Προβάδισμα για Μενφίκα και Πόρτο, ζωντανή η Φιορεντίνα στο Τορίνο, «καθάρισαν» Βαλένθια, Μπέτις

Η Πόρτο νίκησε 1-0 τη Νάπολι με γκολ του Τζάκσον Μαρτίνες και πήρε μικρό προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς στην Ιταλία για τη φάση των «16» του Europa League.

Οι Πορτογάλοι μάλιστα θα μπορούσαν να έχουν επικρατήσει με μεγαλύτερο σκορ, καθώς στο 1ο ημίχρονο λανθασμένα δεν μέτρησε γκολ του Κάρλος Εντουάρντο, ο Μαρτίνες είχε μία σπουδαία ευκαιρία, ενώ στα τελευταία λεπτά είχε δοκάρι ο Κιντέρος.

Στον ιταλικό ντέρμπι η Φιορεντίνα έβαλε το εκτός έδρας γκολ και πήρε το 1-1 από τη Γιουβέντους, ενώ η Μπενφίκα με το επιβλητικό 3-1 επί της Τότεναμ στο Λονδίνο δεν άφηνει περιθώρια στην βρετανική ομάδα.

Παράλληλα, η Βαλένθια επικράτησε 3-0 της Λουντογκόρετς στην Βουλγαρία με 10 παίκτες και ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση. Τέλος στην ισπανική «μάχη», προβάδισμα πήρε η Μπέτις ύστερα από το εκτός έδρας 2-0 επί της Σεβίλης.