Με λάθη στο φινάλε

Ο Ολυμπιακός «αυτοκτόνησε» στο τελευταίο λεπτό, δίνοντας στην Αναντολού Εφές δικαίωμα στο όνειρο της πρόκρισης στο φάιναλ φορ του Λονδίνου. Οι Τούρκοι, που βρέθηκαν στο 38′ στο -8 (62-70), έφτασαν στη νίκη με 74-73 στο «Αμπντί Ιπεκτσί», στον 4ο αγώνα αγώνα στα πλέι οφ και ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2. Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» καλούνται την επόμενη εβδομάδα να υπερασπιστούν την έδρα τους και να πάρουν πανηγυρική πρόκριση στο 8ο φάιναλ φορ Ευρωλίγκας στην ιστορία τους.

Ηρωας» της Εφές ο πρώην «ερυθρόλευκος», Τζαμόν Λούκας, ο οποίος με φόλοου με το ένα χέρι, μετά από άστοχο τρίποντο του Σιπ, έγραψε το τελικό 74-73, ενώ τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Κορυφαίος των Τούρκων ο Τζόρνταν Φάρμαρ με 15 πόντους, εκ των οποίων οι 6 στο τελευταίο λεπτό. Από τους «ερυθρόλευκους», ο Βασίλης Σπανούλης ήταν και πάλι εκτός κλίματος (5π.), ενώ ξεχώρισε ο Κώστας Παπανικολάου του πρώτου ημιχρόνου (έμεινε στους 14π.) και ο Έισι Λο με 15.

Με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας από τα 6.75 (5/7), με τα οποία διέλυσε την άμυνα ζώνης της Εφές, και γρήγορο ρυθμό ο Ολυμπιακός σήκωσε από τα πρώτα λεπτά…κεφάλι στο σκορ. Με πρωταγωνιστή τον Λο (8π., 2/2τριπ.) οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο 6ο λεπτό με 6-16, ενώ μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο στο +8 (12-20). Οι πρωταθλητές Ευρώπης συνέχισαν να δίνουν ρεσιτάλ ευστοχίας από τα 6.75, αυτή τη φορά με κορυφαίο τον Παπανικολάου, που διακρίθηκε και στα αμυντικά του καθήκοντα, και με ένα τρίποντο απάντηση σε κάθε προσπάθεια της Εφές για ανατροπή δεν απειλήθηκαν… Η αρχή έγινε με τον Σλούκα, ο οποίος στο 20-22 ευστόχησε από τα 6.75 και κράτησε τον Ολυμπιακό σε απόσταση (20-25), ενώ ο Παπανικολάου με 3/3 στη συνέχεια κράτησε το προβάδισμα για τους «ερυθρόλευκους», με τον Έλληνα φόργουορντ να γράφει στην εκπνοή με τρίποντο το 38-44.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός έχασε τη διάρκεια του σε άμυνα και επίθεση, η Ανατολού συνέχισε να κυριαρχεί στα ριμπάουντ και κυρίως στα επιθετικά και η τουρκική ομάδα έφτασε και πάλι μία ανάσα από την ανατροπή, μετά από τρίποντα των Σιπ και Σαβάνοβιτς, με τον τελευταίο να μειώνει στο 26′ σε 52-53. Ωστόσο, ένα εκπληκτικό «coast to coast» του Χάινς, που ολοκληρώθηκε με καλάθι και φάουλ, κράτησε τον Ολυμπιακό στο +3 (52-55), ενώ ο Σλούκας διατήρησε το προβάδισμα για τους Πειραιώτες στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-58).

Η αντεπίθεση των Τούρκων έφερε αποτελέσματα στον… επίλογο του αγώνα, με την Αναντολού να προηγείται στο 33′ με 62-58. Ωστόσο, το καλάθι και φάουλ που κέρδισε ο Πρίντεζης έδωσε την απαραίτητη ώθηση στον Ολυμπιακό, για να αναλάβει δράση ο Χάινς και οι «ερυθρόλευκοι» με εξαιρετική άμυνα προηγήθηκαν στο 38′ με 62-70. Ωστόσο, κανείς δεν περίμενε τη συνέχεια… Με τον Σπανούλη στον πάγκο, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ό,τι περνούσε από το χέρι του για να χάσει… Έχασε τα ριμπάουντ, έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, δίνοντας την ευκαιρία στους Τούρκους και στον Φάρμαρ να τρέξει επιμέρους σκορ 12-3 έφτασε στην ισοφάριση της σειράς με 74-73.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 38-44, 56-58, 74-73.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα (Ιταλία), Πατέρνικο (Ιταλία), Λάτισεφς (Λετονία)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Οκτάι Μαχμούτι): Φάρμαρ 15 (2), Βούγιατσιτς, Ερντέν 12, Τουρντσερί 6 (2), Σιπ 7 (1), Γκονλούμ 4, Σαβάνοβιτς 12 (2), Λούκας 10, Γκιουλέρ, Μπάρατς 8 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 11, Λο 15 (2), Αντιτς, Σπανούλης 5, Περπέρογλου 3, Σερμαντίνι 2, Σλούκας 10 (2), Πάουελ 4, Πρίντεζης 9 (2), Παπανικολάου 14 (4), Κατσίβελης.