Τα πρώτα εισιτήρια στους «32», «ζωντανός» ο ΑΠΟΕΛ, το πάλεψε ο Απόλλων
Ο ΠΑΟΚ πάει Χ-αλαρά στους «32» παρά το 0-0 στη ΧάιφαΤην πρόκρισή του στους «32» του Europa League εξασφάλισε ουσιαστικά ο ΠΑΟΚ, δύο…στροφές πριν από το φινάλε της φάσης των ομίλων της διοργάνωσης. Ο «δικέφαλος» του Βορρά αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα (0-0) με τη Μακάμπι Χάιφα στο Ισραήλ, έφτασε τους 8 βαθμούς στο 12ο όμιλο μετά από 4 αγωνιστικές, παραμένει αήττητος και θέλει άλλον ένα στα εναπομείναντα δύο ματς (με Σαχτάρ Καραγκάντι εκτός και Άλκμααρ εντός) για να περάσει και μαθηματικά.

Κακό, με λάθη και από τις δύο πλευρές, το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Η Μακάμπι είχε, κατά βάση, την κατοχή της μπάλας, χωρίς να μπορεί να φανεί απειλητική μπροστά στην εστία του Χακόμπο, με τον ΠΑΟΚ να αμύνεται αποτελεσματικά, αλλά από τη μεσαία γραμμή και μπροστά να μη δημιουργεί τις προϋποθέσεις για να σκοράρει.

Για πρώτη φορά έκανε αισθητή την παρουσία του επιθετικά ο «Δικέφαλος» στο 35’, με προσπάθεια του Τζιόλη και έχασε μεγαλύτερη ευκαιρία να προηγηθεί λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα για το ημίχρονο. Στο 45’ , με ιδανική αντεπίθεση, ο Νίνης τροφοδότησε όμορφα τον Στοχ, το πλασέ του οποίου όμως εξουδετέρωσε ο Σαράνοφ.

Με την Μακάμπι να πιέζει απειλητικά και τον ΠΑΟΚ αποσυντονισμένο, άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Γεγονός που έφερε σε θέση βολής τους Ισραηλινούς στο 56’. Με αντεπίθεση, ο Αμπουχατζίρα βρέθηκε απέναντι στον Χακόμπο, με τον Ισπανό να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ και στην εξέλιξη της φάσης να μπλοκάρει.

Λίγο αργότερα ο Στέφενς επέλεξε να ρίξει στη μάχη τον Σαλπιγγίδη (αντί του Νίνη), κίνηση που έφερε στιγμιαία σε εγρήγορση τον ΠΑΟΚ (μακρινό σουτ στο 64’ του Στοχ αιφνιδίασε τον Σαράνοφ), οι γηπεδούχοι, ωστόσο, «απάντησαν» άμεσα με δοκάρι στο 67’ με σουτ, έξω από την περιοχή, του Εζρά. Το εικοσάλεπτο ως το φινάλε στερήθηκε… συγκινήσεων, με το παιχνίδι μοιραία να ολοκληρώνεται δίχως γκολ.

* Θεατής της αναμέτρησης, μαζί με τη σύζυγό του, ήταν ο μεγαλομέτοχος του «Δικεφάλου», Ιβάν Σαββίδης

* Είκοσι περίπου υποστηρικτές του ΠΑΟΚ παρακολούθησαν από κοντά τον αγώνα, οι περισσότεροι εκ των οποίων ταξίδεψαν στο Ισραήλ από τη Γερμανία

Διαιτητής: Φέλιξ Τσβάιερ (Γερμανία)

Κίτρινες: Εζρά, Αμπρουκάτ, Γκοζλάν – Κατσικάς, Λίνο

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ (Αριέλ Μπενάντο): Σαράνοφ, Φαλάς, Ταβάτα, Κεϊνάν, Μεσουμάρ, Αμπρουκάτ, Μπόκολι, Εζρά, Βερέντ (58’ Ράγιος), Εντλόβου (79’ Ράιγαν), Γκοζλάν (46’ Αμπουχατζίρα).

ΠΑΟΚ (Χουμπ Στέφενς): Χακόμπο, Τζαβέλλας, Σκόνδρας, Κατσουράνης, Κατσικάς, Λάζαρ, Τζιόλης, Νίνης (62’ Σαλπιγγίδης), Στοχ (68’ Ολίσε), Λούκας (89’ Λίνο), Αθανασιάδης.

Μακάμπι Χάιφα-Σαχτέρ Καραγκάντι

Τα πρώτα εισιτήρια στους «32», «ζωντανός» ο ΑΠΟΕΛ, το πάλεψε ο ΑπόλλωνΣτους «32» του Europa League προκρίθηκε η Ρούμπιν επικρατώντας 1-0 της Γουίγκαν στο Καζάν, με γκολ του Κουζμίν στο 22ο λεπτό. Η ρωσική ομάδα έφτασε τους 10 βαθμούς στον 4ο όμιλο της διοργάνωσης, που της διασφαλίζουν μία από τις δύο προνομιούχες θέσεις.

Επίσης, για τον 1ο όμιλο η Σουόνσι έχασε μεγάλη ευκαιρία να «καθαρίσει» την πρόκριση καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη με την Κούμπαν στο Κράσνονταρ.

Η ομάδα του Μίκαελ Λάουντρουπ είχε το προβάδισμα με το γκολ του Μπόνι από το 9ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μπαλντέ στο 92′ παρότι αγωνίζονταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ζαντάο στο 75′ .

Μεγάλη νίκη του ΑΠΟΕΛ επί της Μπορντό

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-1 της Μπορντό στο ΓΣΠ της Λευκωσίας σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του 6ου ομίλου. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Αλεξάνδρου στο 14΄ αλλά οι Γάλλοι ισοφάρισαν με τον Σανέ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+2). Ο Νούνο Μοράις όμως με ατομική προσπάθεια στο 55΄ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Γιώργου Δώνη διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Στο 50΄ μια αψιμαχία μεταξύ του Μπούντιμιρ και του Ενγκουεμό έφερε την αποβολή και των δύο παικτών αφού ο πρώτος είδε απευθείας κόκκινη ενώ ο δεύτερος τιμωρήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

Κίτρινες: Ολιβέιρα, Πάρντο, Βινίσιους,Χαραλαμπίδης
Κόκκινες: Μπούντιμιρ – Ενγκουεμό (50΄ 2η κίτρινη)

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Δώνης): Πάρντο, Σέρζιο, Ολιβέιρα, Μπόρδα, Καμπράλ, Αλεξάνδρου (38΄ Αλεξάνδρου), Χαραλαμπίδης (56΄ Σωτηρίου), Βινίσιους, Μοράις, Αλωνεύτης (88΄ Σολομού) , Μπούντιμιρ.

ΜΠΟΡΝΤΟ (Φρανσίς Ζιλό): Καρασό, Μπρεσέ, Πουντζέ, Σανέ, Ενγκουεμό, Μορίς-Μπελάι, Σέρτιτς, Ομπράνιακ (71΄ Μπεγιόν), Φομπέρ, Ζισί (71΄ Σακό), Ρολάν (71΄ Σαϊβέ).

Το «πάλεψε» ο Απόλλων μέσα στη Λάτσιο

Ο Απόλλων Λεμεσού ηττήθηκε με 2-1 από την Λάτσιο στο στάδιο Ολίμπικο της Ρώμης σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του 10ου. Και τα δύο τέρματα των γηπεδούχων σημείωσε ο Φλοκάρι (14΄ , 37΄) ενώ για τον Απόλλωνα μείωσε ο Παπουλής στο 39΄. Παρά την ήττα η κυπριακή ομάδα έχει ακόμα ελπίδες ,αν και λίγες, για πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Διαιτητής: Μπόμπι Μάντεν (Σκοτία)

Κίτρινες: Τσιάνι – Γκιγιόν, Μερκής

ΛΑΤΣΙΟ (Βλαντιμίρ Πέτροβιτς): Μπερίσα, Τσίανι, Κονκό (68΄ Νοβαρέτι), Καβαντά, Τσάνα, Ονάζι, Ερνάνες, Έντερσον (77΄ Λεντέσμα), Καντρέβα, Μπαλντέ (82΄ Περέα), Φλόκαρι.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ (Χριστάκης Χριστοφόρου): Βάλε, Βασιλείου, Μερκής, Καρυπίδης, Γκιγιόν (86΄ Κωνσταντίνου), Στυλιανού, Χαμντανί, Μεριέμ, Σανγκόι, Ρομπέρτο, Παπουλής (90+2 Χαμπέρ).

Βαλένθια, Λουντογκόρετς, Σάλτσμπουργκ, Έσμπιεργκ, Φιορεντίνα, Ντνίπρο και Τότεναμ, οι πρώτες επτά ομάδες που εξασφάλισαν την πρόκριση από την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων.