Ο «Ζοτς» λύγισε την Μπάρτσα, Πάρτι...ζαν και νίκες για ΤΣΣΚΑ, Μπάγερν, Μάλαγα, ΕφέςΗ φετινή Φενέρ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είναι έτοιμη για μεγάλα πράγματα, κάτι που έδειξε κόντρα στην Μπαρτσελόνα, την οποία νίκησε με 75-70 σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Euroleague.

Ο Λίνας Κλέιζα έβαλε την υπογραφή του στη νίκη των Τούρκων, τελειώνοντας το παιχνίδι με 22 πόντους (4/9δίπ., 2/4τρίπ., 8/8βολ.) και 4 ριμπάουντ σε 22’32”. Προς το τέλος, η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας σε 70-60 με τον Ναβάρο στο 37′ ενώ έκανε την ύστατη προσπάθεια στα τελευταία λεπτά με τα τρίποντα των Παπανικολάου, Λάμπε κάνοντας το 72-70 στα 20” για τη λήξη. Ο Πρέλντζιτς με 1/2 βολές έκανε το 73-70 ενώ Κλέιζα από τη γραμμή των βολών έκανε το 75-70 στα -4”, σφραγίζοντας τη νίκη της Φενέρ.

«Σούπερ» Παρτιζάν

Με 8.000 οπαδούς της να μετατρέπουν την Χάλα Πιονίρ σε «καυτό κλουβί», η Παρτιζάν διέλυσε με 73-43 την άπειρη Ναντέρ. Ο Βουγιόσεβιτς χρησιμοποίησε μόνο επτά παίκτες, που όμως τον δικαίωσαν και δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα σε όλο τον αγώνα. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Ντράγκαν Μιλοσάβλιεβιτς, ο οποίος σκόραρε 26 πόντους με 8/12 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 1/4 βολές σε 29:25. Πολύ καλός και ο νεαρός Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς που πρόσθεσε 16 πόντους με 4/8 προσπάθειες και 5/6 βολές σε κάτι λιγότερο από 23 λεπτά συμμετοχής.  Αν, αντίθετα, αναζητήσει κάποιος διακριθέντες από την Ναντέρ, πρώτος σκόρερ της ήταν ο 19χρονος Μαμ Τζαϊτέ (8 πόντοι).

Δυσκολεύτηκε η ΤΣΣΚΑ

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα, κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην αξιόμαχη Μπουντιβέλνικ με 72-67, έδειξε όμως πως ακόμα έχει πολύ δρόμο για να φτάσει σε καλό επίπεδο φόρμας , με το θετικό αποτέλεσμα να έρχεται χάρη στην διαφορά ασφαλείας που πήραν οι Ρώσοι στην 4η περίοδο. Τεόντοσιτς με 14, Χριάπα με 10 πρώτοι σκόρερ της ΤΣΣΚΑ, ο Ντάουνς με 23 ξεχώρισε από τους Ουκρανούς. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 49-44. Κάπου εκεί η παράσταση τελείωσε, μιας και η ΤΣΣΚΑ με ένα επί μέρους 14-6 στο πρώτο μισό της 4ης περιόδου, έφτασε την διαφορά στο +13 με 63-50 και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι. Παρά την προσπάθεια της ουκρανικής ομάδας να πλησιάσει με ένα επί μέρους 9-2 που έφερε το ματς στο 65-59, η ΤΣΣΚΑ κλείδωσε τη νίκη με γκολ-φάουλ του Κάουν.

Η Μπάγερν θυμίζει… Bundesliga

Η Μπάγερν Μονάχου «διέλυσε» την Σιένα με 89-79, έκανε το 2×2 στην Ευρωλίγκα και έπιασε στην κορυφή του ομίλου τον Ολυμπιακό. Οι Γερμανοί ήταν «καυτοί» στην επίθεση, ενώ από την άλλη οι Ιταλοί δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν σε τόσο υψηλά επίπεδα το σκορ και φυσιολογικά, οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το παιχνίδι σε… μονόλογο. Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 20 πόντους, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο, λίγο η χαλάρωση των Γερμανών, λίγο το πείσμα των Ιταλών, κατέβασε τη διαφορά σε πιο λογικά επίπεδα.

Έτρεχε με… 100 η Μάλαγα

Μια εβδομάδα μετά την ήτα στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό, η Ουνικάχα Μάλαγα εκμεταλλεύτηκε το πρόγραμμα που την έβαλε απέναντι στην αδύναμη του ομίλου, την Ζιέλονα Γκόρα και την φιλοδώρησε με κατοστάρα!

Οι Ανδαλουσιάνοι αποδείχθηκαν αφιλόξενοι οικοδεσπότες, συνέτριψαν με 101-68 τους Πολωνούς και έφτασαν με χαρακτηριστική ευκολία στην πρώτη τους νίκη στην διοργάνωση υπό το βλέμμα περίπου 5.000 οπαδών που δημιούργησαν μια όμορφη ατμόσφαιρα στην «Μάρτιν Καρπένα Αρίνα».

Νίκη για την Εφές του Βασιλειάδη

Η Εφές επικράτησε με σκορ 76-66 της Στρασμπούρ και διπλασίασε τις νίκες της στη διοργάνωση. Οι άπειροι Γάλλοι υπέπεσαν σε πάρα πολλά και εύκολα λάθη (20), γεγονός που δεν τους επέτρεψε να εκμεταλλευτούν την έδρα τους. Όλα κρίθηκαν, πάντως, στο 1.14” πριν από το τέλος, όταν ο Πλάνινιτς με τρίποντο έγραψε το 64-70 και έδωσε βαθιά επιθετική «ανάσα» στους Τούρκους που είχαν στη σύνθεσή τους τον Κώστα Βασιλειάδη.