Ναβάρο και... γκρι έφεραν τη νέα ήττα του Ολυμπιακού στο ΣΕΦΟ Ολυμπιακός γνώρισε την δεύτερη διαδοχική ήττα του στην Ευρωλίγκα με 81-72 από τη Μπαρτσελόνα μέσα στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής στον 5ο όμιλο του Top 16.

Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία, καθώς στα τελευταία λεπτά υπήρξαν αρκετές αμφισβητούμενες φάσεις με τους «γκρι» να μην σφυρίζουν ούτε μία φορά υπέρ των Πειραιωτών.

Ο Ναβάρο «μίλησε» για τους «Μπλαουγκράνα» στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν αυτός που δημιούργησε ένα «μαξιλαράκι» ασφαλείας στην ομάδα του στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου. Οι Πειραιώτες στηρίχτηκαν κυρίως στον Γιώργο Πρίντεζη που όμως δεν ήταν αρκετός για να φέρει την ολική ανατροπή στο παιχνίδι.

Πλέον, η συνέχεια της διοργάνωσης επιφυλάσσει δύσκολη αποστολή στους πρωταθλητές Ευρώπης, που θέλουν πάση θυσία το «διπλό» στη Βιτόρια επί της Λαμποράλ την επόμενη εβδομάδα.

Ιδανική αρχή για τον Ολυμπιακό, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να εμπιστεύεται στην αρχική πεντάδα τον Μπέγκιτς, ο οποίος με τον Πρίντεζη ηγήθηκαν των πρωταθλητών Ευρώπης σε άμυνα και επίθεση. Ο Σλοβένος σέντερ μέτρησε στα πρώτα λεπτά 2 μπλοκ, 2 ριμπάουντ και 2 πόντους, ο Έλληνας φόργουορντ σημείωσε τους 10 από τους 23 πόντους του Ολυμπιακού στο πρώτο δεκάλεπτο και οι «ερυθρόλευκοι» με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (9/16 σουτ εντός πεδιάς) από το εις βάρος τους 3-4 στο 3′ έτρεξαν επιμέρους σκορ 9-2 και προηγήθηκαν στο 5′ με 12-6.

Ο Τόμιτς «μάζεψε» και πάλι τη διαφορά μειώνοντας σε 16-14, αλλά Πρίντεζης και Ντάνστον φρόντισαν να βάλουν τον Ολυμπιακό στο δεύτερο δεκάλεπτο στο +5 (23-18). Οι Ισπανοί, πάντως, δε κατέθεσαν τα όπλα, με εξαιρετική άμυνα και το Ναβάρο να οργανώνει άριστα άμυνα και επίθεση μπόρεσαν με σερί 10-0 να πετύχουν την ανατροπή και να προηγηθούν με 23-28 στο 13′. Οι «ερυθρόλευκοι», πάντως, επέλεξαν σετ παιχνίδι, ήλεγξαν τα επιθετικά ριμπάουντ, Σίμονς και Πρίντεζης κυριάρχησαν κοντά στο αντίπαλο καλάθι, και η λήξη του ημιχρόνου τους βρήκε και πάλι μπροστά στο σκορ (34-32).

Στην τρίτη περίοδο, ο Μάντζαρης δεν ανταποκρίθηκε στη «φύλαξη» του Ναβάρο και ο Ισπανός γκαρντ με 11 πόντους (2/2 τρίποντα) στα πρώτα 6.5 λεπτά «εκτόξευσε» τη διαφορά στους +10 (41-51). Η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφιο αριθμό με τον Περπέρογλου να ευστοχεί σε τρίποντο…ψυχολογίας στην προτελευταία επίθεση και να μειώνει σε 48-55.

Στον επίλογο του αγώνα η άμυνα ζώνης του Ολυμπιακού έφερε αποτελέσματα και στο 36′ ο Ντάνστον μείωσε με βολές σε 64-66, ο Ναβάρο ευστόχησε από τα 6.75, αλλά η απάντηση από πλευράς Σπανούλη ήταν άμεση (66-69). Κι ενώ απέμεναν 2,5 λεπτά για τη λήξη, η διαιτησία «φρόντισε» να χαλάσει την προσπάθεια του Ολυμπιακού, καθώς αρχικά δε σφύριξε βήματα σε επίθεση του Σάδα και χρέωσε με ανύπαρκτο φάουλ τον Ντάνστον, ενώ στη συνέχεια οι «άρχοντες» του αγώνα «έκλεισαν τα μάτια» σε επιθετικό φάουλ πάνω στον Σπανούλη, που επέφερε το τρίποντο του Όλεσον (66-72 στο 39΄) με το οποίο η πλάστιγγα του ματς έγειρε οριστικά υπέρ των Καταλανών. Σε αυτό το διάστημα, πάντως, είχαν προηγηθεί και δύο λανθασμένες ενέργειες του Σλούκα σε άμυνα και επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 34-32, 48-55, 72-81.