρωσική ομάδα (59-58) 3΄23΄΄ πριν τη λήξη. Πρώτη και τελευταία, όπως αποδείχθηκε, αφού η ομάδα του Ετορε Μεσίνα δεν μπόρεσε να ξανασκοράρει (!) ως το τέλος του παιχνιδιού και οι πρωταθλητές Ελλάδας με ένα σερί 7-0 (5/6 βολές και ένα καλάθι του Λάσμε) κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 41-35, 51-47, 65-59.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φραγκίσκος Αλβέρτης): Μπράμος 2, Κάρι 2, Μπατίστ 2, Φώτσης 9 (2), Ούκιτς 5 (1), Λάσμε 13, Μαυροκεφαλίδης 5, Διαμαντίδης 9 (1), Γκιστ 2, Γιάνκοπιτς, Ματσιούλις 6 (1), Ράιτ 10

ΤΣΣΚΑ (Έτορε Μεσίνα): Μίτσοφ 7 (1), Φριτζόν 10 (2), Τζάκσον, Πάργκο 6, Κρστιτς 6, Ουίμς 14 (1), Βορόντσεβιτς 7, Καούν 4, Κριάπα 1, Χάινς 4.