Η ΑΕΚ επικράτησε του Ηρακλή 83-76 στην παράταση στο μπαράζ ανόδου της Β’ Εθνικής που έγινε στα Τρίκαλα και εξασφάλισε την άνοδο στην Α2

Η «βασίλισσα» πήρε το δρόμο της επιστροφής!Η ΑΕΚ έκανε το πρώτο βήμα για την επιστροφή της στην Α1. Επικράτησε του Ηρακλή 83-76 στην παράταση στο μπαράζ ανόδου που έγινε στα Τρίκαλα κι εξασφάλισε την άνοδο στην Α2.

Η «Ένωση» προηγήθηκε με διαφορά 15 πόντων επτά λεπτά πριν το τέλος, αλλά λίγο έλειψε να αυτοκτονήσει. Στην παράταση, ωστόσο, πήρε τη νίκη που την προβιβάζει στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία μετά τους πρωταθλητές σε νότιο και βόρειο όμιλο Ψυχικό και Φίλιππο Βέροιας αντίστοιχα.

Η ΑΕΚ άρχισε εντυπωσιακά το ματς και πέτυχε τους πρώτους 10 πόντους του αγώνα καθοδηγούμενη από τον Πολυτάρχου. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου συνέχισε να έχει τον έλεγχο και ξέφυγε νταμπλ σκορ (14-28) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ωστόσο ο Ηρακλής με οδηγό τον Μπεχλιβάνη κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -7 (40-33).

Το ματς πήρε φωτιά στο δεύτερο μέρος, με τον Ηρακλή να πλησιάζει στους πέντε (41-46), αλλά τα τρίποντα από Πολυτάρχου και Κοψαύτη έδωσαν ανάσα στην «Ένωση», που έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με διαφορά οκτώ πόντων.

Παρά την αποβολή του βασικού τους σέντερ, Δέσπου, με πέντε φάουλ, η ΑΕΚ με πρωταγωνιστή τον Πολυτάρχου και εκμεταλλευόμενη την αστοχία των παικτών του «Γηραιού» ξέφυγε με +15 (49-64) επτά λεπτά πριν το τέλος. Ο Ηρακλής δεν κατέθεσε τα όπλα και έχοντας κορυφαίο τον Σταμπουλή έφτασε στο -2 (64-66) και πέρασε μπροστά δύο λεπτά πριν το φινάλε με τρίποντο του Μπεχλιβάνη (69-68). Μία βολή του Πολυτάρχου κι ένα τρίποντο του Κουκουράβα ανέτρεψαν ξανά το σκηνικό (69-72) στα 56’’ για το τέλος. Ο Μπεχλιβάνης με ένα ακόμη τρίποντο και διπλή αναπήδηση στη στεφάνη ισοφάρισε και μετά από διαδοχικές αποτυχίες των δύο ομάδων το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην παράταση η ΑΕΚ έχασε με τραυματισμούς τους Κουκουράβα και Κοψαύτη, αλλά ο Γκιζόγιαννης έδωσε τις απαραίτητες λύσεις και η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη και την άνοδο στην Α2.

Δεκάλεπτα: 13-23, 33-40, 49-57, 72-72, 76-83 (πρτ.).

13-23, 33-40, 49-57, 72-72 (κ.α.), 76-83.
Ηρακλής (Κωστόπουλος): Πασσαλίδης 2, Μπεχλιβάνης 30 (4), Ζεχερλής, Μασλαρινός 3 (1), Σταμπουλής 20 (1), Σαμαράς, Τοπούζης 7, Κυρίτσης, Σικαλίδης 6 (2), Αποστολίδης, Νεοφυτίδης 2, Καζάκος 4.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Σιαμανδούρας 7, Στούκας, Φαλέκας 5 (1), Τζόλος 4, Πολυτάρχου 19 (4), Κουκουράβας 11 (3), Γκιζόγιαννης 18, Βεσκούκης 2, Κοψαύτης 14 (3), Δέσπος 3, Καπετζόγλου, Βαβάτσικος.

Διαιτητές: Τζαφλέρης, Παγώνης.