Έχασε στο ΟΑΚΑ με 68-61

mpasketΉττα σοκ για τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ από την ουραγό του 5ου ομίλου, Λαμποράλ Κούτσα, με 68-61, με τους Πράσινους να χάνουν την ευκαιρία να παραμείνουν ζωντανοί στη διεκδίκηση της 2ης προνομιούχου θέσης.

Οι παίκτες του Πεδουλάκη δεν είχαν την απαραίτητη συγκέντρωση στον αγώνα απέναντι στην πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου και το πλήρωσαν με την 5η ήττα τους που τους βάζει σε περιπέτειες ακόμα και για την πρόκριση στα πλέι οφ.

Κορυφαίος του απογοητευτικού απόψε Παναθηναϊκού των 16 λαθών, των μόλις 5/24 τριπόντων και των χαμένων ριμπαόυντ (37 η Λαμποράλ έναντι 28) ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 15 πόντους, ενώ από τους Ισπανούς ξεχώρισε ο Αντρές Νοτσιόνι με 16 πόντους και ο εκτελεστής των «πρασίνων» στην τρίτη περίοδο, Τιμπόρ Πλάις, με 12.

Τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας του Παναθηναϊκού στο πρώτο δεκάλεπτο (2/8 τρίποντα) σε συνδυασμό με την αναποτελεσματική άμυνα δεν του επέτρεψαν κάτι καλύτερο από το ισόπαλο 18-18, που βρήκε τις δύο ομάδες στο 10΄. Οι «πράσινοι» με τον Διαμαντίδη να ευστοχεί σε δύο κολλητά τρίποντα, τα μοναδικά των «πρασίνων» μέχρι το ημίχρονο, ξέφυγαν με 10-7 στο 6′.

Ωστόσο, η αδυναμία να περιοριστεί ο Νοτσιόνι, ο οποίος σημείωσε τους 10 από τους 18 πόντους των Ισπανών στο πρώτο δεκάλεπτο, έφεραν γρήγορα τη Λαμπόραλ και πάλι μπροστά στο σκορ, ενώ αν δεν ήταν ο Ράιτ στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου (4π., 1κλ., 1ασ.) τα πράγματα ίσως να ήταν χειρότερα για την ομάδα του Πεδουλάκη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο κυριάρχησαν τα λάθη (από 8), η αστοχία και τα χαμένα ελεύθερα σουτ και για τις δύο ομάδες (σκορ δεκαλέπτου 9-10). Ο Λάσμε κράτησε τον Παναθηναϊκό με λύσεις μέσα στη ρακέτα, ενώ ο Γέλινικ (6π. στο β’ δεκ.) «ντύθηκε» Νοτσιόνι και έδωσε λύσεις στην επίθεση, καθώς ο Αργεντινός έμεινε στους 10 πόντους του πρώτου δεκαλέπτου. Οι δύο ομάδες πήραν το δρόμο προς αποδυτήρια με την Λαμποράλ Κούτσα να προηγείται με το «εύθραυστο» 28-27.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε και αμυντικά (δέχθηκε 27 πόντους), τα λάθη συνεχίστηκαν, τα ριμπάουντ χάθηκαν και οι Ισπανοί μπόρεσαν να οικοδομήσουν μία διαφορά ασφαλείας. Με πρωταγωνιστή σε άμυνα και επίθεση τον Γερμανό σέντερ, Τιμπόρ Πλάις (9 από τους 12 πόντους του στο γ’ δεκ., 5ριμπ., 2 μπλοκ), ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το «μις ματς» απέναντι στον Γκιστ, η Λαμποράλ από το ισόπαλο 35-35 στο 23΄ έτρεξε επιμέρους σκορ 3-15 και προηγήθηκε στο 28′ με +12π. (38-50). Ματσιούλις και Μπράμος προσπάθησαν να πετύχουν την αφύπνιση από τα 6.75, αλλά ο Σαν Εμετέριο είχε τις απαντήσεις και οι Ισπανοί μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο 44-55.

Με τον Πεδουλάκη να συνεχίζει το «ανακάτεμα της τράπουλας» η Λαμποράλ χρειάστηκε ένα τρίλεπτο για να μπει σε τροχιά νίκης, όταν στο 33′ προηγήθηκε με επιθετικό ρεσιτάλ του Ποέτα με +15 πόντους (46-61). Ένα ξέσπασμα του Παναθηναϊκου μείωσε τη διαφορά στους -8 (53-61), αλλά ο Σαν Εμετέριο έβαλε και πάλι την ομάδα του στο +10 (53-63 στο 37′).

Οι «πράσινοι» είχαν ακόμη μία ευκαιρία, όταν μετά από τεχνική ποινή που κέρδισαν από θέατρο του Νοτσιόνι για να εκβιάσει το φάουλ μείωσαν σε 61-65 στα 47”, αλλά το λάθος του Διαμαντίδη στην επαναφορά έδωσε τέλος στα όποια όνειρα υπήρξαν για την ολική επαναφορά του «τριφυλλιού».

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 27-28, 44-55, 61-68

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 10(2), Μπατίστ, Φώτσης 4, Ούκιτς 5, Λάσμε 5 (7 ριμπάουντ), Διαμαντίδης 15(2), Γκιστ 6, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 5, Ράιτ 12

Λαμποράλ Κούτσα (Σκαριόλο): Μαϊνόλντι, Νοτσιόνι 16(13 ριμπάουντ), Ποέτα 4, Χάνγκα 4, Ντιόπ, Σαν Εμετέριο 8(2), Πλάις 12, Ερτέλ 9, Γέλινεκ 6, Βαν Όστρουμ, Κοζέρ 9(1)

Σε αναμετρήσεις της 9ης αγωνιστικής στη φάση των «16» της Ευρωλίγκας, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: