Στην 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκα

Νίκη για ΠΑΟ στην Πόλη, ήττα Ολυμπιακού στη ΒαρκελώνηΟ Παναθηναϊκός έχοντας για πρώτη φορά στον πάγκο του τον Φραγκίσκο Αλβέρτη, πέτυχε μεγάλη νίκη μέσα στην Κωνσταντινούπολη, έστω και αν χρειάστηκε να πάει στην παράταση για να επιβληθεί τελικά (Εφές – ΠΑΟ 60-65) κόντρα στην Εφές Αναντολού.

Με την αύρα του «Φράνκι» και τον Φώτση να κάνει το καλύτερό του εφετινό παιχνίδι, οι «πράσινοι» παραλίγο να χάσουν ένα δικό τους παιχνίδι, αφού στο 54-51 έγιναν τρία άστοχα τρίποντα και τελικά ισοφάρισε ο Ματσιούλις έξω από τα 6.75 στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής περιόδου.

Στην παράταση, ο Φώτσης πέτυχε καλάθι και φάουλ στα 55” για το τέλος και έγραψε το 60-63 που δημιούργησε τις προϋποθέσεις για τη νίκη στις λεπτομέρειες κόντρα στην ομάδα των Αγγέλου και Βασιλειάδη.

Παράλληλα, ο Ολυμπιακός έχασε στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» από την αήττητη Μπαρτσελόνα (Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 70-58) στο πλαίσιο της 10ης στροφής του Top16. Παρά τις απουσίες των Σπανούλη και Πρίντεζη, οι «ερυθρόλευκοι» το πάλεψαν, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

Ο Παναθηναϊκός πέρασε από την Τουρκία με σούπερ Φώτση

Με μεγάλο πρωταγωνιστή σε άμυνα και επίθεση τον Αντώνη Φώτση, ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από το «Αμπντί Ιπεκτσί», απέναντι στη Αναντολού Εφές, και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν 65-60 στην παράταση (54-54κ.α.) , για την 10η αγωνιστική της φάσης των «16», και πανηγύρισαν την πολύτιμη 5η νίκη τους στον 5ο όμιλο.

Στην ίσως χειρότερη εφετινή εμφάνιση (6/25τριπ., 17/43διπ., 12 λάθη) ο Παναθηναϊκός, στο ντεμπούτο του Φραγκίσκου Αλβέρτη στην τεχνική ηγεσία, ευτύχισε να βρει στο δρόμο του την ακόμη χειρότερη Αναντολού Εφές και πήρε στην παράταση μία σπουδαία νίκη, χάρη στην κυριαρχία του στα επιθετικά ριμπάουντ (16 έναντι 9 των Τούρκων) και σε έναν «δολοφονικό» σε άμυνα και επίθεση Φώτση (14π.) στο επιπλέον πεντάλεπτο.

Εξαιρετικός στην «πράσινη» επιτυχία, από την οποία απουσιάσαν οι τραυματίες Γκιστ, Κάρι, και ο Λάσμε με νταμπλ-νταμπλ σε πόντους και ριμπάουντ (11-12).

Από την Αναντολού του Βαγγέλη Αγγέλου ξεχώρισε ο Ζόραν Πλάνινιτς με 15 πόντους και ο Κώστας Βασιλειάδης με 10.

Με τις δύο ομάδες να έχουν επιδοθεί σε διαγωνισμό… αστοχίας στο πρώτο δεκάλεπτο (Αναντολού: 2/9διπ., 1/4τριπ., Παναθηναϊκός: 4/14διπ., 1/4τριπ.) ήταν ίσως η χειρότερη εμφάνιση τους στη φετινή Ευρωλίγκα. Οι «πράσινοι», πάντως, με τους Διαμαντίδη και Φώτση να δίνουν λύσεις στην επίθεση προηγήθηκαν γρήγορα με 5-0 και στη συνέχεια με 9-3 στο 4′.

Ακολούθησε, βέβαια, ένα μπλακ άουτ του Παναθηναϊκού (έκανε περίπου 5 λεπτά να βρει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι) και οι Τούρκοι με σερί 8-0 προηγήθηκαν με 10-9, για να ευστοχήσει στην εκπνοή ο Λάσμε και να γράψει το 11-10 για τους «πράσινους».

Η αστοχία και τα λάθη συνεχίστηκαν και στη δεύτερη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό, πάντως, να μένει στο παιχνίδι λόγω των δεύτερων ευκαιριών του από τα επιθετικά ριμπάουντ. Ωστόσο, αμυντικά οι παίκτες του Αλβέρτη δεν κατάφεραν να περιορίσουν τον Μπιέλιτσα (7π. στο β’ δεκ.) με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο 26-28.

Στην τρίτη περίοδο, ο Βασιλειάδης έδωσε πνοή στην επίθεση των Τούρκων και με 5 διαδοχικούς πόντους του πρωτοστάτησε στο επιμέρους σκορ 11-3 της Αναντολού, με το οποίο προηγήθηκε στο 26′ με 37-31.

Ωστόσο, η έλλειψη διάρκειας σε άμυνα και επίθεση της ομάδας του Αγγέλου βοήθησε τον… τραγικό Παναθηναϊκό των 9 λαθών να ανακτήσει το προβάδισμα, χάρη σε ένα ξέσπασμα των Μπατίστ, Ράιτ, οι οποίοι διαμόρφωσαν το 42-44 στη λήξη του δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο, η Αναντολού προσπάθησε με τον Πλάνινιτς (7π. στο δ’ δεκ.) με «καθαρίσει» το παιχνίδι και κρατώντας του «πράσινους» στους 6 πόντους μέχρι το 38′, προηγήθηκε με +4 (54-50).

Με 1/2 βολές, ο Ούκιτς έγραψε το 54-51 και ακολούθησε τρία διαδοχικά χαμένα τρίποντα του Παναθηναϊκού για την ισοφάριση. Οι Τούρκοι, πάντως, δεν τα πήγαν… καλύτερα (έχασαν ισάριθμα δίποντα) και ο Ματσιούλις στο 1ο του τρίποντο με από 4 προσπάθειες ισοφάρισε στα 14” πριν από τη λήξη (54-54κ.α.) και έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, το «κρύο αίμα» του Φώτση έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ, με τον Έλληνα φόργουορντ να ευστοχεί από τα 6.75 και να γράφει το 58-59 στο 42′, ενώ στα 55” ο ίδιος με κομβικό κάρφωμα και φάουλ έβαλε τους «πράσινους» σε τροχιά νίκης (60-63). Ο Διαμαντίδης έδωσε αέρα 4 πόντων, όταν εκτέλεσε τη βολή από τεχνική ποινή του Πλάνινιτς (60-64) και τα πάντα τελείωσαν, με τον Λάσμε να γράφει με 1/2 βολές το τελικό 60-65.

Τα δεκάλεπτα: 10-11, 26-28, 42-44, 54-54κ.α., 60-65παρ.

Αναντολού Εφές (Αγγέλου): Οσμάν, Βασιλειάδης 10, Μπατούκ 6, Ερντέν 1, Γκονλούμ 9, Κιλιτσλί, Σαβάνοβιτς 6, Γκόρντον 6, Πλάνινιτς 15, Μπιέλιτσα 7.

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 5, Μπατίστ 6, Φώτσης 11, Ούκιτς 7, Λάσμε 11, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 7, Παππάς, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 8, Ράιτ 7.

Ο Ολυμπιακός πάλεψε στη Βαρκελώνη, αλλά στο τέλος… λύγισε

Ο Ολυμπιακός πάλεψε στη Βαρκελώνη, αλλά στο τέλος... λύγισε

Ο Ολυμπιακός πάλεψε στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», παρά τις απουσίες των Σπανούλη, Πρίντεζη, αλλά γνώρισε την 6η ήττα στον 5ο όμιλο και βλέπει το όνειρο της πρόκρισης στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα να απομακρύνεται περισσότερο.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης ηττήθηκαν 70-58 από τη Μπαρτσελόνα, για την 10η αγωνιστική της φάσης των «16», με τους Καταλανούς να παραμένουν αήττητοι στο γκρουπ (10 στα 10) και να εξασφαλίζουν την πρώτη θέση.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού των 5/19 τριπόντων και των 16 λαθών ο Μπράιαντ Ντάνστον με 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μπρεντ Πέτγουεϊ με 17. Στα.. ρηχά κινήθηκε ο Στράτος Περπέρογλου, ο οποίος δεν κατάφερε να γράψει το όνομα του στη λίστα των σκόρερ, όπως και ο Ματ Λοτζέσκι με 7π. (1/6 τρίποντα). Από την Μπαρτσελόνα έλαμψαν οι εκτελεστές από τα 6.75 Ολεσον (4/6) και Λόρμπεκ (2/3)με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα και ο Τόμις με νταμπλ νταμπλ σε πόντους και ριμπάουντ (14-11).

Με τον Ντάνστον να κυριαρχεί μέσα στην αντίπαλη ρακέτα (6π. στο α’ δεκ.) ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια την Μπαρτσελόνα και στο 5ο λεπτό του αγώνα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 6-8. Ωστόσο, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να τον περιορίσει με άμυνα ζώνης με προσαρμογές, ο Ουέρτας βρήκε τα ελεύθερα σουτ, ενώ με εμφανή προβλήματα στη δημιουργία οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο δεύτερο δεκαλέπτο στο -5 (18-13).

Τα πρώτα λεπτά της Β’ περιόδου ήταν ιδανικά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έτρεξε ένα σερί 6-0 και με εξαιρετική άμυνα ζώνης ανέκτησε το προβάδισμα με πρωταγωνιστή τον Λοτζέσκι (18-19 στο 13′). Ο Ναβάρο, πάντως, αφύπνισε επιθετικά την ομάδα του, που απάντησε με δικό της σερί 7-0 (25-19), ο Λόρμπεκ ανέβασε τη διαφορά στους +9 (30-21, στο 18′) από τα 6.75 και αν δεν υπήρχε το νέο ρεσιτάλ καρφωμάτων του Ντάνστον (6 σερί πόντοι από ασίστ των Σλούκα, Μάντζαρη και Σερμαντίνι) οι «ερυθρόλευκοι» ίσως να μην μπορούσαν να σταθούν αξιοπρεπώς στο πρώτο ημίχρονο (33-27).

Με τον Ολυμπιακό να αποδίδει τα μέγιστα στην άμυνα και τους Πέτγουεϊ, Λοτζέσκι να εκτελούν από τα 6.75 οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν μετά από επιμέρους σκορ 2-10 το σκορ (35-37 στο 24′). Ωστόσο, ο τραυματισμός του πρωταγωνιστή του Ολυμπιακού, Μπράιαντ Ντάνστον, στην επόμενη φάση, όταν η αγκωνιά του Τόμιτς έσκισε το φρύδι του Αμερικανού, τον ανάγκασε να καθίσει στον πάγκο και να επιστρέψει στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου (του έγιναν 5 ράμματα), με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να οικοδομήσει και πάλι διαφορά ασφαλείας (51-42 στο 29′, μετά από δύο κολλητά του Όλεσον) στο διάστημα της απουσίας του. Η ολοκλήρωση της περιόδου βρήκε την Μπαρτσελόνα στη μέγιστη διαφορά (+11, 55-44) με τρίποντο του Πούλεν στην εκπνοή.

Στον… επίλογο της αναμέτρησης τα δύο «κολλητά» τρίποντα του Όλεσον διαμόρφωσαν στο 36′ το 65-49, βάζοντας την Μπαρτσελόνα σε τροχιά νίκης, η οποία «σφραγίστηκε» στο 38′, όταν η διαφορά πήρε τη μέγιστη τιμή της (67-51). Τυπικής διαδικασίας το υπόλοιπο της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να…πέφτει με το τελικό 70-58.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 33-27, 55-44, 70-58.

Διαιτητές: Τσέρεμπουκ (Ιταλία), Ανκαράλι (Τουρκία), Μαεστρέ (Γαλλία)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Τσάβι Πασκουάλ): Πούλεν 8 (2), Ντόρσεϊ, Σάδα, Ουέρτας 7, Αμπρίνες 3, Ναβάρο 7 (1), Τοντόροβιτς, Παπανικολάου 3 (1), Όλεσον 15 (4), Λόρμπεκ 13 (2), Νάχμπαρ, Τόμιτς 14 (11ρ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 17 (3), Σερμαντίνι 4, Ντάνσον 18, Περπέρογλου, Σλούκας 4, Κόλινς 2, Σίμονς, Μάντζαρης 4 (1), Κατσίβελης 2, Λοτζέσκι 7 (1).

*** Πριν το τζάμπολ του αγώνα ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο έγινε ο ρέκορντμαν συμμετοχών (253) στην Ευρωλίγκα, ξεπερνώντας το Θοδωρή Παπαλουκά, από τον οποίο και παρέλαβε το βραβείο.