Εκτός ημιτελικών – Πλέον παίζει για 5-8

Εκτός ημιτελικών η εθνική Νέων με ήττα 82-60 από την Ισπανία

Ήττα που την αφήνει εκτός ημιτελικών γνώρισε η εθνική Νέων στο Ευρωμπάσκετ. Η ελληνική ομάδα έχασε από την Ισπανία με 82-60 και έτσι πλέον θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-8 κόντρα στο Μαυροβούνιο το Σάββατο (13:30). Οι Ελληνες παίκτες πραγματοποίησαν μέτρια εμφάνιση, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να κοντράρουν τους αντιπάλους τους.

Ένα καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα κατά το οποίο η εθνική «εγκλωβίστηκε» στην αντίπαλη άμυνα, «στοίχισε» στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα την πρόκριση στα ημιτελικά.

Οι Ισπανοί έκλεισαν το δρόμο προς το καλάθι τους, δεν επέτρεψαν τα σουτ της εθνικής από τα 6.75 και με διπλάσιες ασίστ (14 έναντι 7 της εθνικής) και κυριαρχία στα επιθετικά ριμπάουντ έτρεξαν στο τρίτο δεκάλεπτο ένα επιμέρους σκορ 22-8 (!), γράφοντας το 62-45.

Με τη διαφορά να φτάνει και τους +20π. υπέρ της Ισπανίας, οι Έλληνες διεθνείς, που παρασύρθηκαν από τον φρενήρη ρυθμό των αντιπάλων, δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και η ήττα με 82-60 ήρθε φυσιολογικά.

Στα… ρηχά έμεινε για δεύτερο διαδοχικό αγώνα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 5 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 37-40, 45-62, 60-82

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Μίσσας): Καραμαλέγκος, Σλαφτσάκης, Γόντικας, Μήτσιαλος, Μποχωρίδης 13 (1), Λαρεντζάκης 15 (1), Παπαπέτρου 12 (2), Καλογιαννίδης 3, Αντετοκούνμπο 3 (1), Μελισσαράτος 2, Αγραβάνης 6, Καμπερίδης 4.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σίτο Αλόνσο): Μότος, Κόστα, Μεντόρι, Άμπια, Σανθ, Κόντε, Βίβες 9 (1), Φερνάντεθ 21 (2), Ντίεθ 23 (3), Σουάρεθ 14 (4), Ολαϊθόλα 4, Σάιθ 11