Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες, νέα ήττα ο ΠανιώνιοςΕπιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ στο EuroCup. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 77-69 της Χίμικ Γιούζνε στο κλειστό της Πυλαίας, σε αγώνα για την 4η ημέρα της διοργάνωσης, συμπλήρωσαν τις 3 νίκες στον 6ο όμιλο, ενώ υποχρέωσαν τους Ουκρανούς στην πρώτη ήττα τους.

Με τον Τσαϊρέλη «καυτό» από τα… αποδυτήρια και αποτελεσματικότητα στην άμυνα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε λίγο πριν τη συμπλήρωση του τρίλεπτου με 7-0 (δύο τρίποντα και μια βολή από τον MVP της 4ης αγωνιστικής της Α1). Η Χιμίκ άρχισε σταδιακά να βρίσκει στον εαυτό της με εκφραστή τον Ντιλέινι, με τον «Δικέφαλο» να κρατά σταθερά τα ηνία στο ματς και τον Κούπερ να αφενός να παίρνει τη… σκυτάλη έξω από τα 6.75 (6’ 12-6) και αφετέρου να βρίσκει τρόπο να τροφοδοτεί όμορφα τους συμπαίκτες του.

Στο 9’ με τρίποντο του Φρεϊμάνις οι Ουκρανοί έφεραν τη μάχη στα ίσια (16-16), η απάντηση, όμως, προέκυψε τάχιστα για τους Θεσσαλονικείς. Με επιμέρους σκορ 13-3, με τους Κούπερ, Δέδα, να εκτελούν με τρίποντα και τους Πέιν, Μπόγρη, να στηρίζουν το έργο των συμπαικτών τους, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε στο 12’ με 10 πόντους (29-19), διαφορά που θα μπορούσε να ανοίξει ακόμη περισσότερο αν στην πορεία οι παίκτες του δεν απέφευγαν τα λάθη.

Τη συμπεριφορά τους εκμεταλλεύτηκε η Χιμίκ, ποντάροντας κύρια στην ευστροφία του Ντιλέινι (έπαιρνε την άμυνα πάνω του, αφήνοντας έτσι ελεύθερο πεδίο δράσης για τους συμπαίκτες του). Στο 17’ η διαφορά «έπεσε» στους τρεις (33-30), με την ψυχραιμία του Καλλέ στις βολές και την αποτελεσματικότητα του Πέιν, όμως, οι «ασπρόμαυροι» έφυγαν στα αποδυτήρια με +5 (39-34).

Ενεργητικότεροι επανέκαμψαν στο παρκέ οι Ουκρανοί, γεγονός που τους επέτρεψε να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και με σερί 0-8 να προηγηθούν στο 25’ με 39-42. Ο Κούπερ, με τρίποντο, «ξύπνησε» από τον μικρό… λήθαργο τον ΠΑΟΚ (42-42), και οι Μπόγρης (κάρφωμα με ασίστ Κούπερ), Πέιν (μια βολή), στήριξαν τον Αμερικανό, δίνοντας εκ νέου τα ηνία στον «Δικέφαλο» (45-42).

Με διαδοχικά καλάθια του Σούλερ η Χιμίκ πέρασε τους γηπεδούχους με… μισό καλάθι (45-46), με τον ΠΑΟΚ να «απαντά» με σερί 13-2 και να αποκτά ξανά τη διαφορά στο +10 (32’ 58-48). Γεγονός που ουσιαστικά του έδωσε την απαιτούμενη ώθηση να φτάσει στη νίκη. Δύο λεπτά πριν το τελευταίο διαιτητικό σφύριγμα το σύνολο του Μαρκόπουλου προηγήθηκε με +12 (74-62, με τρίποντο του Δέδα), με τους Ουκρανούς να καταβάλλουν την ύστατη προσπάθεια για το ροζ φύλλο.

Στα 57’’ πριν το τέλος μείωσαν στους 5 πόντους, 74-69 (με τον Γκάτενς να είναι εύστοχος σε τρεις βολές, μετά το πέμπτο φάουλ που έκανε ο Τσαϊρέλης), το έργο τους, όμως, περιορίστηκε εκεί. Με τρίποντο του Τσόχλα στη λήξη διαμορφώθηκε το τελικό 77-69.

Διαιτητές: Γκρεγκόρζ Ζιεμπλίνσκι (Πολωνία), Σάσα Μάρισιτς (Σερβία), Σάσο Πέτεκ (Σλοβενία)

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-34, 54-46, 77-69

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Πέιν 18 (1), Κούπερ 16 (4), Χαραλαμπίδης, Τσόχλας 6 (2), Τσαϊρέλης 11 (2), Δέδας 8 (2), Μαργαρίτης 8 (1), Καλλές 4, Μπόγρης 6, Κασελάκης, Λιάπης

ΧΙΜΙΚ ΓΙΟΥΖΝΕ (Kάρλις Μουίζνιεκς): Ποπόβ, Γκάτενς 11 , Κοβαλένκο, Σούλερ 16 (2), Φρεϊμάνις 9 (1), Τράβις 6, Σαβάντσκι 3, Ντιλέινι 19 (1), Πουστοβίι 5 , Ρίαβτσουκ

Δεύτερη ήττα για τον Πανιώνιο…

Τη δεύτερη ήττα και μάλιστα διαδοχική υπέστη ο Πανιώνιος στον 8ο όμιλο του EuroCup. Οι «κυανέρυθροι» έχασαν 71-57 από την Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη, σε αγώνα για την 4η ημέρα της διοργάνωσης, με τους Τούρκους να πανηγυρίζουν την 3η νίκη τους.

Ο Έρικ ΜακΚόλουμ με 22 πόντους ξεχώρισε από τον Πανιώνιο, ενώ πρώτος σκόρερ της Μπεσίκτας ήταν ο πρώην γκαρντ του Ολυμπιακού, Ντορόν Πέρκινς, με 20.

Απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας, λάθη και χαμένα επιθετικά ριμπάουντ συνέθεσαν το παιχνίδι του Πανιωνίου στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο αν δεν είχε τους 10 πόντους του Μίλμπουρν στο πρώτο δεκάλεπτο και τους 8 τους Λάνγκφορντ στο δεύτερο ίσως να είχε χάσει την επαφή με την Μπεσίκτας.

Οι «κυανέρυθροι» με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Μίλμπουρν και ΜακΚόλουμ διατηρούσαν βραχεία κεφαλή μέχρι μέχρι το 5΄, όταν και προηγήθηκε με 12-8. Ωστόσο, λάθη, φάουλ και χαμένα ριμπάουντ βοήθησαν τους Τούρκους να τρέξουν επιμέρους σκορ 13-3 και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +6 (21-15).

Ωστόσο, ο Λάνγκφορντ κυριάρχησε μέσα στις ρακέτες, ο Κάρτερ έδωσε λύσεις από τα 6.75, και με καλάθι και φάουλ του Κυρίτση στο 15′ ο Πανιώνιος μείωσε σε 29-26. Ο Αμερικανός φόργουορντ συνέχισε να κυριαρχεί κάτω από το αντίπαλο καλάθι και οι «κυανέρυθροι» κατάφεραν, παρά τα φτωχά ποσοστά ευστοχίας, να μείνουν κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο (36-31).

Στην τρίτη περίοδο, ο ΜακΚόλουμ με προσωπικό ξέσπασμα έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης και με 11 διαδοχικούς πόντους του στο επιμέρους σκορ 17-11 του Πανιωνίου οι «κυανέρυθροι» ισοφάρισαν στο 28′ σε 47-47. Ο Αμερικανός γκαρντ συνέχισε να αποτελεί τη μόνιμη απειλή της Μπεσίκτας, αλλά στην τελευταία περίοδο η τουρκική άμυνα «έδεσε» και η Μπεσίκτας περιορίζοντας τον Πανιώνιο στους 10 πόντους έφτασε άνετα στο τελικό 71-57.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς (Κροατία), Γιούρας (Σερβία), Λανζαρίνι (Ιταλία)

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 36-31, 48-47, 71-57

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Αχμέτ Καντεμίρ): Γιαγκμούρ, Γκιουλέρ 6, Λόφτον 12, Μπρόεκοφ, Ρούζιτς 2, Πέρκινς 20 (1), Μπάκμαν 14 (1), Σιρίν, Άϊβερσον 9, Τοπάλογλου 8 (1).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 22 (1), Σταμάτης, Μοτσενίγος, Ντούβνιακ, Κάρτερ 6 (2), Μίλμπουρν 14 (2), Σκορδίλης, Καββαδάς 2, Λάνγκφορντ 8, Σίμτσακ, Κυρίτσης 5, Σαλούστρος.