Ο ΠΑΟΚ νίκησε 2-1 στο 91' και μπήκε με το δεξί στους ομίλουςΠΑΟΚ, με ένα γκολ στις καθυστερήσεις του Βούκιτς, γλίτωσε το «κάζο» και επικράτησε 2-1 της Σαχτέρ Καρανταγί, μπαίνοντας με το δεξί στις υποχρεώσεις του για το Europa League.

O Τσάνας, με αμφισβητούμενο πέναλτι, άνοιξε το σκορ για τους Καζάκους, οι οποίοι κλείστηκαν περίμεναν και τελικώς το πλήρωσαν. Δύο στημένες φάσεις από τον ΠΑΟΚ, η αρχή με τον Αθανασιάδη και στη συνέχεια η κεφαλιά του Βούκιτς χάρισαν τη νίκη στην ομάδα της Θεσσαλονίκης. Στην Ολλανδία, με αντίπαλο την Άλκμααρ, η δεύτερη αγωνιστική.

Το ματς:

Νωθρός, σπάταλος, φλύαρος και «παγωμένος», όπως οι εξέδρες της άδειας Τούμπας εμφανίστηκε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Στέφενς, είχε την υπεροχή, είχε την κατοχή της μπάλας, πράγμα όχι και δύσκολο μπροστά από τους… αμυντικούς Καζάκους και το μόνο που προσπαθούσε ήταν να κάνει επιθέσεις από τα άκρα. Σε μεγάλο βαθμό το κατάφερε, πάτησε την αντίπαλη περιοχή, όμως σε καμία περίπτωση δεν δημιούργησε την κλασσική ευκαιρία.

Η ομάδα από το Καζακστάν περιορίστηκε στο να έχει δέκα παίκτες έξω από την περιοχή να περιμένουν που το μόνο που έκαναν ήταν να διώχνουν την μπάλα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης από την άλλη περιορίστηκε στο να σουτάρει από μακριά, να κάνει επιθέσεις που δεν μπορούσαν να φέρουν κάτι, όμως αυτό που έλειπε ήταν η φαντασία. Στοχ και Λούκας δεν κατάφεραν να μπουν στον ρυθμό του αγώνα, την ώρα που ο Αθανασιάδης έμοιαζε μόνος στην επίθεση, αφού ο Νινης σπαταλούσε δυνάμεις για να βοηθήσει στο transition game. Το 0-0 του πρώτου μέρους ήταν μάλλον δικαιολογημένο με βάση την εικόνα του ΠΑΟΚ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τους δύο προπονητές. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει πολύ κακή εικόνα, να έχει κακές επιλογές μεσοεπιθετικά και να του λείπει το «καθαρό» μυαλό. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά ήρθε και το γκολ από τον Καραγκαντί. Ο Κατσουράνης έκανε… ή μάλλον δεν έκανε πέναλτι στον Τσάνας, ο διαιτητής έδειξε τη βούλα και ο ίδιος παίκτης έκανε το γκολ. Αυτό φάνηκε να «ξυπνάει» τον ΠΑΟΚ. Ο Σαλπιγγίδης ήρθε από τον πάγκο, η ομάδα του «δικεφάλου του Βορρά» έγινε πιο επιθετική και λίγο αργότερα, από μια στημένη μπάλα και μια κακή αντίδραση της άμυνας της Σαχτέρ, ήρθε το γκολ από τον Κλάους.

Στα υπόλοιπα λεπτά, ο ΠΑΟΚ πίεσε πολύ περισσότερο. Αυτό όμως που άλλαξε την εικόνα της ομάδας ήταν η είσοδος του Λίνο. Το αριστερό πόδι του Βραζιλιάνου, έδωσε έτοιμο γκολ στον Βούκιτς, ο οποίος δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και έβαλε τον ΠΑΟΚ στη θέση του οδηγού. Η κατάρα της άδειας Τούμπας έσπασε, όμως το κυριότερο είναι πως η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της για το Europa League.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ (Χουμπ Στέφενς): Χακόμπο, Κίτσιου, Τζαβέλλας (65’ Λίνο), Βίτορ, Κατσουράνης, Λάζαρ (58’ Σαλπιγγίδης), Τζιόλης, Λούκας, Στοχ, Νίνης (85’ Βούκιτς), Αθανασιάδης.

Στον πάγκο: Γλύκος, Κατσικάς, Ολίσε, Νέτσιντ.

Σαχτέρ (Βίκτορ Κουμούκοφ): Μοκίν, Μαλίου, Τζίντιτς, Ταράσοφ, Σιμσεβιτς, Ποριβάεφ, Βίσιους, Τσάνας, Γκαζαριάν, Φινοτσένκο, Κιζνιτσένκο (88’ Ζένκοβιτς).

Στον πάγκο: Ποκατίλοφ, Τκάτσουκ, Μποραντάεφ, Μπαϊζάφον, Μπορόφσκι, Νταραμπάγεφ.

Διαιτητής: Φοτρέλ (Γάλλος)
Βοηθοί: Γκρινγκορ (Γάλλος), Στιέ (Γάλλος)
Γήπεδο: Τούμπα