Αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα – Δείτε την βαθμολογία

Ο Πυρσός ηττήθηκε με σκορ 5-2 από την ομάδα του Οικονόμου Τσαριτσάνης, της μοναδικής ομάδας που νίκησε την πρωτοπόρο ομάδα της ΑΕΛ.

Χωρίς απώλειες συνέχισε τις υποχρεώσεις της για τον 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής η Λάρισα που επικράτησε με άνετο τρόπο 3-0 της Κοζάνης. Δύο βαθμούς μακριά παρέμεινε ο Οικονόμος Τσαριτσάνης που νίκησε τον Πυρσό Γρεβενών.

Ο Θεσπρωτός πλησίασε στις θέσεις παραμονής επικρατώντας 1-0 του ΑΟ Κάστωρ με δύσκολο τρόπο. Άνετο απόγευμα για τον Εθνικό Φιλιππιάδας που επιβλήθηκε 3-0 της Πρέβεζας.

Την πρώτη της ήττα γνώρισε η Δόξα Πενταλόφου που δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό από την έδρα του Καμπανιακού για να ηττηθεί 2-1. Τη νίκη με 2-0 πανηγύρισε ο Όλυμπος Κέρκυρας απέναντι στον Κεραυνό Θεσρπωτικού. Τέλος η Καστορία επιβλήθηκε 3-1 της Δόξας Κρανούλας.

Πήρε όλα τα ντέρμπι ο Οικονόμος!

ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗ 2013 - 2014 - ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ - ΓΚΟΛ

Μετά την ΑΕΛ, ήταν και σειρά του Πυρσού Γρεβενών να γνωρίσει την ήττα από τον Οικονόμο Τσαριτσάνης. Και μάλιστα με άκρως εμφατικό τρόπο, καθώς ο Οικονόμος ισοπέδωσε με 5 – 2 τον Πυρσό και εδραιώθηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, πίσω βέβαια από την ΑΕΛ. Χατ – τρικ ο Κωστούλας, από ένα γκολ Γκουντρουμπής και Καραγκούνης.

Ένα ματς διαφήμιση του ποδοσφαίρου από το πρώτο κιόλας λεπτό. Με πολλές φάσεις στις εστίες των δύο ομάδων. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, κερδίζοντας τέσσερα συνεχόμενα κόρνερ σε διάρκεια λίγων μόλις λεπτών. Ωστόσο σταδιακό ο Οικονόμος άρχισε να ανεβαίνει.

Οι γηπεδούχοι θα ανοίξουν τον… «χορό των γκολ» μόλις στο 7ο λεπτό. Ο Καραγκούνης θα σεντράρει, και ο Γκουντρουμπής με κεφαλιά θα ανοίξει το σκορ για την ομάδα του. Με την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου στο παιχνίδι ο Οικονόμος θα διπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Κωστούλας, θα κλέψει την μπάλα από τους αντίπαλους αμυντικούς, θα μπει στην μεγάλη περιοχή, θα περάσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και με πλασέ θα κάνει το 2 – 0 για την ομάδα του.

DSC06508

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα και συγκεκριμένα στο 56΄ο Κωστούλας και πάλι θα ανεβάσει τον δείκτη του σκορ. Ο Παπαγεωργίου θα εκτελέσει φάουλ, ο Κωστούλας θα πηδήξει πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά θα κάνει το 3 – 0 για τον Οικονόμο.

Εννιά λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι θα απαντήσουν. Ο Δούμας με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας και θα μειώσει σε 3 – 1 για τον Πυρσό Γρεβενών, δίνοντας νέα μορφή στο παιχνίδι.

Η χαρά τον φιλοξενούμενων δεν κράτησε σχεδόν… καθόλου! Μιας και στο επόμενο κιόλας λεπτό, ο Καραγκούνης με πολύ όμορφο δυνατό σουτ, θα δώσει και πάλι διαφορά τριών τερμάτων για την ομάδα του.

Στο 73΄όμως οι παίκτες του Πυρσού θα μειώσουν εκ νέου στο σκορ. Ο Ρόβας θα εκτελέσει απευθείας φάουλ, η μπάλα θα κοντράρει στο τοίχος και θα καταλήξει στα δίχτυα του Οικονόμου.

Το τελικό 5 – 2 για τον Οικονόμο Τσαριτσάνης θα διαμορφώσει και πάλι ο Κωστούλας με συρτό σουτ, ο οποίος θα σημειώσει χατ – τρικ!