Θρίαμβος για την ελληνική υδατοσφαίριση

Ακόμη μία τεράστια επιτυχία για το ελληνικό πόλο. Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Εθνική ομάδα πόλο των Νεανίδων, η οποία επικράτησε της Ισπανίας με 8-5 στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξήχθη στην Κωνσταντινούπολη.

Η Ελλάδα μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να ολοκληρώσει το ημίχρονο προηγούμενη με 4-2, ενώ τα πράγματα δεν άλλαξαν στο τρίτο οκτάλεπτο παρά την πίεση των «φούριας ρόχας» χάρις στην Ιωάννα Σταματοπούλου. Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα δύο γκολ τα πράγματα ήταν εύκολα για τις παίκτριες του Γιώργου Μορφέση που έφτασαν εύκολα στο τελικό 8-5, χαρίζοντας στο ελληνικό πόλο ακόμα μία μεγάλη επιτυχία.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-1, 2-2, 2-1

Τα γκολ της ελληνικής ομάδας: Β. Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη 1, Ε. Πλευρίτου 2, Ξενάκη 2, Καλογεράκου 2

Τα γκολ των Ισπανίδων: Αμπεγιάν Βάγιε 1, Γκονθάλεθ Λόπεθ 3, Τριβίνο Γκονθάλεθ 1