Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι του Ηρακλείου ανάμεσα στον ΟΦΗ και τον Εργοτέλη για την 8η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Διαμαντάκο στο 25ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν. Ισοφάρισαν με τον Παπάζογλου στο 41ο λεπτό και στο δεύτερο 45λεπτό έχασαν ευκαιρίες για να πετύχουν και ένα δεύτερο τέρμα για να πάρουν τη νίκη.

Κάτι τέτοιο δεν έγινε. Ο ΟΦΗ πλήρωσε το πρόβλημα που έχει από την αρχή του πρωταθλήματος στην αξιοποίηση των τελικών προσπαθειών και στον Εργοτέλη μπορούν να χαμογελούν για τον βαθμό που κατέκτησαν και γιατί παραμένουν αήττητοι στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι
Ο ΟΦΗ μπήκε στο παιχνίδι με διάθεση να πιέσει στη μεσαία γραμμή και να δυσκολέψει τον Εργοτέλη να κυκλοφορήσει τη μπάλα. Αποτέλεσμα αυτής της πίεσης από την πλευρά των γηπεδούχων ήταν η μπάλα να κινείται αρκετά στη μεσαία γραμμή, και να μην βγαίνουν ευκαιρίες προς τις εστίες των ομάδων.

Άναρχο παιχνίδι σε μεγάλο χρονικό διάστημα του πρώτου ημιχρόνου με πολύ πάθος και σκληρά μαρκαρίσματα.

Ωστόσο ο Εργοτέλης κατάφερε να ανοίξει το σκορ… Στο 25ο λεπτό ο Ρομάνο έκλεψε ωραία τη μπάλα, έβγαλε στον Χαντί. Εκείνος προώθησε την μπάλα στον Διαμαντάκο, ο οποίος από πλάγια θέση νίκησε τον Διαμαντάκο.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να πιέσει και πάλι στη συνέχεια. Στο 40ο λεπτό κέρδισε ένα κόρνερ. Από την εκτέλεσή του ο Παπάζογλου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Εργοτέλη. Μεγάλη ευθύνη όμως φέρει ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, Αθανασίου ο οποίος ξεκίνησε την έξοδο αλλά δεν την… τελείωσε.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο ΟΦΗ μπήκε αρκετά ορεξάτος. Σε αυτό έπαιξε ρόλο η απόφαση του Σα Πίντο να βγάλει τον Γκαλέτι εκτός αγωνιστικού χώρου και να περάσει τον Κουτσιανικούλη.

Ο ΟΦΗ θα μπορούσε να έχει προηγηθεί στο σκορ στο 52ο λεπτό. Ο Φραγκουλάκης έβγαλε πολύ όμορφα τον Κουτσιανικούλη μόνο του με τον Αθανασίου. Ο παίκτης του ΟΦΗ έκανε το σουτ, ο τερματοφύλακας απέκρουσε, η μπάλα πήρε ύψος χτύπησε στο δοκάρι και επέστρεψε στον Αθανασίου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να δημιουργουν καλές στιγμές στην εστία του Αθανασίου, αλλά να μην μπορούν να τον νικήσουν. Αποτέλεσμα αυτού ήταν το παιχνίδι να μείνει στο 1-1.

Δείτε τα επίσημα στιγμιότυπα της Nova από την αναμέτρηση ΟΦΗ – Εργοτέλης για την 8η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας:

ΟΦΗ: Δασκαλάκης, Βερόν (56’ Ζε Εντουάρντο), Τριποτσέρης, Ζόρο (68’ Σβασίγια), Γκαλέτι (46’ Κουτσιανικούλης), Παπάζογλου, Καλαϊτζιτς, Περογαμβράκης, Μπούρμπος, Φραγκουλάκης, Μιλιάζες.

Στον πάγκο: Φερνάντες, Μονιάκης, Κουτσιανικούλης, Μακουκούλα, Ζε Εντουάρντο, Σβασίγια, Νιμανί

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Αθανασίου, Πίτσος, Τζανακάκης, Σαρρής, Πελέ (90+2 Κοζορώνης), Ρομάνο, Μεχία, Καρντόσο, Μπαντιμπανγκά (74’ Μπουχαλάκης), Χαντί (90’ Χαλκιαδάκης) Διαμαντάκος.

Στον πάγκο : Καβουσάκης, Ρέντζας, Χαλκιαδάκης, Γιοβάνοβιτς, Κοζορώνης, Αναστασάκος, Μποχαλάκης.