Και στο τέλος κερδίζει ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός έπαιξε με τη «φωτιά», αλλά δεν κάηκεΟι Γερμανοί δεν παραδίδονται ποτέ στον αθλητισμό, αλλά στο μπάσκετ ο Ολυμπιακός είναι ο ειδικός των ανατροπών. Οι πρωταθλητές Ευρώπης επέστρεψαν από το -5 στο τέλος και επικράτησαν 88-83 της Μπάγερν στο ΣΕΦ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε με 66-51 στα 13 λεπτά πριν το τέλος, αλλά επέτρεψε στους αντιπάλους του να περάσουν μπροστά ακόμη και με +5 (71-76). Όμως ένα 12-0 στο φινάλε έδειξε ποιος είναι το αφεντικό παρότι οι Βαυαροί πάλεψαν μέχρι εσχάτων.

Ντάνστον με 19 και Λοτζέσκι με 17 πόντους οι κορυφαίοι των νικητών.
Το ματς
Ντάνστον και Σπανούλης

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με Λο, Σπανούλη, Περπέρογλου, Πρίντεζη και Ντάνστον. Ο τελευταίος ήταν εντυπωσιακός και στο πρώτο μισό της περιόδου οργίασε έχοντας 9 πόντους (4/5 δίποντα), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα. Με δικό του γκολ-φάουλ οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν γρήγορα με 13-7, την ώρα που οι Βαυαροί εκδηλώνοντας γρήγορες ως… βιαστικές επιθέσεις προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ και τα κατάφερναν (18-17). Ο Σπανούλης ήταν ορεξάτος και με 8 προσωπικούς πόντους έδινε λύσεις στην ομάδα του, που έκλεισε το δεκάλεπτο με 25-20.

Η σκυτάλη σε Ματ και Μάντζαρη

Το σχήμα με Σλούκα, Μάντζαρη και Λοτζέσκι στην περιφέρεια λειτούργησε εξαιρετικά. Τα τρίποντα του δεύτερου και έξι πόντοι του Αμερικανού έφεραν τους πρωταθλητές Ευρώπης σε διψήφια διαφορά (32-22). Η είσοδος του ανέτοιμου Μπέγκιτς στα μέσα της περιόδου και ο σε κακή μέρα Λο δεν βοήθησαν την εικόνα του Ολυμπιακού, που είδε τους Βαυαρούς να πλησιάζουν στους τέσσερις (42-38), αλλά οι Πειραιώτες ευτύχησαν να κλείσουν το δεκάλεπτο με το τρίτο τρίποντο του Μάντζαρη σε ισάριθμες προσπάθειες και να πάνε στα αποδυτήρια με 47-39.

Ντέρμπι από το πουθενά

Ένα γρήγορο 5-0 έφερε την Μπάγερν σε απόσταση τριών πόντων (47-44) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να αποσύρει στον πάγκο τον Σπανούλη μετά από δύο λάθη και ένα άστοχο σουτ. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε χτυπώντας τρεις φορές στον αιφνιδιασμό με Λοτζέσκι, Ντάνστον και Σλούκα ανεβάζοντας τη διαφορά ξανά σε διψήφια τιμή (58-48). Οι γηπεδούχοι με αφετηρία την καλή τους άμυνα έφτασαν μέχρι και το +15 (66-51), αλλά χαλάρωσαν πρόωρα και οι Βαυαροί ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με ένα 15-0 ισοφαρίζοντας σε 66-66.

Θρίλερ ως το τέλος

Η Μπάγερν κατάφερε να πάρει και το πρώτο της προβάδισμα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (66-68). Με οδηγό, δε, τον Τζέντοβιτς και χάρη στα πολλά επιθετικά της ριμπάουντ η ομάδα του Πέσιτς κατάφερε να πάρει προβάδισμα πέντε πόντων (71-76) έξι λεπτά πριν το τέλος. Ο Ντάνστον έδωσε λύσεις στην επίθεση και την άμυνα, ο Πρίντεζης με τέσσερις σερί πόντους έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ (77-76) και ο Λοτζέσκι με γκολ-φάουλ και ο Μάντζαρης με τρίποντο φάνηκε να «καθαρίζουν» το ματς με ένα 12-0 (83-76). Ένα τρίποντο του Σάφαρτσικ κι ένα γκολ-φάουλ του Ντιλέινι έκαναν ξανά το παιχνίδι ντέρμπι (83-82, 26,9’’ πριν το τέλος). Ο Λοτζέσκι ευστόχησε σε μία μόνο βολή (84-84), ο Σάφαρτσικ τον μιμήθηκε στα 14’’ πριν το τέλος (84-83), όχι όμως κι ο Σλούκας που έγραψε στα 9,8’’ το 86-83. Ο Ντιλέινι επιχείρησε τρίποντο που ήταν άστοχο φωνάζοντας για φάουλ και ο Πρίντεζης σφράγισε τη νίκη από τη γραμμή.

Δεκάλεπτα: 25-20, 47-39, 66-66, 88-83.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Λο, Ντάνστον 19 (8 ριμπάουντ), Σπανούλης 10 (1), Περπέρογλου 3 (1), Σλούκας 12 (1), Σίμονς, Μπέγκιτς, Πρίντεζης 13 (12 ριμπάουντ), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 12 (4 τρίποντα, 6 ασίστ), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 17.

Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): Τράουτμαν 2, Χάμαν, Σάφαρτσικ 7 (2), Στάιγκερ, Μπέντσινγκ 9, Τζέντοβιτς 13, Τσίπσερ, Ντιλέινι 20 (1), Ιντμπίχι 10, Σάβοβιτς 7 (9 ριμπάουντ), Τέιλορ 11 (1), Μπράιαντ 4.