(Φωτογραφία:  Intime ) Ο Τσάτουμας 10ος, ο Τσάκωνας εκτός τελικού, θρίαμβος για Φάρα και Φρέιζερ

Την 10η θέση πήρε ο Λούης Τσάτουμας στον τελικό του μήκους του Παγκοσμίου πρωταθλήματος της Μόσχας, καθώς δεν κατάφερε να πετύχει ένα καλό άλμα, που θα του έδινε το δικαίωμα να συνεχίσει μέχρι την 6η προσπάθεια. Έμεινε στο 7.98, το οποίο σημείωσε στην τρίτη προσπάθεια, ενώ οι πρώτες δύο ήταν άκυρες.

Εκτός τελικού των 200μ. έμεινε ο Λυκούργος Στέφανος Τσάκωνας, καθώς στην 3η ημιτελική σειρά στην οποία μετείχε τερμάτισε 5ος με χρόνο 20.56 παρά την καλή προσπάθεια που έκανε.

Ο Μενκόφ το χρυσό
Εντυπωσιακός ο Ρώσος Αλεξάντρ Μενκόφ, ήταν ο μεγάλος νικητής στον τελικό του μήκους του Παγκοσμίου πρωταθλήματος της Μόσχας με άλμα στα 8.56. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Ολλανδός Ιγκνίσιους Γκάισα με 8.29 και το χάλκινο ο Μεξικανός Λουϊς Ριβέρα με 8.27.

Την 10η θέση πήρε ο Λούης Τσάτουμας, καθώς δεν κατάφερε να πετύχει ένα καλό άλμα, που θα του έδινε το δικαίωμα να συνεχίσει μέχρι την 6η προσπάθεια. Έμεινε στο 7.98, το οποίο σημείωσε στην τρίτη προσπάθεια, ενώ οι πρώτες δύο ήταν άκυρες. Αίσθηση προκάλεσε η κακή εμφάνιση του Αμερικανού παγκόσμιου πρωταθλητή της Νταεγού Ντουάιτ Φίλιπς, που με 7.88 έμεινε στην 11η θέση.

5.000μ.: Ο Μο Φάρα το χρυσό

Θρίαμβος για τον Μο Φάρα, που στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Μόσχας επανέλαβε το «ντάμπλ» που πέτυχε πέρυσι στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, καθώς ο Βρετανός δρομέας μετά τη νίκη του στα 10.000μ. κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στα 5.000μ. με χρόνο 13:26.98. Το ασημένιο μετάλλιο κρέμασε στο στήθος ο Αιθίοπας Χάγκος Γκεμπριγουέτ με 13:27.26 και το χάλκινο ο Κενυάτης Αζάϊα Κίπλανγκατ Κόετς με 13:27.26.

Σφυροβολία: Η Λισένκο το χρυσό

Η Ρωσίδα Ολυμπιονίκης του Λονδίνου και παγκόσμια πρωταθλήτρια της Νταεγού Τατιάνα Λισένκο, ήταν η μεγάλη νικήτρια στον τελικό της σφυροβολίας με βολή στα 78.80, που αποτελεί ρεκόρ αγώνων. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Πολωνή Ανίτα Βλόνταρτσικ με 78.46 και το χάλκινο η Κινέζα Βενξιού Ζανγκ με 75.58.

Τα αποτελέσματα του τελικού:

1. Τατιάνα Λισένκο (Ρωσία) 78.80 (ρεκόρ αγώνων)

Σφαιροβολία: Ο Στορλ το χρυσό

Ο Γερμανός Νταβίντ Στορλ διατήρησε τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή της σφαιροβολίας, καθώς μετά την Νταεγού κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στη Μόσχα με επίδοση 21.73. Το ασημένιο πήρε ο Αμερικανός Ράιαν Γουίτινγκ με 21.57 και το χάλκινο ο Ντίλαν Αρμστρονγκ από τον Καναδά με 21.34.

8. Γκεόργκι Ιβάνοφ (Βουλγαρία) 20.39200μ.: Η Φρέιζερ-Πράις το χρυσό

Το «νταμπλ» πέτυχε η Σέλι Αν Φρέιζερ-Πράις στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Μόσχας, καθώς η Τζαμαϊκανή σπρίντερ μετά τα 100μ. κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στα 200μ. με χρόνο 22.17. Δεύτερη τερμάτισε η Μιρέιγ Αουρέ από την Ακτή Ελεφαντοστού με 22.32 και τρίτη η Νιγηριανή Μπλέσινγκ Οκαγκμπάρε με 22.32, σε μια κούρσα που σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό στη στροφή της Αμεριακνίδας Ολυμπιονίκη του Λονδίνου Αλισον Φίλιξ.

4Χ400μ. ανδρών: Οι ΗΠΑ το χρυσό

Η ομάδα των ΗΠΑ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4Χ400μ. ανδρών του Παγκοσμίου πρωταθλήματος της Μόσχας με χρόνο 2:58.71. Το ασημένιο πήρε η Τζαμάικα με 2:59.88 και το χάλκινο η Ρωσία με 2:59.90.