Εκτός final four ο ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός ήταν μαχητικός, γύρισε από το εις βάρος του -19, αλλά τελειώνοντας το ματς με 1/16 τρίποντα δεν μπορούσε να συγκρατήσει τον Ναβάρο και την παρέα του, με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να επιβληθεί με 64-53 στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» στον 5ο προημιτελικό και να τσεκάρει το εισιτήριο για το final four του Λονδίνου. Έτσι, οι Καταλανοί προκρίθηκαν στο 13ο φάιναλ φορ Ευρωλίγκα της Ιστορίας τους και στέρησαν από τον Παναθηναϊκό τη διεκδίκηση του 7ου ευρωπαϊκού τίτλου του. Στα ημιτελικά του final four η Μπαρτσελόνα θα αντιμετωπίσει τη «συμπατριώτισσα» της Ρεάλ Μαδρίτης.

Η εξαιρετική άμυνα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο (δέχθηκε 20 πόντους εν αντιθέσει με τους 44 του πρώτου εικοσαλέπτου), δεν εξαργυρώθηκε λόγω της αστοχίας του, κυρίως από τα 6.75 (1/16), και της αδυναμίας του να ελέγξει τα ριμπάουντ. Για την Μπαρτσελόνα λειτούργησε πάλι η άμυνα ζώνης. Κορυφαίος των «πρασίνων», που είδαν τον Διαμαντίδη να φορτώνεται στο πρώτο δεκάλεπτο με 3 φάουλ, ο Λάσμε με 16 πόντους. Από τους νικητές ξεχώρισε και πάλι ο Ναβάρο με 15.

Η άμυνα ζώνης της Μπαρτσελόνα δημιούργησε με το… καλημέρα πρόβλημα στον Παναθηναϊκό, οι «πράσινοι» τα… εσπασαν από τη γραμμή των βολών, δεν μπορούσαν να μαζέψουν ριμπάουντ, οι διαιτητές χρέωσαν με ανύπαρκτο τρίτο φάουλ τον Διαμαντίδη στο 5′ που έκατσε στον πάγκο και οι «μπλαουγκράνα» με τους Ουέρτας, Ναβάρο και Ινγκλς να εκτελούν από τα 6.75 δεν δυσκολεύτηκαν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με νταμπλ-σκορ (28-14). Με τον Παναθηναϊκό να έχει πρόβλημα στην εκτέλεση, τη δημιουργία και την οργάνωση, ελέω απουσίας Διαμαντίδη, οι «μπλαουγκράνα» εκτόξευσαν τη διαφορά στο 14′ στους +19 πόντους (37-18). Ωστόσο, με την είσοδο του Διαμαντίδη στον αγωνιστικό χώρο, οι «πράσινοι» μάζεψαν τα κομμάτια τους και με πρωταγωνιστή τον Λάσμε κοντά στο καλάθι έτρεξαν από το εις βάρος τους 39-22 επιμέρους σκορ 11-5 και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -11 (44-33).

Στην τρίτη περίοδο, οι άμυνες, η αστοχία και οι κακές επιλογές στην επίθεση και για τις δύο ομάδες είχαν την τιμητική τους. Οι «πράσινοι» μείωσαν σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά (48-39 στο 24′), αλλά στα περίπου τέσσερα τελευταία λεπτά το σκορ κόλλησε στο 51-41, υπέρ της Μπαρτσελόνα, για να σπάσει το ρεσιτάλ αστοχίας ο Διαμαντίδης (έπαιζε με 4 φάουλ) με λέι απ στην εκπνοή, με το οποίο διαμορφώθηκε το 51-43 της τρίτης περιόδου.

Ο Διαμαντίδης συνέχισε να πιέζει και στο 31′ μείωσε στους -6 (51-45). Ωστόσο, η Μπαρτσελόνα μετά από επτά λεπτά χωρίς πόντο βρήκε λύσεις από τον Ναβάρο, ο οποίος με πέντε διαδοχικούς πόντους (1 τρίποντο) διαμόρφωσε το 56-45 στο 34′. Ο Ουέρτας εκτέλεσε από τα 6.75 περίπου 1,5′ πριν τη λήξη (62-53) και οι Καταλανοί δεν απειλήθηκαν μέχρι τη λήξη…