Επέστρεψε για τα καλά στις νίκες

«Σίφουνας» ο Ολυμπιακός σάρωσε τη Μάλαγα με 73-55 -Επέστρεψε για τα καλά στις νίκες

Τη δεύτερη διαδοχική νίκη και τρίτη στον 5ο όμιλο της φάσης των «16» στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ. Οι πρωταθλητές Ευρώπης έκαμψαν άνετα 73-55 την αντίσταση της Ουνικάχα Μάλαγα, για την 5η αγωνιστική και απέδειξαν ότι μπορούν να «χαμογελάσουν» και χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη, που περιορίστηκε στους 2 πόντους με τραγικά ποσοστά ευστοχίας (1/8διπ., 0/4τριπ.).

Ο Ολυμπιακός των 21(!) επιθετικών ριμπάουντ και των 15 ασίστ κατάφερε να «κρύψει» την αδυναμία του από τα 6.75 (5/21 τρίποντα) και την κάκιστη βραδιά του αρχηγού του… Πρώτος σκόρερ των «ερυθρολεύκων», που υπερασπίστηκαν άνετα την έδρα τους χάρη στην αμυντική τους προσήλωση (κράτησαν τους Ισπανούς στους 55 πόντους και τους οδήγησαν σε 13 λάθη), ο Γιώργος Πρίντεζης με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από την εξαιρετική απόψε φροντ λάιν του Ολυμπιακού ξεχώρισε ο Μπράιαντ Ντάστον με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ καταλύτης της επιτυχίας ήταν ο Στράτος Περπέρογλου και η απόδοση του στην τρίτη περίοδο. Από τους Ισπανούς μόνο ο Κάνερ Μέντλεϊ ήταν… διψήφιος με 11 πόντους.

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες και τον Ολυμπιακό να γράφει το 17-17 χάρη στην είσοδο των Ντάνστον, Πέτγουεϊ και Κόλινς, που έδωσαν ενέργεια στην άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να «σηκώσουν κεφάλι» στο σκορ και να ελέγξουν τον αγώνα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η λήξη του οποίου βρήκε τον Σπανούλη άποντο (0/5 δίποντα με 2 λάθη), οι πρωταθλητές Ευρώπης κατάφεραν να καλύψουν την αδυναμία τους από τα 6.75 (3/11 τρίποντα) με την υπεροχή τους στα επιθετικά ριμπάουντ (13 έναντι 6), ο Μπέγκιτς κυριάρχησε του Βάσκεθ, η φροντ λάιν έκανε τη δουλειά της και ο Ολυμπιακός από το 29-28 έτρεξε επιμέρους σκορ 8-3 και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +6 (37-31). Εξαιρετική δουλειά στα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου από τον Πρίντεζη με τον Έλληνα φόργουορντ να σημειώνει 8 πόντους με 2/3 τρίποντα.

Στην τρίτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να κυριαρχούν στα επιθετικά ριμπάουντ, ο Περπέρογλου πρωτοστάτησε σε άμυνα (2 κλεψίματα) και επίθεση και οι πρωταθλητές Ευρώπης μπόρεσαν, κρατώντας τους Ισπανούς στους 7 πόντους μέχρι το 29′, να ξεφύγουν με +15 πόντους (53-38) και να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη. Να σημειωθεί ότι ο Σπανούλης πέτυχε τους πρώτους του πόντους στο 2,5 λεπτά πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου, μετά από λέι απ που έγραψε το 51-38. Χωρίς να πιάσει υψηλή απόδοση, αλλά με έμφαση στην άμυνα ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε στην τελευταία περίοδο και έφτασε απρόσκοπτα στο τελικό 73-55.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-31, 55-41, 73-55

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Ζαμοΐσκι (Πολωνία), Ομπράντοβιτς (Βοσνία/Ερζ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 3, Ντάνστον 12, Σπανούλης 2, Περπέρογλου 11 (1), Σλούκας 2, Κόλινς 2, Σίμονς 6, Μπέγκιτς 6, Πρίντεζης 16 (2), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης 3 (1), Λοτζέσκι 7.

ΜΑΛΑΓΑ (Ζοάν Πλάθα): Βιδάλ, Ουρτασούν 8 (2), Σουάρεθ, Γκρέιντζερ 2, Βάσκεθ 4, Τούλσον 5 (1), Κουζμίνσκας 8, Ντράγκιτς 5 (1), Χέτσμαϊερ 4 (1), Κάνερ-Μέντλεϊ 11, Στίματς 8.